Marie AntoinetteSofia Coppola patrí medzi najtalentovanejšie režisérky poslednej doby. Dcéra nemenej slávneho otca nás donútila premýšľať pri psychologickej dráme Smrť Panien, kde sa do podvedomia širokého publika dostala vtedy ešte vzrastajúca hviezda Kirsten Dunst. Následne nás pred pár rokmi dojala príbehom dvoch ľudí Stratených v preklade, za ktorý si dokonca odniesla Oscara za scenár.

Napriek tomu, že príbeh Marie Antoinetty, je iba jej tretím filmom, je jasné, že Sofia Coppola mala zase čo povedať.

,,Príbeh kráľovnej-teenagerky ma odjakživa fascinoval. Myslím, že je to skvelý príbeh.“ Na filme začala pracovať pár rokov pred jej posledným filmom, Stratené v preklade. Vychádzala pri tom z knihy Antonie Fraserovej, ktorá vo svojej knihe Mariu Antoinettu prezentuje ako obyčajnú teenagerku, ktorá bola vo svojej dobe len v nesprávnom čase, na nesprávnom mieste.

A hrdinku zľudštila aj Sofia Coppola. Svedčí o tom aj soundtrack, kde nenájdete žiadne klasické motívy, ale mihá sa to tam menami ako New Order, The Cure alebo dokonca Bow Wow.

Film rozpráva o tom ako ešte len 14 ročná Mária, prichádza do Versailles, kde sa má vydať za Ľudovíta XVI, pričom práve ich svadba mala byť aj ich prvým stretnutím. Zároveň však mapuje aj jej búrlivé pôsobenie na kráľovskom dvore, či jej tragicky skon na gilotíne.

,,Keď som pracovala na scenári, myslela som na Kirsten, neviem si predstaviť nikoho lepšieho.“ Vyjadrila sa režisérka o svojej druhej spolupráci s talentovanou herečkou. Ako jej manžel sa predstaví americky mladík Jason Schwartzman.

V úlohe kráľovninej matky cisárovnej Márie Terézie, sa objaví Marianne Faithful. Mohli ste ju vidieť vo filme Paris Je T’aime, ktorý sa premietal na filmovom festivale v Bratislave. Ľudovíta XV., ktorého pôvodne mala hrať prvá liga francúzskeho herectva Alain Delon (pre zdravotne dôvody však odmietol,), stelesní americký herec Rip Torn (Muži v Čiernom). V ďalších úlohách uvidíme Asiu Argento alebo Judy Davis.

Marie Antoinette Marie Antoinette

Film, s rozpočtom 40 000 000 dolárov, sa nakrúcal z veľkej časti vo Francúzsku, kde ako vôbec prvý film dostal zvláštne privilégium, a to povolenie nakrúcať priamo v paláci Versailles, ba dokonca aj v legendárnej Zrkadlovej sieni, ktorá bola v čase filmu v rekonštrukcii.

Ako sa na film s podobnou tematikou patrí, mal oficiálnu premiéru na filmovom festivale v Cannes, kde bol však prijatý veľmi kontroverzne. Patriotickým francúzom prekážalo ,,zamerikanizovanie,, ich panovníčky a na niektorých projekciách bol film dokonca vypískaný. Ťažkú hlavu si z toho Sofia Coppola zrejme nerobí, keďže po celý ten čas si zachovala šarm a úsmev na tváry, ako samotná Maria Antoinetta.

Oficiálne Marie Antoinette premiérovala v októbri minulého roku. Film získal rozporuplné recenzie, no všetci recenzenti sa zhodovali na skvelej atmosfére a pôsobivom zobrazení životných osudov jednej z najkontroverznejších figúrok francúzskej histórie, iný sa zase neštítili prirovnávať Coppolinu Antoinettu k Paris Hilton. Či sa Sofii podaril opäť malý zázrak ako pri Stratené v preklade, zistíme už čoskoro sami. Dovtedy…Let Them Eat Cake!