Žáner: Akčný/Krimi/Fantasy/Thriller
Minutáž: 134 minút
Krajina: USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP

Réžia: Christopher Nolan
Scénár: David S. Goyer, Bob Kane, Christopher Nolan
Kamera: Wally Pfister
Hudba: James Newton Howard, Hans Zimmer
Hrajú: Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Morgan Freeman, Gary Oldman

Batman Begins (na Slovensku sa bude premietať pod názvom Batman začína) je piatym filmom v poradí o milionárovi Bruceovi Wayenovi, ktorý ako netopierí muž bojuje proti všetkému zlému. Ľudia z Warner Brothers sa rozhodli po pánoch ako Tim Burton (Batman – 1989, Batmanov návrat – 1992) a Joel Schumacher (Batman navždy – 1995, Batman a Robin – 1997) odovzdať réžiu do rúk človeku, ktorý vytvoril také vynikajúce filmy ako Memento a Insomnia. Nie je ním nik iný ako Christopher Nolan. Nolan sľubuje, že Batman Begins je ničím úplne iným ako predchádzajúce časti a nemá s nimi žiadnu súvislosť. Sám sa podieľal na tvorbe scenára, spolu s Davidom S. Goyerom. Ten napísal napríklad scenár celej upírskej trilógie Blade, je veľkým fanúšikom komiksu a tvorba filmu o Batmanovi bola jeho celoživotným snom. Pevne verím, že títo dvaja muži posunú Batmana oveľa ďalej čo sa kvality týka. Vlastne vytiahnu odtiaľ, kde spadol po poslednej časti.

Ďalším mužom, ktorý určite k tomu veľkou mierou dopomôže, je Christian Bale. Stvárni postavu nočného záchrancu Gotham City – Batmana. Môžeme si ho pamätať z filmov ako Americké psycho, Shaft, Mandolína kapitána Corelliho alebo Equilibrium. Bale je len jeden z mála známych hercov (aj keď vo filme tohto žánru asi najdôležitejší a najsledovanejší), ktorí sa tu objavia. Popri ňom si svoje miesto na plátna našli napríklad Michael Caine, Liam Neeson, Gary Oldman, Kan Watanabe, Katie Holmes (známa zo seriálu Dawsonov svet) alebo aj Morgan Freeman.
Príbehom sa posunieme na úplný začiatok zrodu Batmana a vlastne ešte ďalej do minulosti. Nolan a Goyer vo svojom novom príbehu vysvetľujú skutočnosti o živote Brucea Wayena, o ktorých sa nedozvieme ani v jednej z mnohých comics books.

Bruce ako malý chlapec bol svedkom vraždy svojich vlastných rodičov. Odvtedy myslí len na odplatu a stáva sa z neho človek plný odporu k neprávostiam a zločinu. Postupom času sa možnosť pomstiť smrť svojich rodičov stráca a preto sa mladý Wayen rozhodne cestovať (niečo ako hľadanie samého seba). Vydá sa priamo na východ, do Ázie. Tu ho Henry Ducard (Liam Neeson) privedie do armády ninja bojovníkov – League of Shadows. Jej vodcom je zloduch, no dobrý radca v boji, Ra’s Al Ghul (Kan Watanabe). Pod vedením Ducarda sa z neho stáva profesionálny bojovník, avšak začína ho to ťahať do rodného mesta. Potom ako jeho komorník Alfred Pennyworth (Michael Caine) dá po neho poslať, sa vracia do Gotham City. Tu zisťuje, že mesto je rajom pre kriminalitu, korupciu a rôznych zloduchov. Preto sa rozhodne, že začne proti všetkému zlu bojovať. Zrodí sa Batman – Dark knight! V tomto boji mu pomáha seržant James Gordon (Gary Oldman) ako jaj Rachel Dodson (Katie Holmes), ktorá je aj dôvodom zrýchleného tepu Batmana. Jeho najväčšími nepriateľmi a hlavní tvorcovia všetkého zla sú don Carmine Falcone (Tom Wilkinson), schizofrenický doktor – drogový dealer Johnatan Crane – The Scarecrow (Cillian Murphy) a záhadná osoba, ktorá čaká v tieni na ten správny čas zaútočiť.

Tvorcovia filmu, ktorý sa točil na Islande v New Yorku, Chicagu a Anglicku, nechceli tentoraz z Batmana urobiť hrdinu s nadprirodzenými schopnosťami (on vážne nevie lietať :)). Chcú nám ho ukázať ako obyčajného človeka (aj keď „trochu“ bohatšieho), ktorý sa rozhodne postaviť proti zlu. To či sa im to podarilo a či uveríme, že je len jedným z nás, zistíme už čoskoro. Na Slovensku má film premiéru 14. júla 2005.

Pokiaľ ste fanúšikmi Batmana a iných komixových hrdinov, určite vás potešia informácie o hlavných postavách týchto komixov. Ak aspoň trošku ovládate angličtinu a chcete sa dozvedieť o jednotlivých charakteroch viac, navštívte túto internetovú stránku, určite neoľutujete.