Režisér Nicolas Winding Refn patrí už viac ako 15 rokov k veľmi populárnym tvorcom nie len doma v Dánsku, ale v mnohých ďalších krajinách Európy. Preslávil sa najmä sériou krimidrám Pusher. Do širšieho povedomia (aj u nás) sa však dostal až v roku 2011 neo-noir kriminálnou drámou Drive, ktorá vznikla v americkej produkcii.

K Drive-u narozdiel od ostatných svojich filmov nenapísal scenár, ale aj tak do neho silne vtlačil svoju pečať. Preto, ak sa vám táto snímka páčila, mohol by vás zaujať aj kriminálny thriller Len Boh odpúšťa, ktorý sa do naších kín dostane 6. júna.

V hlavnej úlohe sa opäť predstaví Rayn Gosling (k Drive dotiahol Refna práve on) ako gangster Julian. Je jedným z najväčších drogových dealerov v Bangkoku, kam sa utiahol potom, čo zabil policajta. Celá jeho rodina je však na tom podobne. Matka Crystal (Kristin Scott Thomas) je hlava jednej z najsilnejších kriminálnych organizácii a brat Billy (Tom Burke) sa tiež do všeličoho zapletie. Potom, čo Billy zabije prostitútku, polícia si na pomoc zavolá Changa, anjela pomsty (Vithaya Pansringarm), ktorý umožní otcovi obete vykonať pomstu. Crystal v odvete posiela na scénu Juliana, aby pomstil smrť svojho brata.

Len Boh odpúšťa (Only God Forgives, 2013) Len Boh odpúšťa (Only God Forgives, 2013)

Režisér a scenárista Refn buduje okolo postáv komplexnejšiu štruktúru. Prím budú hrať vzťahy medzi nimi a ich vnútorný vývoj. To sa týka hlavne postavy Juliana. Ten má komplikovaný vzťah s matkou, ktorá v tomto filme predstavuje ultimatívne zlo. Boh v názve nie je samoúčelný. Režisér sa k tomu v niekoľkých rozhovoroch vyjadril tak, že Bohom v príbehu je záporák Chang. Len Boh odpúšťa má byť totiž filmom o boji proti Bohu, resp. o mužovi, ktorý s ním chce bojovať, aj keď nevie prečo. Julian hľadá vieru a odpovede. V tejto rovine to je teda trochu existenciálne, ale nepôjde o zásadné vybočenie zo žánra. Film bude plný zločinu, násilia a dobrých dialógov.

A ako je pre Nicolasa Refna zvykom, aj silnej atmosféry a štylizácie. Film podľa jeho vlastných slov predstavuje určité zavŕšenie jeho doterajšej tvorby. Mali by sa v ňom odraziť prvky zo všetkých jeho minulých snímok. Najpodstatnejšia je v tomto smere postava Changa, v rôznych obdobách sa objavila už v niekoľkých variáciách, naposledy v Drive práve ako Driver v podaní Ryana Goslinga.

Len Boh odpúšťa (Only God Forgives, 2013) Len Boh odpúšťa (Only God Forgives, 2013)

Vo filme je dôležité aj samotné Thajsko a Bankog. Refn sa snažil pracovať s tým, čo mu táto ázijská metropola svojimi špecifikami ponúkala. Rôzne protipóly ako pozitívny vzťah k technológiám, ale zároveň spätosť s duchovným svetom a podobne. Ryan Gosling sa pre túto rolu učil miestne bojové umenie Muay Thai a trénoval ho niekoľko hodín denne.

Len Boh odpúšťa vyzerá na veľmi zaujímavý počin, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť.