Postava Osamelého jazdca (Lone ranger) nie je u nás známa, ale v USA patrí medzi popkultúrne ikony, ktoré sa stále a stále objavujú v rôznych formách. Začalo to v roku 1933 v rádiu, kde sa dočkal úctyhodných 2956 epizód. Odvtedy sa nakrútilo viacero filmov, televízny seriál s ôsmymi sériami a vydalo veľa kníh i komiksov. Zelený sršeň (Green Hornet), ktorý sa v kinách objavil v pred dvoma rokmi, je spin-off Lone rangera ešte z rádiových čias.

Toľko na ilustráciu toho, že v Spojených štátoch ide o pomerne veľkú vec. A veľkou vecou bude aj tento film. Rozpočet dosiahol 250 miliónov dolárov, s čím mal Disney veľký problém. Počas nakrúcania musel režisér Gore Verbinsky (Piráti Karibiku) urobiť mnoho kompromisov a vzdať sa viacerých nákladných scén v snahe udržať rozpočet na prijateľnejšej úrovni. Už v minulom roku sa však objavili informácie, že sa im rozpočet aj tak nepodarilo dodržať a náklady dosiahli pôvodnú úroveň. Popravde, veľmi sa asi nešetrilo. Často sa spomína prípad, keď dal Verbinsky vyrobiť model lokomotívy v plnej veľkosti namiesto toho, aby si výrazne lacnejšie prenajal skutočnú. Producent Jerry Bruckheimer zrejme verí, že sa im podarí zopakovať úspech Pirátov Karibiku.

Osamelý jazdec (Lone ranger, 2013) Osamelý jazdec (Lone ranger, 2013)

Potenciál tu na to je. Prostredie divokého západu nie je síce vo svete až tak populárne, ale to nebola ani éra pirátov v Karibiku. Film Osamelý jazdec má priniesť poctivé americké dobrodružstvo s prímesou humoru a to by mohlo fungovať. Z dosiaľ zverejnených trailerov to vyzerá veľmi nádejne.

Na začiatku príbehu stojí texaský ranger John Reid (Armie Hammer), ktorý sa vydáva spolu s ďalšími šiestimi rangermi na výpravu proti Butchovi Cavendishovi (William Fichtner) a jeho gangu. Čaká ich však pasca a všetci až na Johna umierajú. Svedkom týchto udalostí je indián Tonto (Johnny Depp), ktorý mužov zákona v púšti pochová a následné sa pridáva k Johnovi na cestu pomsty. Medzi mŕtvymi je totiž aj Johnov starší brat, kapitán rangerov. Bude to príbeh o zrode legendy Osamelého jazdca, ktorý zanechal zákon, aby nastolil spravodlivosť.

Osamelý jazdec (Lone ranger, 2013) Osamelý jazdec (Lone ranger, 2013)

Pri tomto projekte sa stretlo viacero ľudí z produkcie Pirátov Karabiku. Režisér Gore Verbinsky, producent Jerry Bruckheimer, skladateľ hudby Hans Zimmer a Johnny Depp. Vznikla teda istá obava, že to bude pirátom príliš podobné. Osobne ju nezdieľam, i keď videl som len prvú časť tejto filmovej série. Osamelý jazdec je samostatne veľmi silná a osobitá téma, ktorá si vyžaduje svojský prístup.

Napomôže tomu určite aj predstaviteľ titulnej role Armie Hammer, ktorého si môžete pamätať ako princa z Mirror Mirror (2012), či z úlohy dvojčat v Sociálne sieti (The Social Network, 2010). Jeho kariéra začala len nedávno malými postavami, ale rýchlo sa prepracoval hore a práve hlavná úloha v tomto filme by mohla pre neho predstavovať prelom v kariére.

Osamelý jazdec má svetovú premiéru už 3. júla a v našich kinách sa objaví na druhý deň. Tešiť sa podľa nás je na čo.