Jumper

Michal Klembara
Michal Klembara
Preview

JumperO tomto filme som ani len nevedel, že existuje, pokým som jeho názov nezhliadol v zozname článkov na tento mesiac. Nie žeby bol názov sám sebou taký zaujímavý, ale dostal som chuť napísať preview (samozrejme táto chuť ma do druhého dňa, keď som začal písať, takmer prešla). To, čo ma nakoniec na filme zaujalo, je námet (i keď to nie je úplne to správne slovo).

Hlavný hrdina, a ako sa zakrátko ukáže nie len on, má istú špecifickú vlastnosť. Dokáže sa premiestňovať na ľubovoľné miesto len silou svojej myšlienky. A mňa zaujalo práve to. Nie som asi jediný, kto o tomto sníval ako malé dieťa. Predstavíte si určité miesto, prípadne sa naň pozriete na fotografii… a ste tam. Takto to funguje aj v snímke Jumper.

David Rice je, ako to už býva, obyčajný chlapec. Tiež nás neprekvapí ani to, že nemá veľmi vydarený život. Žije len s otcom, nie je obľúbený a vôbec nemá dobré vyhliadky do života. Počas jednej z tých nádherných chvíľ, keď si ho spolužiaci doberajú, sa prepadne pod ľad do ľadových vôd rieky. V tom momente sa však prvý krát prejaví jeho schopnosť. Namiesto utopenia v chladnej rieke sa objaví v knižnici (prečo ten chalan myslí v takejto chvíli práve na knižnicu? – pozn. autor). Tak tomu sa hovorí príjemná genetická anomália.

Jumper je adaptáciou rovnomenného románu spisovateľa Stevena Goulda. U nás nie je vôbec známy, ale v USA aj v ďalších krajinách mu vyšlo niekoľko románov. Jumper bol prvý z nich a získal viacero ocenení. Dočkal sa už aj pokračovania s názvom Reflex. Takže ak bude mať film úspech, základ na druhý diel by už bol.

Jumper Jumper

O scenár sa postarala trojica David S. Goyer, Jim Uhls a Simon Kinberg. Pravdepodobne vám tieto mená nič nehovoria, ale títo páni majú za sebou rôzne zaujímavé počiny. David S. Goyer napríklad ako scenárista a producent pracoval na druhom a treťom dieli Bladea (pracuje aj na seriáli), či z novších sa podieľal napríklad na pokračovaní Batmana The Dark Knight. V prípade Jima Uhlsa stačí spomenúť jediné, na konte ma scenár ku kultovému Klubu bitkárov. Simon Kinberg napísal tretí diel X-Menov, či akčnú komédiu Pán a Pani Smithovci. Rozhodne teda zaujímavá zostava. Treba dodať, že finálnu verziu scenára napísal práve Simon Kinberg, ktorý je aj jedným z producentov.

V kontexte doteraz uvedených informácií sa réžie zhostil veľmi zaujímavý človek. Režisér Doug Liman pôvodne nakrúcal úspešné nezávislé snímky. Potom sa nechal zlákať komerčnejšími vodami a nakrútil dva akčné thrillery Agent bez minulosti (The Bourne Identity) a Pán a pani Smithovci. Typická je pre neho veľmi originálna réžia, svieži štýl a snímky dokáže nakrúcať s určitým šarmom. Scenáristi aj režisér majú značné skúsenosti s akčným žánrom a zväčša sa im nadmieru darilo.

Jumper by sa dal charakterizovať ako dobrodružný scifi thriller. Chýbať samozrejme nebude množstvo špeciálnych a vizuálnych efektov. Na ich výrobe sa podieľalo niekoľko desiatok ľudí. Vizuálna a akčná stránka filmu bude podporená podľa všetkého aj kvalitným príbehom. Román Jumper mál vynikajúce ohlasy a o jeho kvalitách svedčia aj už spomínané ocenenia.

