Vreskot

Ivan Kučera
Kult

Vreskot„Billy je na mňa stále nahnevaný?“ – „Po tom, čo si z neho urobila Candymana? Čo si, iba si mu zlomila srdce.“

Kalifornské mestečko Woodsboro. Panna Sidney Prescottová (Neve Campbellová – seriál „Správna päťka“, Čarodejnice) je sama doma. Otec odišiel na služobnú cestu a mama zomrela – zajtra to bude rok. Muž, ktorý ju znásilnil a zabil, miestny povaľač Cotton Weary (Liev Schreiber), čaká na trest smrti za mrežami. Lenže naozaj je vinníkom? Dravá novinárka Gale Weathersová (Courteney Coxová zo sitkomu „Priatelia“) si túto otázku kládla už minulý rok.

Ráno je mestečko plné policajtov a novinárov, pretože v dobe, kedy sa Sidney takmer pomilovala s priateľom Billym Loomisom (Skeet Ulrich – Čarodejnice, Posledný tanec), ktosi brutálne zavraždil v dome na samote pri lese jej spolužiačku Casey Beckerovú (Drew Barrymoreová z E.T. – Mimozemšťana) a jej frajera (Kevin Patrick Walls), pretože zle odpovedala na otázku anonymného telefonistu „Kto vraždil v prvom Piatku trinástom?“ (pozor na chyták).

Tí dvaja nebudú poslednými obeťami tajomného vraha, motajúceho sa pustým nočným mestom v maske á la Munchov obraz The Scream! Kto sa ukrýva pod maskou pomätenca a o čo mu ide? Je to šerifov nemotorný zástupca Dwight „Dewey“ Riley (David Arquette)? Jeho prsnatá sestra Tatum (Rose McGowanová)? Zákazom predmanželského sexu opovrhujúci Billy? Mlčanlivý šerif Burke (Joseph Whipp)? Obézny kameraman Kenny (W. Earl Brown)? Alebo Randy Meeks (Jamie Kennedy), šialený zamestnanec miestnej videopožičovne?

Vec Vreskot

„Čo chceš?“ – „Vidieť tvoje vnútornosti.“

Vreskot je horor pre hororových fanúšikov. Robí si srandu z nich, zo seba i zo žánru. Hneď nato je smrteľne vážny a vyjadruje názor ohľadom násilia v realite. V jednej chvíli žmurká na fanúšikov žánru („Prvá Nočná mora bola dobrá, ostatné nestáli za nič.“), aby o pár sekúnd nato šokoval štedrou porciou kvalitne namiešanej filmárskej krvi. Hoci na konci prežije o čosi viac postáv, ako býva v slasheri dobrým zvykom, dovtedajšie úmrtia hýria nápadmi a vrah dostáva zabrať. To bolo dovtedy v žánri skôr neprípustné, vrah mával vždy navrch. Neexistovalo, aby doňho obeť na úteku hodila kvetináč. Režisér Wes Craven (Nočná mora na Elm Street, SHOCKER) vie budovať znepokojivú atmosféru neistoty, je majstrom v zobrazovaní tiesnivých pocitov blížiaceho sa ohrozenia. Zaujímavé, ako môže hodinu a pol trvajúci film vyvolávať smiech, šokové ustrnutie, strach, dobrú náladu. Rozhodne v tom Cravenovi pomohol originálny scenár Kevina Williamsona, bývalého nočného strážnika a budúceho autora mládežníckeho seriálu „Dawsonov svet“.

