Očakávaný epický veľkofilm je filmovou adaptáciou románu Davida Mitchella, ktorý rozpráva šesť žánrovo odlišných príbehov odohrávajúcich sa v rôznych časoch a miestach v rozmedzí od 19. storočia až po neblahú budúcnosť po konci sveta. Budeme svedkami prepojenia jednotlivých činov naprieč časom, kde sa duša smrtiaceho vraha premení na hrdinu a jediný láskavý skutok v prítomnosti vyvolá revolúciu v ďalekej budúcnosti.

Spojiť denník plavby naprieč Pacifikom, listy hudobného skladateľa jeho priateľovi, vraždu v atómovej elektrárni, frašku vydavateľa na ošetrovni, rebelský klon vo futuristickej Kórei a príbeh ľudského kmeňa žijúceho na post-apokalyptickom Hawaji v jeden veľkolepý trojhodinový epos je úlohou nad sily jedného režiséra. Toto rozsiahle dielo si vyžiadalo spoluprácu troch umelcov. Atlas mrakov je historicky prvým filmom s plnohodnotnou účasťou troch režisérskych osobností. Megalomanskí súrodenci Andy a Lana Wachowskí a majster nezávislého filmu Tom Tykwer spojili svoje sily, aby priviedli na plátno nadčasové veľdielo. Už teraz produkcia hlása, že sa jedná o film, ktorý bude slúžiť ako vzor mnohým ďalším filmárom.

Atlas mrakov (Cloud Atlas, 2012) Atlas mrakov (Cloud Atlas, 2012)

Žiaden filmový hit by sa nezaobišiel bez účasti hereckých es. Šesť rozličných úloh v šiestich príbehoch si zahrali Tom Hanks, Halle Barry, Jim Broadbent, Wachowských dvorný herec Hugo Weaving, Ben Wishaw známy z Parfumu: Príbeh vraha či nestarnúca Susan Sarandon a netradične v záporných úlohách i Hugh Grant. Mitchellov román prvýkrát Wachowským predstavila Natalie Portman počas nakrúcania V ako Vendety ešte v roku 2005. Lanu výrazne očaril a o rok neskôr napísali spolu s bratom Andym prvý náčrt. Postupne prizvali napísať ďalšiu časť scenára ich dlhoročného priateľa Toma Tykwera, režiséra hitu Lola beží o život. Nad scenárom bdel aj samotný autor románu, David Mitchell. Dokonca sa podieľal aj na hľadaní medzinárodných investorov.

Po celú dobu bola pre Natalie Portman prisľúbená rola Sonmi-451, ale jej tehotenstvo v roku 2010 kompletne narušilo produkčný plán. Úloha bola pred začiatkom nakrúcania preobsadená takmer neznámou Kórejkou Doonou Bae. V rozličných postavách sa pôvodne mali predstaviť aj James McAvoy či Ian McKellen, no z ich hereckej účasti nakoniec zišlo. Zobrazenie odlišných postáv v rozličných časoch, rasách i pohlaviach bolo možné vďaka dokonalým maskám, nápaditému make-upu, vynikajúcim kostýmom a profesionálnemu štábu pracujúcemu na hranici svojich možností medzi dvoma produkčnými jednotkami. Celý film sa totiž nakrúcal v dvoch paralelných réžiách pod vedením Wachowských a Tykwera.

Atlas mrakov (Cloud Atlas, 2012) Atlas mrakov (Cloud Atlas, 2012)

Náročnosť nakrúcania popisovala Halle Berry, ktorá hrala židovku z roku 1930 v Tykwerovom štábe, ženu zo starého kmeňa u Wachovských a nakoniec environmentalistku zo sedemdesiatych rokov, a to všetko v jeden týždeň. Hugh Grant chcel pôvodne úlohy odmietnuť, no nakoniec sa rozhodol zúčastniť sa ambiciózneho projektu. Prácu matrixových režisérov obdivuje a bol zvedavý, ako sa vysporiadajú s takto náročnou výzvou. Záporné role si nadmieru užíval, zosobnil ich hneď niekoľko naraz. Takúto hereckú príležitosť mu doposiaľ v kariére nikto neponúkol.

Distribučné spoločnosti sa predbiehajú v superlatívoch a hlásia, že tento film zmení doterajšie filmové vnímanie divákov. Atlas mrakov označujú za jedinečný film, ktorý sa nedá s ničím porovnať. O nadčasových kvalitách tohto pozoruhodného trháku súrodencov Wachowských sa môžeme presvedčiť na vlastné oči v slovenských kinách už 22. novembra. Tí netrpezlivejší sa zatiaľ môžu v kníhkupectvách poobhliadnuť po románovej predlohe.