Dva mesiace po Avatarovi sa do kín dostáva ďalší veľkofilm vo formáte 3D. Aj keď nepôjde o originálny príbeh, určite to bude unikátne spracovanie. Dvojica Burton- Depp sa spojila už siedmykrát.

Tim Burton a Johny Depp sa zoznámili pri nakrúcaní Nožnicovorukého Edwarda. Ďalšia spoločná snímka prišla o štyri roky. Príbeh scenáristu a režiséra béčkových hollywoodskych filmov Eda Wooda získal 21 filmových cien vrátane dvoch Oscarov a ďalších jedenásť nominácií. V roku 1999 prišiel ďalší cenami ovenčený film Ospalá Diera. V roku 2005 Depp nadaboval postavu z animovaného filmu Mŕtva nevesta a navyše si zahral aj rolu majiteľa továrne na čokoládu Willyho Wonku v snímke Charlie a továreň na čokoládu. Prednedávnom Burton využil nielen herecké, ale aj spevácke kvality J. Deppa. Vo filmovom spracovaní broadwayského muzikálu Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street bol pomstychtivým masovým vrahom z 19. storočia.

Alica v krajine zázrakov Alica v krajine zázrakov

K hereckému obsadeniu sa pridala aj režisérova manželka a múza, anglická herečka Helena Bonham Carter, ktorá sa predstaví ako Srdcová kráľovná. Hlavnú úlohu, Alicu, si zahrá Austrálčanka Mia Wasikowska a klobúčnika už spomínaný Johny Depp.

Alica má devätnásť rokov a už zabudla na zážitky v krajine zázrakov. Keď ju na viktoriánskej záhradnej slávnosti na jej počesť požiada o ruku Hamish, bohatý, ale nahlúply syn lorda a lady Ascotovcov, zoberie sa a utečie preč. Vydá sa za králikom v smokingu a s vreckovými hodinkami, ktorého videla utekať po lúke.

Biely králik (ktorého v originále nadaboval Michael Sheen) čoskoro zmizne do králičej nory. Alica zrazu pocíti zvláštne nutkanie nasledovať ho, do nory spadne a po páde, ktorý pôsobí skoro ako podivný sen, sa ocitne v kruhovej miestnosti s niekoľkými dverami. Po ochutnávke pripravených zázračných pochutín sa jej nakoniec podarí jednými z dvier prejsť a ocitá sa v ohromujúcom a fantastickom svete, kde stretáva starých známych.

Alica v krajine zázrakov Alica v krajine zázrakov

Film, inšpirovaný knihami Lewisa Carrolla, je kombináciou živého hrania a animácie, podobne ako pri Avatare. Výsledok animácií podľa mňa vyráža dych. Krajina zázrakov, vytvorená v počítačoch, je nádherná aj v najmenších detailoch. Rozpočet na produkciu filmu bol 250 mil. dolárov.

Alicu sprevadzajú ale aj nepríjemnosti. Väčšina britských, írských, talianskych a holandských kín ju nebude premietať. Protestujú tým proti plánu štúdií Disney skrátiť čas, keď sa dá film vidieť iba v kinách. Nepáči sa im, že menej ako tri mesiace po uvedení očakávanej snímky do kín sa film dostane na DVD. Existuje totiž dohoda medzi distribútormi a majiteľmi kín, že snímka sa na DVD môže dostať najskôr štyri mesiace po uvedení do kín. Možno sa nakoniec Disney (aj vďaka úspechu Avatara, ktorý je v kinách už 13 týždňov) rozhodne inak a film bude v kinách o čosi dlhšie.

Na Slovensku má Alica v krajine zázrakov premiéru 11. marca vo vybraných kinach 3D.