TransformeriSúčasne roky v rámci filmovej tvorby by sa len ťažko mohli nazvať ako časy nejakého výraznejšieho rozkvetu komediálnych akčných filmov, keďže napríklad v rámci blokbastrov sú oveľa populárnejšie a kasovo úspešnejšie komiksové adaptácie ako napríklad Spider-Man, alebo dobrodružne filmy ako Piráti z Karibiku. Jednoducho vtipno-akčné filmy o živote policajtov, alebo podobných stvorení, už nie sú v takej obľube, ako to bolo na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, keď žánru kraľovali klasické trháky ako napríklad Smrtonosná zbraň, v ktorej Mel Gibson a Danny Glover vytvorili nezabudnuteľnú dvojicu „spolupracujúcich“ policajtov. V poslednej dobe sa tento žáner v USA veľmi nepresadzuje, podobný film bol naposledy Bayov cool-film Bad Boys. A keďže Amerika na vtipných policajtov voľajako zabudla tak prišli Briti aby ukázali, že tento žáner ešte nepatrí do starého železa. A idú to dokázať filmom Jednotka príliš rýchleho nasadenia.

Hlavný hrdina filmu seržant Nicholas Angel je najlepším policajtom v dejinách londýnskej polície, keď vyniká v každej merateľnej činnosti bežného policajta. Z tohto dôvodu nie je medzi svojimi kolegami v mimoriadnej obľube, pretože ich vo všetkom výrazne zatieňuje. A preto sa vedenie rozhodne Angela preradiť do mestečka Sandford, kde je nulová kriminalita a kde celé obyvateľstvo žije v ospalom rytme všadeprítomnej nudy. Ako svojho parťáka dostane Angel dobráckeho a viac menej neškodného policajta Dannyho, ktorý je vo viacerých veciach jeho úplným protikladom. Angel v mestečku spočiatku nemá čo robiť, ale čoskoro sa rozbehne reťazec udalosti, ktoré akčnému policajtovi konečne prinesú trochu práce…

Jednotka príliš rýchleho nasadenia Jednotka príliš rýchleho nasadenia

Tvorcom filmu je režisér Edgar Wright, ktorý sa pred tromi rokmi predstavil poriadne zvláštnou zombie komédiou s názvom Shaun of the Dead, ktorú sme v našich kinách nemohli vidieť, ale dá sa zohnať na DVD. Tento film mal mimoriadne rozporuplné kritiky, ktorá boli v rozsahu od úplného nadšenia z parodického vyznenia filmu až k úplnému zhnuseniu. Scenár k Jednotke príliš rýchleho nasadenia (takisto aj k Shaun of the Dead) napísal režisér Wright s predstaviteľom hlavnej úlohy, hercom Simonom Peggom, s ktorým si hneď padli do oka, keď zistili, že obaja majú podobný, trochu zvláštny zmysel pre humor. Po dokončení scenára začali zháňať hercov do jednotlivých úloh a boli veľmi prekvapení, keď sa im podarilo zohnať viacerých slávnych hercov, ktorí vystupujú zväčša len vo vážnych dramatických filmoch.

Vo filme preto uvidíme množstvo známych tvári. Napríklad držiteľa Oscara za film Iris Jima Broadbenta, Steva Coogana, alebo jedného z predstaviteľov slávneho Jamesa Bonda, herca Timothyho Daltona. V ďalších úlohách divák môže spoznať napríklad Martina Freemana (známy kvôli hlavnej úlohe vo filme Stopárov sprievodca po Galaxii), Billa Nighyho (Davy Jones z Pirátov z Karibiku), alebo Cate Blanchett. Zaujímavosťou je, že vo filme má aj jednu cameo úlohu režisér trilógie Pán Prsteňov, Peter Jackson. Čo sa týka herca, ktorý spolu s Simonom Peggom tvorí policajnú dvojicu, jedná sa o Nicka Frosta, ktorý už hral vo filme Shaun of the Dead, kde tvoril takisto duo s Peggom.

Jednotka príliš rýchleho nasadenia Jednotka príliš rýchleho nasadenia

Jednotka príliš rýchleho nasadenia sa dočkalo oveľa kladnejších kritík než predošlý film režiséra Shaun of the Dead a to nielen doma vo Veľkej Británii, ale aj v ďalších krajinách Európy. Zaujímavé je to, že kladné ohlasy sú od kritikov a takisto aj od bežných divákov podľa ktorých sa jedná o skvelý mix akčného filmu a parodickej komédie s typickými anglickými prvkami. Či je to naozaj tak skvelý film, ktorý vráti žáner do záujmu divákov, môžeme na Slovensku zistiť už začiatkom augusta, kedy bude mať Jednotka príliš rýchleho nasadenia u nás premiéru.