Doom

Adrián Nahalka
Preview

Určite si každý z vás spomenie na hru Doom, ktorá vyvolala celosvetový ošiaľ. Pred 12 rokmi ju do počítačov vypustili John Carmack a John Romero. Všetci boli hrou posadnutí a právom jej patrí miesto jednej z najlepších hier všetkých čias. Jej úspech na seba nenechal dlho čakať a vytvorili sa rovnako úspešné pokračovania. No a jej úspech bude tento rok gradovať na striebornom plátne, kde si ju na starosť zobral kvalitný režisér Andrzej Bartkowiak, ktorý má na svojom konte filmy ako Rýchlosť alebo Dvojičky.

Hlavnú úlohu pri dobýjaní planéty Olduvai zveril Dwayne Johnsonovi známemu pod prezývkou The Rock. Okrem neho sa filmom blysnú Karl Urban alebo Rosamund Pike. To by bolo asi tak všetko, čo sa hereckej kvality týka. Ostatní herci sú dosť neznámi a robia len akýchsi poskokov hlavnej dvojici (Dwayne Johnson, Karel Urban). Film si zobrala na starosť spoločnosť Universal Pictures.

/ /

Dej filmu je veľmi prostý a jednoduchý (dôležitosťou by sa dal prirovnať ku nejakému pornu). Na koloniálnej planéte Olduvai sa hraje smrteľný vírus so životmi pracovníkov výskumného komplexu a mení ich na akési superzombies. Na záchrannú misiu bolo vyslané špeciálne komando, ktorému velí drsný a tvrdý Sarge (Dwayne Johnson), ktorého rozkazy sa minimalizujú na formulácie typu: ,,Zneškodnite všetko živé, čo tu nájdete. Nič sa z tade nesmie dostať živé…’’. Jeho tým pozostáva z elitných vojakov, ktorí vedia narábať so zbraňami asi tak dobre, ako s príborom. Na planéte potom stretáva doktorku Samanthu (Rosamund Pike), ktorá možno objavila liek, ktorý zabezpečí záchranu celého komplexu. To však ešte netušia, že Olduvai sa zmenil do ich príchodu na peklo, ktoré treba čím skôr rozbiť.

Tento film patrí do série béčok, ktoré sa v poslednom čase dosť často vypúšťajú do kín (Votrelec versus Predátor, Resident Evil: Apocalypse). Takéto typy filmov postrádajú kvalitnú zápletku, dej, alebo herecké výkony. No a to by sa dalo povedať aj o Doome, vzhľadom na to, že hlavnú úlohu reprezentuje bývalý profesionálny wrestler, ktorého filmografia sa výhradne vzťahuje na akčné filmy s namakanými a tvrdými chlapíkmi, ktorí mlátia všetko čo sa im postaví do cesty. Režisér sľubuje, že film čo sa akčného nádychu týka, bude vernou kópiou hry a na koniec filmu si prichystal lahôdku (ako pre koho), ktorou bude pohľad z tretej osoby (pravdepodobne sa bude jednať o postavu Dwayne Johnsona). Film by sa mohol tiež pochváliť vynikajúco zvládnutou hororovou atmosférou, ktorá tak ako aj v hre, aj vo filme by nemala nechať diváka na pochybách, že sa jedná o lacno zvládnutý brak. Postavy by nemali byť obzvlášť rozvinuté, ale rozvinutý bude arzenál ich zbraní, v ktorom nebude chýbať ani zbraň charakteristická pre celú hernú sériu Doomu, ktorou je BFG.

/ /

Rozpočet 70 miliónov dolárov u väčšiny kvalitných režisérov robí divy, uvidíme, ako si ho ,,užil’’ Bartowiak. Celý film sa nakrúcal v Barandovských ateliéroch, ktoré už majú skúsenosti s filmami podobného rázu (nakrúcal sa tam už spomínaný Votrelec versus Predátor). Len menšia časť sa točila na lúkach v okolí Prahy.

Doom nie je film, ktorý by si chcel vybojovať nejakého Oscara. Je to film, ktorým by ste mohli zabiť (a to doslova) nudný večer, alebo sa odreagovať od hlučného a stresujúceho prostedia. Či sa film zapíše do dejín kinematografie, ako najlepší film podľa hernej predlohy, alebo opačne, nám ukáže čas. Z istotou sa dá však povedať, že ak pôjde v stopách svojich „predchodcov“ (stačí ak si spomeniete na filmovú sériu Mortal Kombat), tak to bude ďalší prepadák, ktorý sa bude ponárať do hnusných céčkových vôd veľmi pomaly a hlboko. Doom je vyrábaný v americko – českej koprodukcii a do kín sa v Česku dostane presne 3. novembra tohto roku (americká premiéra je stanovená na 21. októbra).