District 9

Michal Klembara
Michal Klembara
Preview

Film od neznámeho režiséra s neznámymi hercami, a predsa sa z neho po uvedení do kín vykľul neuveriteľný hit a v rebríčku TOP 250 portálu IMDB.com sa dostal riadne vysoko. Na jeho adresu smeruje samá chvála od divákov aj od kritiky, čo sa tak často nestáva. Pre tých, ktorí neholdujú tomuto žánru mám jedno odporúčanie – dajte tomu filmu šancu.

Johannesburg, Južná Afrika. Rok 1982. Nad mestom sa objaví obria vesmírna loď. Prieskumné tímy na jej palube nájdu väčšie množstvo humanoidných mimozemšťanov – utečencov. Nie sú práve v najlepšom zdravotnom stave a nemajú vodcov. Pozemské vlády si nevedia s problémom dať rady, a tak utečencov umiestnia do provizórneho tábora – Districtu 9, v ktorom prežívajú ďalších 28 rokov vo veľmi zlých podmienkach. Stále oddelený od väčšinovej populácie, nevítaný a neakceptovaný. Strážením tábora a udržiavaním poriadku je poverená spoločnosť Multinational United, ktorá sa má postarať aj o presťahovanie 1, 8 milióna mimozemšťanov na nové miesto, District 10, stovky kilometrov za mestom. Vedenie spoločnosti však svoju pozornosť najviac zameriava na získanie mimozemských zbrojných technológii.

District 9 District 9

Rok 2009 je rokom sci-fi žánru. Aspoň, čo sa týka jeho návratu na filmové plátno. Už sme boli svedkami premiér filmov Star Trek 11, Terminator Salvation a čakajú na nás ešte také skvosty (aspoň sa tak zatiaľ tvária) ako Avatar od Jamesa Camerona, či The Surrogates s Bruceom Willisom v hlavnej úlohe. O snímke District 9 sme toho veľa nepočuli, a preto sa stala po svojom uvedení do kín veľkým prekvapením roka.

Samozrejme, v USA (a anglofónnom svete) nešlo o neznámy projekt, keďže sa na ňom producentsky podieľal Peter Jackson. Film je však autorským projektom z Južnej Afriky pochádzajúceho a v Kanade žijúceho filmára Neilla Blomkampa. District 9 je jeho prvým celovečerným filmom. Na konte mal doteraz niekoľko reklám, krátkych filmov a prácu na vizuálnych efektoch viacerých filmov. District 9 je celovečernou adaptáciou jeho krátkeho filmu Alive in Joburg z roku 2005. Mohli by sme ho charakterizovať ako dokumentárne sci-fi, či sci-fi dokument. Pojednával o xenofóbii a segregácii – inšpiráciu čerpal z obdobia Apartheidu.

Aj District 9 sa opiera o rovnaký, či podobný základ. Ku xenofóbii sa tu pridáva motív násilného presunu obyvateľstva, čo sa v moderných dejinách ľudstva odohralo mnohokrát z rôznych príčin, ale nikdy to neprinieslo nič dobrého. Je to prejav najsilnejšieho obmedzovania akejkoľvek osobnej slobody. Režisér a scenárista v jedenej osobe vo filme kombinoval okrem záberov normálneho filmu, dokumentárny prístup i zábery z televízneho spravodajstva. Cieľom bolo vytvoriť veľmi autentickú atmosféru a zároveň poukázať na to, že aj keď nejde o mimozemšťanov, tieto veci sa na Zemi dejú stále.

District 9 District 9

Neill Blomkamp sa tak vracia k silnej tradícii klasických sci-fi filmov, ktoré niesli určité posolstvo o problémoch súčasného sveta. Ohlasy zo zahraničia vyzdvihujú najmä atmosféru, ktorú sa špecifickým prístupom podarilo vo filme vytvoriť. District 9 je akčný scifi thriller, takže je na dnešnú dobu lepšie pripravený ako minuloročný remake filmu Deň, keď sa zastavila Zem, ktorý sa pokúšal o niečo podobné, ale nedokázal vždy zaujať.

Hlavná úloha bola zverená mužovi menom Sharlto Copley, pre ktorého je to druhá herecká skúsenosť, respektíve prvá v celovečernom filme. Predtým si zahral len v malej úlohe práve vo filme Alive in Joborg. Čo je však zaujímave je to, že práve on pomohol rozbehnúť Neillovi Blomkampovi jeho kariéru, najprv ako grafickému dizajnérovi a neskôr mu produkoval Alive in Joburg. Na konte má ako režisér a scenárista v Južnej Afrike výborne priaty thriller Spoon. Vďaka účinkovaniu v District 9 o neho prejavili záujem ďalšie hollywoodske produkcie.

District 9 mal svetovú premiéru 14. augusta, do Českej republiky sa dostane už tento týždeň a k nám až 1. októbra, ale to našťastie už nie je tak ďaleko.