Dracula © 2022 Columbia/Sony Dracula © 2022 Columbia/Sony

Z pôvodne zamýšľanej televíznej produkcie sa film z roku 1992 stal pod vedením uznávaného režiséra Francisa Forda Coppolu najvernejšou adaptáciou Stokerovho románu pre veľké plátno. Scenár Coppolovi ukázala jeho kvalitou očarená Winona Ryder, ktorá sa uchádzala o rolu Miny Murray. Po tom, čo slávny režisér prejavil záujem, sa prvotne zamýšľaný režisér Michael Apted presunul na stoličku výkonného producenta. Vedenie Columbia Pictures touto personálnou zmenou vyhralo jackpot. Dracula sa stal komerčne úspešnou udalosťou, Coppolovi dokonca zachránil jeho produkčnú spoločnosť pred bankrotom, a v týchto dňoch sa dožíva 30. výročia od uvedenia do kinodistribúcie.

Režisér kategoricky odmietal digitálne efekty a trval na používaní klasických postupov. Výprava tak dodnes púta svojou veľkoleposťou, ktorú akadémia ocenila tromi zlatými soškami za najlepšie masky, kostýmy a strih zvuku. Zlovestné tóny dnes už zosnulého Wojciecha Kilara dokonale dokresľujú impozantné stvárnenie kniežaťa temnôt očarujúcim Garym Oldmanom. Divákov ohúril ako zašlý upír bažiaci po každej kvapke krvi neskúseného právnika v pamätnej ázijskej parochni a okázalom červenom župane, rovnako ako očarujúci omladený monarcha, princ Vlad, dvoriaci sa Mine v londýnskom biografe.

Dracula © 2022 Columbia/Sony

Oldman si pre vysnenú úlohu neváhal vyholiť prednú časť hlavy, takže mal ako starý Dracula oveľa vyššie čelo. Dokonca si najal hlasového pedagóga, aby si o oktávu znížil hlas. Chcel znieť o čosi viac podlejšie. Coppola po rokoch ľutoval obsadenie Keanu Reevesa do úlohy Jonathana Harkera, jeho otrasný anglický prízvuk vstúpil do dejín. Režisér však potreboval do svojho filmu mladú hviezdu, ktorá by lákala do kín nežné pohlavie. Zároveň musel vekovo ladiť vo vášnivých scénach s upírími neviestkami, z ktorých vyčnievala začínajúca Monica Bellucci. Coppola pôvodne zvažoval do role Harkera Johnnyho Deppa, ktorý však v tej dobe nebol dostatočným komerčným ťahákom. Reeves na tento účel poslúžil dokonale.

Ďalšou castingovou výhrou bol Anthony Hopkins, ktorý prejavil záujem o úlohu profesora Abrahama Van Helsinga. Zo začiatku bola rola prisľúbená Liamovi Neesonovi, no Hopkins sa zviezol na oscarovom rozruchu za úlohu Hannibala Lectera v Mlčaní jahniat (1991) a herecký part extravagantného vedca venujúceho sa okultizmu bol razom jeho. Hopkins bol ako Van Helsing silným ťahúňom vedľajšej dejovej línie o partičke, ktorá bojovala za záchranu Mininej kamarátky Lucy (Sadie Frost), ohrozovanú Draculom.

Coppolova verzia klasického románu Brama Stokera sa oveľa viac zamerala na vykreslenie osudovej lásky, ktorá prekoná oceány času. Niežeby sa dostatočne nevenovala hororovej podstate príbehu a nezobrazovala Draculu v rôznych desivých variáciách, avšak oveľa väčší zreteľ kladie na hľadanie stratenej životnej lásky. Mina (Winona Ryder) sa v blízkosti hmlou obohnaných rumunských hradieb rozpamätá na svoj minulý život a svojho krvilačného milého obraňuje. Na rozdiel od knihy je to ona, kto uštedrí Draculovi poslednú ranu a oslobodí ho od večného trápenia upírej kliatby. Dokonalý moment katarzie umocňuje pieseň od Annie Lenox, Love Song for a Vampire, ktorá zaznieva v záverečných titulkoch.

Dracula režiséra Francisa Forda Coppolu vznikol ako pocta k 95. výročiu vydania Stokerovho románu a zároveň k 80. výročiu spisovateľovej smrti. Režisérovi, ktorý má na konte aj gangsterskú klasickú trilógiu Krstný otec (1972-1990), či protivojnovú Apokalypsu (1979), sa podarilo zobraziť romantický rozmer upírskej legendy ako doposiaľ žiadnemu inému umelcovi.