Sedem

Andrea Berzáková
Kult

Americký filmový režisér David Fincher sa rozhodol po svojom režisérskom debute – Votrelec 3 – nakrútiť svoj druhý celovečerný film. Thriller, ktorý sa inšpiroval siedmimi smrteľnými hriechmi. Hriechy, ktoré inšpirovali už nejedno dielo. Obžerstvo, lakomstvo, pýcha, lenivosť, smilstvo, hnev a závisť. Sám režisér sa o filme vyjadril ako o dokumente nehumánnosti. Režisér nenecháva diváka nudiť sa. Postupne odhaľuje ľudské osudy, odkrýva súvislosti a vykresľuje dokonalé prevedenie jednotlivých vrážd, ktoré sa na plátne odohrávajú. Nič pre slabšie povahy.

Nízkorozpočtový krutý film sa čoskoro stal kultom prirovnávaným k Mlčaniu jahniat. Filmovému štábu stačilo 33 000 000 dolárov. O necelé dva mesiace po prvej premiére sa náklady už niekoľkonásobne vrátili. Niet sa čomu čudovať. Silný prepracovaný scenár, vynikajúci námet, skvelá réžia, presvedčivá kamera a vynikajúce herecké výkony.

Sedem (Se7en, 1995) Sedem (Se7en, 1995)

Dej sa odohráva v hlučnom ponurom meste. Točí sa okolo sériových vrážd. Vrah sa nechal inšpirovať Danteho Božskou komédiou, klasickou literatúrou, hriešnosťou a nečistotou človeka. Ale ako bolo spomenuté vo filme – „preukaz do knižnice z vraha génia nespraví.“ Obete mučí až dovtedy, kým sa ich vlastné hriechy neobrátia proti nim, v domnienke, že je to to najsprávnejšie, čo mohol pre nich, pre ľudstvo a pre spoločnosť vykonať. Zabíjanie Johna Doa (Kevin Spacey), jedného z najsadistickejších, najzvrátenejších, ale zároveň najinteligentnejších a najrafinovanejších vrahov filmovej kinematografie, nie je vidieť priamo na obrazovke. Entertainment Weekly napriek tomu vyhlásil Se7en za ôsmy najdesivejší film všetkých čias.

Oddelenie vrážd sa púšťa do riešenia jednotlivých prípadov. Brad Pitt v úlohe mladého ambiciózneho detektíva Davida Millsa, ktorý začína novú kariéru v novom okrsku, preukázal svoje všestranné herecké schopnosti. Morganovi Freemanovi sadol charakter skúseného detektíva Williama Somerseta, ktorý sa už poberá do dôchodku, ako uliaty. Gwyneth Paltrow podala skvelý herecký výkon v úlohe osudovej ženy detektíva Millsa – Tracy Millsovej. Je jedinou postavou, ktorá zmäkčuje drsný dej celého filmu. Kevin Spacey podal rovnako presvedčivý herecký výkon v hlavnej úlohe.

Sedem (Se7en, 1995) Sedem (Se7en, 1995)

Neustály dážď dokresľuje surovosť deja, násilnosť, krutosť a celkovú atmosféru. Pršať prestáva, až keď sa vrah prvýkrát sám osobne prihlasuje k svojim prepracovaným ohavným činom. Kamera využila tmavý, depresívny vizuálny štýl, za ktorý bol film nominovaný i na cenu americkej filmovej akadémie. Nie je to však zďaleka jediná nominácia filmu. Spomeniem napríklad Oscarovú nomináciu za strih, či nomináciu za herecké výkony.Z filmu vyžaruje nervozita, depresia, neistota, strach. Napätie Vás po celý čas udrží v pozornosti a garantujem, že pri tomto dvojhodinovom filme nezaspíte. Filozofia a dialógy, vo vyváženom pomere, Vás prinútia z času na čas k hlbokému zamysleniu. Desivé tóny hudby sa zarezávajú pod kožu. Do detailov premyslený scenár dodáva filmu šmrnc a dynamiku. Andrew Kevin Walker pracoval na ňom viac ako 2 roky.

Nekompromisný šokujúci záver filmu je čerešničkou na torte, i keď pri tomto snímku asi skôr klincom do rakvy. Predstavenstvo spoločnosti New Line Cinema dokonca pôvodne chcelo, po prvom zhliadnutí filmu, natočiť nový záver, našťastie Brad Pitt to odmietol a podľa mňa sa rozhodol správne. Bez tohto záveru by totiž film Se7en nebol tým, čím je. Zdrvujúcim, krutým, zlovestným, vzrušujúcim, nebezpečným, mrazivým a nemilosrdným. Presne ako spomínaných 7 smrteľných hriechov.

Čo ste možno nevedeli:

Číselná symbolika 7 je poprepletaná celým filmom. Okrem siedmich smrteľných hriechov, hneď v úvode všetky čísla na domoch začínajú číslicou 7. Číslo kancelárie Morgana Freemana je 714. Slovíčko „fuck“ a jeho odvodeniny zaznejú vo filme celkom 74-krát, prevažne z úst Brada Pitta. Osudová zásielka je doručená o siedmej hodine.

Rola páchateľa Johna Doa bola ponúknutá i spevákovi kapely R.E.M. Michaelovi Stipovi.

Všetky denníky s poznámkami páchateľa boli reálne a boli špeciálne vytvorené pre tento film. Štábu to trvalo 2 mesiace, vyšlo ich to na 15 000 dolárov.

Brad Pitt sa počas nakrúcania filmu skutočne zranil. Pri páde mu ruka prerazila čelné sklo auta. Zranenie si vyžiadalo operáciu. Toto zranenie bolo neskôr zapracované aj do scenára.

Kvôli vierohodnému natočeniu pitvy sa maskér Rob Bottin zúčastnil niekoľkých skutočných pitiev.

Somerset vo filme počúva vysielanie Johna McClellana. McClellan bol aj skutočný bostonský moderátor, ktorý vysielal jazz začiatkom 50-tych rokov.

Rola Davida Millsa (Brad Pitt) bola ponúknutá Denzelovi Washingtonovi. Rolu Washington odmietol. Film sa mu zdal až príliš temný a zlý.

Brad Pitt odmietol rolu v Apollo 13, aby si mohol zahrať v psychologickom thrileri Se7en.

Originálny názov: Se7en
Krajina: USA
Rok: 1995
Minutáž: 127 minút
Réžia: David Fincher
Scenár: Andrew Kevin Walker
Kamera: Darius Khondji
Hudba: Howard Shore
Hrajú: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, R. Lee Ermey, Andrew Kevin Walker, John Cassini, Reg E. Cathey, Bob Collins, Alfonso Freeman, John C. McGinley, Kevin Spacey, Richard Portnow, Emily Wagner, Leland Orser a ďalší