Český film zachvátila podobne ako celosvetovú produkciu v posledných rokoch neblahá nákaza – takzvaná „sequelitída“. Snaha vydolovať ďalšie zisky zo známych mien a značiek priniesla počiny ako Snežienky a machri po 25 rokoch, Ako sa krotia krokodíly alebo naposledy Saxana a Lexikon kúziel. Spoločným znakom všetkých z nich je, že zrejme pre každého by bolo lepšie, keby spomínané diela radšej vôbec neuzreli svetlo sveta. Aj preto je vznik Modrého tigra príjemným pripomenutím, že naši západní susedia sa na poli rodinného filmu stále neboja púšťať do osobitých projektov a neriadia sa len rozprávkovými šablónami, ktorých sa tak neochvejne drží Zdeněk Troška.

Uprostred rušného mesta stojí polozabudnutá botanická záhrada a v dome na jej pozemku žije s rodičmi deväťročná Johanka. Spolu s kamarátom Matyášom prežívajú v exotickom prostredí idylické detstvo až do chvíle, keď sa v škole dozvedia, že novozvolený starosta Rýp sa rozhodol záhradu zbúrať a na jej mieste plánuje začať výstavbu novej štvrte. Znenazdajky sa však v meste objavuje záhadný modrý tiger, s ktorého pomocou sa Johanka a Matyáš pokúsia o záchranu posledného z pokojných miest v uponáhľanom mestskom prostredí.

Modrý tiger (Modrý tigr, 2011) Modrý tiger (Modrý tigr, 2011)

Dobrodružný rodinný film je adaptáciu rovnomennej detskej knihy Terezy Horváthovej a za jeho vznikom stojí predovšetkým Petr Oukropec, ktorý je doposiaľ známy predovšetkým ako producent (najmä filmov Bohdana Slámu), člen Európskej filmovej akadémie a pedagóg pražskej FAMU. Pre zakladateľa produkčnej spoločnosti Negativ sa jedná o režisérsky a zároveň aj scenáristický debut. Spolupracujú s ním však skúsenejší kolegovia a časom overené herecké obsadenie. V hlavných detských úlohách sa divákom predstavia Linda Votrubová a Jakub Wunsch. V úlohách Johankiných rodičov a zákerného starostu Rýpa ich dopĺňajú Jan Hartl, Bára Hrzánová a Daniel Drewes a viacero ďalších českých matadorov, medzi ktorými nájdeme mená Libuše Havelkovej, Jana Vondráčka, Hynka Čermáka, či dcéry Bolka Polívku Anny Polívkovej.

Modrý tiger (Modrý tigr, 2011) Modrý tiger (Modrý tigr, 2011)

Keďže jeho cieľom je primárne detské publikum, z filmov spomenutých v úvodnom odstavci bude mať Modrý tiger pravdepodobne najbližšie k spomínanej Saxane, avšak pri pozornejšom pohľade sa dá nájsť aj súvislosť s úplne iným projektom posledných rokov. Akokoľvek absurdne to môže znieť, ekologické posolstvo a motív záchrany exotického prostredia nápadne pripomína Avatara Jamesa Camerona. Snáď bude film aj kvalitatívne bližšie Cameronovej megaprodukcii, než pokračovaniu Dívky na koštěti. To by mohli naznačovať aj prvé ohlasy, ktoré chvália celkové (vraj takmer surrealistické) vyobrazenie prostredia a predovšetkým nápadité a vkusne animované sekvencie, ktoré sa striedajú s hranou akciou. Nakoľko sú slovenskí diváci ochotní prijať aj o niečo netradičnejšie urobený český rodinný film zistíme už 22. marca.