Dannyho trinástkaSú mladí a pekní, celkom bohatí a snažia sa byť ešte viac. Žijú vo vysnívanej zemi v prostredí vysvietených kasín, krásneho mora a nádherných žien. Už sme ich dva krát videli a vždy sme sa zabávali. Vykrádajú kasína, lúpia obrazy a my im pri tom držíme palce, sme amorálni, vo chvíli, keď sa pozeráme na filmové plátno, záleží nám iba na napätí a kráse obrazu. Prichádza Dannyho trinástka.

Režisér Steven Soderbergh už dlhodobo obohacuje svojimi vynikajúcimi kúskami svet komerčného i nezávislého filmu. Po vlažne prijatých hoci zaujímavých snímkach Bublina a Dobrý nemec sa opäť vracia k úspešnému projektu Dannyho partie. Že mu toto prostredie pristane bolo vidieť už na predchádzajúcich dvoch dieloch. Film postavený na hereckých hviezdach, ľahko kriminálnej zápletke, sviežom strihu a atraktívnom režisérskom poňatí si získal mnoho fanúšikov. Niet sa čo čudovať, že došlo k natočeniu ďalšieho dielu. Pravdepodobne posledného, lebo k možnej výrobe štvrtého dielu sa režisér i hlavný hrdina George Clooney stavajú veľmi skepticky.

Po tom, čo druhý diel nebol až taký ziskový ako prvý, producenti sa rozhodli zistiť, čo sa za tým skrýva. A dospeli k názoru, že bol príliš zložitý – mnoho zápletiek, priveľa dejových odbočiek, príliš sofistikované nápady (napríklad keď sa Tess Ocean v podaní Julie Roberts začne vydávať za Juliu Roberts). Preto má byť príbeh tentoraz jednoduchší a ucelenejší.

Dannyho trinástka Dannyho trinástka

O čo pôjde? Aby som vám nekazil zážitok, spomeniem iba základnú kostru. Keď Reuben Tishkoff (Elliot Gould) spraví tú chybu, že sa spojí s Willym Banksom (Al Pacino) pri výstavbe nového hotela, doplatí na to odstavením od biznisu, infarktom a pobytom v nemocnici. Jeho starý priateľ Danny Ocean (George Clooney) mu chce pomôcť, preto sa najskôr stretne s Banksom, aby mu ponúkol dohodu. Ten samozrejme odmietne a tak Danny so svojou partiou opäť raz vymyslia dômyselný plán, pomocou ktorého sa pokúsia priviesť Banksovo kasíno k bankrotu v deň jeho otvorenia. Plán bude úžasný a kongeniálny ako vždy, jediný rozdiel bude v tom, že im tentoraz nejde o prachy, ale iba o pomstu.

Zmena však nastane aj ďalšia – vo filme sa neobjaví ani jedna kráska z dua Julia Roberts a Catherine Zeta-Jones. Ihneď po rozšírení tejto novinky sa začali šíriť klebety. Nahradiť ich údajne mali Angelina Jolie a Jennifer Lopez. Obe mená sa však na žiaľ všetkých mužských fanúšikov ukázali byť iba tým, čím od začiatku boli – púhymi klebetami. Film sa tak stane pastvou hlavne pre ženské oči, ani jedno z mien ako Brad Pitt, či Matt Damon nás totiž v tomto diely neopustia. Ženská postava pribudne iba v podaní staršej béčkovej herečky Ellen Barkin (pokiaľ nepočítame Céline Dion, ktorá by sa údajne mala objaviť na pár sekúnd). Ak počítate na prstoch a stále vám nevychádza číslo trinásť, vedzte, že Dannyho partiu doplní jeho bývalý súper Terry Benedict (Andy Garcia), ktorý má s hlavným zloduchom Banksom nevyriadené účty.

Dannyho trinástka Dannyho trinástka

Ešte jedna správa na záver – podľa meteorológov môžeme očakávať horúce leto. Meteorológia je však odbor nestály a nik nemôže vedieť, či niekde v Afrike nezamáva krídlami motýľ, ktorý nám prinesie studený front. Preto vás ubezpečujem ja, že leto bude horúce na sto percent. S filmami ako Dannyho trinástka sa nič iné nedá ani čakať.