Jumper Jumper

Úloha hlavného hrdinu sa ušla mladému kanadskému hercovi s menom Hayden Christensen. Doteraz ste ho mohli vidieť najmä v druhom a treťom diely ságy StarWars ako Anakina Skywalkera. Objavil sa aj v ďalších filmoch, ale buď sú to u nás neznáme počiny, alebo v nich mal len malú rolu. Osobne tohto herca nemusím, ale hodnotiť ho na základne jednej roly nemôžem. Stále je tu možnosť, že tak blbo na plátne pôsobil „vďaka“ scenáru a réžii (jednoducho, že to tak malo byť). Rozhodne však má potenciál a práve Jumper môže byť tým filmom, kde ho ukáže. Príbeh na to poskytuje dostatok priestoru.

Mladý „skokan“ David sa rozhodne svojich schopností využiť. Jeho prvé kroky vedú do trezorov bánk, v ktorých si zabezpečí dostatok financií na bezstarostný život. Tie ďalšie kroky smerujú na rôzne zaujímavé miesta našej planéty. Filmový štáb sa tak musel vydať do Paríža, Egypta, Mexika, Ríma či Tokia. Každý musí za svoje činy jedného dňa niesť dôsledky. A tak aj Davidove návštevy bánk, neostávajú bez odozvy.

Po stopách Davida a aj ostatných jumperov sa vydáva agent NSA Roland Cox. Ten sa rokmi praxe naučil ako na nich „ísť“. Problém je ale v tom, že sa ich rozhodol pozabíjať a je v tomto snažení naozaj nekompromisný. Pomocnú ruku Davidovi v ťažkej životnej chvíli ponúka iný jumper, Griffin. Poskytne mu úkryt a naučí ho bojovať s Coxom a jeho ľuďmi. David sa po rokoch vracia do rodného mesta a opäť sa stretáva so svojou jedinou kamarátkou z detstva, s Millie. Griffina a Davida čaká súboj o vlastný život a nejako je do toho všetkého zapletená aj Davidova matka.

Jumper Jumper

Spoločníkmi Haydena Christensena na plátne budú najmä Jamie Bell v úlohe Griffina a Rachel Bilson ako Millie. Mladého britského herca s veľkým talentom Jamieho Bella si najlepšie môžete pamätať z drámy Billy Elliot, v ktorej stvárnil hlavnú úlohu. Rachel Bilson zahviezdila v seriáli O.C. California a táto rola bude pre ňu druhá na veľkom plátne. Úlohy hlavného záporáka sa zhostil Samuel L. Jackson, pri ktorom nemá cenu niečo hovoriť.

Mimochodom z obsadením tohto filmu to nebolo vôbec také jednoduché. V apríli 2006 boli vybraní popri Jamie Bellovi (v podstate ako jediný mal rolu istú už od začiatku) pre úlohy Davida a Millie britský herec Tom Sturridge a austrálska modelka a tak trochu aj herečka Teresa Palmer. Prakticky neznáma dvojica. Dva týždne pred začiatkom nakrúcania však dostal hlavnú úlohu Hayden a až počas filmovačky sa v októbri 2006 pridala aj Rachel Bilson.

Ako to nakoniec vypáli sa dozvieme už čoskoro. Svetová premiéra je naplánovaná na 14. februára. Do našich kín sa Jumper dostane 6. marca. Keď som už spomínal to možné pokračovanie, tak producenti s tým viac-menej rátajú. Hovorí sa dokonca o trilógii. Svet jumperov čaká aj rozšírenie iným smerom. Deň pred premiérou sa na pulty obchodov dostane komix Jumper: Jumpscars, ktorý obsahuje niekoľko príbehov, ktoré súvisia s príbehom filmu. A aj samotný autor knižnej predlohy priložil ruku k dielu a minulý rok vydal román Jumper: Griffin’s Story. Ten rozpráva príbeh Griffina pred udalosťami vo filme. No a pripravená je už aj konzolová hra…