Disturbia

Michal Ivan
Preview

Určite poznáte ten príjemný pocit, keď pozorujete susedov z okna vášho bytu. Umývajú okná, pozerajú televízor, varia a jedia, tancujú a bozkávajú sa. Je v nich život. V jednom je však smrť…

Základom pre príbeh filmu Disturbia bol Hitchcockov slávny film Cez okno. Ak ste ho videli, pridajte si zopár nových technológií, mladého hrdinu, odhalenejšiu slečnu a trochu novodobého hollywoodskeho zjednodušovania. Ako výsledok dostanete v hrubých obrysoch práve Disturbiu. Ďalej prirovnávať tieto dva filmy by však nebolo správne – majú rozdielnych hrdinov, rozličný dej, rôznu réžiu, rôzne ciele a napokon aj rozdielnych divákov.

Disturbia Disturbia

Aký je teda príbeh? Odkedy mladý chlapec Kale (Shia LaBeouf) videl zomierať svojho otca, má problémy sám so sebou a s vlastným správaním. Navyše, jeho matka (Carrie-Anne Moss) pracuje deň-noc, takže nemá čas pomáhať mu v jeho ťažkostiach. Potom, čo sa Kale jedného dňa neovládne a vrazí svojmu učiteľovi španielčiny, dostane tri mesiace domáceho väzenia. Aby toto väzenie dodržal, má na nohe pripnutý akýsi senzor, ktorý prekročenie povolenej zóny ihneď signalizuje. Keďže nevie prísť na nič zaujímavejšie, čo by robil, pozoruje svojich susedov. Vďaka tomu sa zoznámi s atraktívnou susedkou Ashley (Sarah Roemer) a spolu s ešte ďalším kamarátom sa pustia do detailného špehovania celého okolia.

Čo svet nečkal, spozorujú vraždu. Od toho momentu sa začína napínavá hra na mačku a myš. Raz sú v pozícií mačky Kale a jeho priatelia, inokedy sa v nej nachádza vražedný sused, pán Turner (David Morse). Odhalí ich skôr ako oni odhalia všetky jeho tajomstvá? Ako to pri každom thrillery býva zvykom, rozvíjanie deju je dôležitý faktor, takže vám viac neprezradím.

Disturbia Disturbia

Tvorcovia filmu nie sú síce nováčikmi, no práve tento film by pre nich mohol priniesť prerazenie do sveta väčších snímok. Hlavná postava Shia LaBeouf sa doteraz ukázal iba v mnohých vedľajších úlohách. Jeho herecká partnerka Sarah Roemer má skúseností ešte menej, keď predtým účinkovala iba v dvoch filmoch, aj to v zabudnuteľných úlohách. Obaja však prijali tento film ako výzvu ukázať, čo je v nich. Režisér D.J. Caruso sa po seriálovej tvorbe už dostal aj k tvorbe niekoľkých celovečerných filmov, no jeho predchádzajúce snímky veľký úspech nezaznamenali.

Režisér filmu D.J. Caruso poňal celý film ako spojenie romantického príbehu, ktorý sa odohráva medzi Kaleom a Ashley a klasického hollywoodskeho thrilleru s množstvom akčných scén. Výsledkom je celkom napínavý oddychový trhák, ideálny na letné večery. Minimálne vás inšpiruje k tomu, aby ste sa trochu viac porozhliadli po svojom okolí. Ktovie, čo tam objavíte.