„S Casey sedím na angličtine.“ – „Už nie.“

Williamson postavil pointu tejto vyvražďovačky na tom, že hrdinami sú fanúšikovia vyvražďovačiek, takže akonáhle v ich mestečku začne krvavo vyčíňať zabijak, vedia koľká bije a väčšinou sa podľa toho správajú. Zároveň ale niekedy konajú paradoxne rovnako nezmyselne (utekajú na poschodie, nie k dverám), ako postavy vo vyvražďovačkách, akým sa doteraz smiali. Ani fanúšik žánru nemôže s istotou tvrdiť, či daná postava jedná ako jedná preto, že paroduje klišé (alebo ho parodujú tvorcovia prostredníctvom postavy?), alebo či je prosto taká hlúpa. Ak ste videli najslávnejšie vyvražďovačky, budete sa baviť odkazmi na tento svojský hororový podžáner. Ak neviete, čo alebo kto je slasher, nemá zmysel začať vrieskať, jedine že by ste sa chceli niečomu priučiť. Hneď na začiatku sa dozviete, že políciu nemá zmysel volať, že ak uprostred noci niekto zvoní pri dverách neslobodno sa pýtať „Kto je tam?“ a že stále má zmysel kopať vraha medzi nohy. Drzý (voči žánru a tak obecne) je kultový úvod, veď Drew Barrymoreová bola v tom čase najslávnejšou tvárou filmu, nie je predsa normálne vypitvať ju v úvodnej desaťminútovke! To si dovolil len Hitchcock pred desiatkami rokov (a trvalo mu to dlhšie, ako desať minút).

Vreskot Vreskot

„Aký je tvoj obľúbený strašidelný film, Sidney?“ – „Vieš predsa, že sa na tie blbosti nepozerám. Sú na jedno kopyto. Sprostý vrah naháňa prsnaté dievča, ktoré nevie hrať.“

Vreskot vyvolal nový záujem o vyvražďovačky. Žáner, ktorý bol v tom čase polomŕtvy (kvôli Jasonom na Manhattane a novým nočným morám), zažíval boom. Producenti videli, že stačí malý rozpočet (maximálne dvadsať miliónov dolárov), niekoľko známejších televíznych tváričiek – a mladé publikum (plus veteráni) sa do kina len tak nahrnie. A veruže sa hrnuli. Ale preto, že sa jednalo o kvalitné filmy, či už Vreskot 2, Halloween: H20 a snáď i to Viem, čo ste robili minulé leto. Akonáhle sa slasher znova zasvinil hlúposťami (Temná legenda, Scary Movie), zasa uhynul zaslúženou smrťou, vystriedaný atmosférickými horormi (Šiesty zmysel, Záhada Blair Witch), remake japonských šokov (Kruh, Nenávisť) a exploitation (Hostel, Dom tisícich mŕtvol).

„Aký je to pocit, byť takmer brutálne zavraždená?“

Urobte si pukance, uvarte kávu, zamknite dvere, nedvíhajte telefón, požičajte si komplet celú trilógiu (alebo radšej iba prvé dve časti) a príjemnú noc. Tak čo, myslíte, že filmy psychopatov vytvárajú, alebo im iba dobre radia?

Vreskot Vreskot

Na záver zopár poznámok, detailov, postrehov a zaujímavostí:

– Na začiatku sa dostane Billy do Sidneyinej izby rovnako, ako Johnny Depp v Cravenovej prvej Nočnej more na Elm Street, t.j. oknom.

– V scenári pôvodne bol i ďalší odkaz na tento film (Sidney pri prvom útoku vo svojom dome v počítači uvádza adresu svojho bydliska ako „Elm Street 34“), ale kratučká scénka nakoniec bola vystrihnutá s heslom „to už by bolo príliš“.

– Vyznania lásky mali vo filmoch už veľa podôb, ale ešte nikdy sa nespájali s necenzurovanou verziou Exorcistu („Bol to film od pätnásť, ale veľa nechýbalo a bol by od osemnásť.“).

– Školník Fred je nielenže oblečený ako slávny Fred Krueger, ale hrá ho jeho režisér, Wes Craven osobne!

– Opitý Randy pozerá Halloween a upozorňuje Jamie Lee Curtisovú, aby sa obzrela, že je vrah za ňou – pritom vrah je rovno za ním.

Joseph Whipp, hrajúci šerifa, si v roku 1984 zahral zástupcu šerifa v Nočnej more na Elm Street.

Originálny názov: Scream
Krajina: USA
Rok: 1996
Minutáž: 111 minút
Réžia: Wes Craven
Scenár: Kevin Williamson
Kamera: Peter Deming
Hudba: Marco Beltrami
Hrajú: Neve Campbellová, David Arquette, Skeet Ulrich, Matthew Lillard, Rose McGowanová, Courteney Coxová, Jamie Kennedy, Wes Craven, Liev Schreiber