StardustKeď vidíme krátky svetelný záblesk na svetelnej oblohe, povieme si, padá hviezda. Všetci však vieme, že to nie je pravda. V skutočnosti padá… Čo vlastne? Astronóm si myslí, že meteorit. Čo keby som vám povedal, že to padá krásna deva? Utekali by ste za ňou? A čo keby to bola Claire Danes? Cesta sa začína.

Hviezd vo filme Hviezdny prach je však oveľa viac. V prvom rade ňou je autor predlohy Neil Gaiman. Knihu s rovnakým názvom napísal jeden z mála spisovateľov fantasy, ktorému sa podarilo dostať medzi najčítanejších a najpredávanejších svetových autorov. Svojimi príbehmi plnými nápaditosti a napätia zabáva a povznáša čitateľov už niekoľko rokov a zdá sa, že jeho sláva ešte bude stúpať. Aj samotná kniha Hviezdny prach zožala úspech ako u kritikov, tak aj u čitateľov. Čoskoro sa dočkáme hneď niekoľkých ďalších projektov z jeho pera – dobrodružnej fantasy Beowulf, ku ktorej napísal scenár podľa známej legendy a rozprávky Koralina spracovanej podľa jeho knihy.

Nápad na príbeh Hviezdneho prachu Gaiman údajne dostal, keď si raz po prebratí ceny svetovej fantasy za komiks Sandman vyšiel na prechádzku. Na nebi uvidel padajúcu hviezdu a pomyslel si, aké by to bolo úžasné, keby to v skutočnosti bolo dievča. Nuž, záleží na tom, o aké dievča by išlo.

Stardust Stardust

Ďalšou, nemenej dôležitou hviezdou filmu, je práve tá padajúca, ktorú uvidí Tristran (Charlie Cox). Vo svojej naivnosti sľúbi miestnej krásavici, že ak sa za neho vydá, tú hviezdu jej donesie. Problém je však to, že žije v dedine Stena, ktorá je obklopená stenou, za ktorou sa rozprestiera zem Elfia. Práve tam hviezda spadla. Aké ho čaká prekvapenie, keď zistí, že spadnutá hviezda je krásna Yvaine (Claire Danes). Ešte viac prekvapení ho čaká na púti, ktorá ho čaká. Tristran totiž nie je jediný, kto má na hviezdu zálusk. Dobrodružstvo prichádza.

Vynechal som niečo? Spomínal som niečo o hviezdach… Claire Danes, Neil Gaiman, jasné, už to mám! Sienna Miller, Michelle Pfeiffer, Robert De Niro, Peter O’Toole, Ian McKellen. Všetci tí totiž hrajú vo filme Hviezdny prach. Sienna Miller blázni svojou krásou všetkých dedinčanov, Michelle Pfeiffer kuje zákerné čarodejnícke pikle, Robert De Niro brázdi moria ako pirát, Peter O’Toole vychováva svojich kráľovských synov a Ian McKellen je rozprávač, ktorý nám o tom všetkom sem-tam povie pár slov.

Stardust Stardust

Režisér Matthew Vaughn zatiaľ síce nie je hviezda prvej triedy, no je možné, že sa ňou stane už po tomto filme. Jeho debut Po krk v extáze nadväzoval na tradíciu “cool“ gangsterských filmov, na aké sme zvyknutý napríklad u Guya Ritchieho. Niet sa čo čudovať, keďže niekoľko jeho filmov sám produkoval. Napriek tomu sa tu Vaughn ukázal ako schopný pracant, ktorý dokáže vytvoriť svojbytnú atmosféru a udržať napätie. Všetko sa mu istotne zišlo aj pri Hviezdnom prachu.

Podľa dostupných informácií má Hviezdny prach jediné negatívum – je to fantasy, čo odradí viacero divákov. Ja osobne vám odporúčam, aby ste na také predsudky radšej zabudli. Zoberte tento film ako dobrodružstvo – nielen to, ktoré sa deje na plátne, ale aj to, ktoré sa deje v sále. Ak sa ani raz nezasmejete, ani raz nevystrašíte, ani raz nezaplačete, skrátka, ak vás tento film nechá úplne chladnými, preplatím vám vstupné.