CasablancaZa zlatú éru Hollywoodu, čiže aj plus mínus svetového filmu, sa považuje prvá polovica dvadsiateho storočia. V tomto období sa zaostalá mestská časť Los Angeles zmenila vďaka celuloidu na extrémne bohatú štvrť, kde veľké štúdia denne chrlili jeden filmový sen za druhým. Práve filmové štúdia vtedy diktovali vývoj filmu a pojem nezávislý film vznikol až oveľa neskôr. Štúdiové filmy boli zväčša natáčané v postavených mestečkách, v ktorých sa filmové hviezdy v okamihu menili z dobrodružných hrdinov na drsných gangstroch zachraňujúcich krehké slečinky. Napriek schematickosti, množstvám klišé a jemne prihlúplym scenárom tieto filmy mali zvláštne čaro, ktoré k nim priťahuje divákov aj mnoho rokov po ich výrobe. Najlepším príkladom je film Casablanca, ktorý sa tradične umiestňuje v rebríčku najlepších filmov všetkých čias a ktorý si vyslúžil nálepku kultový film.

Casablanca (ako názov napovedá) sa odohráva v tomto marockom prístave, ktorý je počas druhej svetovej vojny súčasťou francúzskej kolaborantskej republiky, ktorá je v ňom symbolizovaná všadeprítomnými portrétmi maršala Petaina. V tomto meste je v roku 1942 obrovský ruch, pretože Casablanca predstavuje jednu z mála ciest, ako ujsť z vojnovej Európy do pokojnejšej Ameriky. K tomuto úteku každý emigrant potrebuje podpisu miestneho prefekta Renaulta, ktorý za pekný bakšiš je ochotný dať autogram každému, napriek odporu oficiálnej vlády vo Vichy. Renault to náležite využíva a v Casablance je malým bohom, ktorého si musí každý vážiť a radšej byť s ním dobre.

Druhou výraznou postavou tohto mesta je Rick Blaine, americký majiteľ nočného klubu, kde sa každú noc stretávajú všetci, čo niečo v Casablance znamenajú. Rick sa zväčša stará iba o svoj biznis, čo sa ale zmení príchodom československého šéfa odboja Viktora Lászla (meno hovorí samo za seba), ktorý prichádza do prístavu a spôsobí tam rozruch, pretože je známy a uznávaný medzi emigrantmi a navyše sa o neho so zvýšenou pozornosťou zaujíma gestapo a takisto Renault. Všetko sa ešte skomplikuje, keď Rick spozná dámsky doprovod Viktora, svoju bývalú lásku z Paríža Ilsu, ktorá v ňom prebudí krásne spomienky z mladosti. V tomto momente sa Rick dostane do zvláštnej situácie, keď môže Viktorovi pomôcť ujsť, ale zároveň chce byť aspoň trochu ešte s Ilsou…

Casablanca Casablanca

Zápletka filmu je vo svojej podstate len jednoduchou romantickou situáciou s tradičným mileneckým trojuholníkom. Príbeh bol takýto už pôvodnej predlohe, v divadelnej hre s názvom Všetci chodia k Rickovi. Producenti a scenáristi ale k filmu pridali mierne hlbší význam doplnením problému druhej svetovej vojny, ale napriek tomu je to stále len jednoduchý, ale napriek tomu divácky zaujímavý príbeh, ktorý dokáže zaujať aj bez výraznejšej pointy. Tomuto divácky vďačnému dojmu napomáha klasické spracovanie, plné klišé, zjednodušovania, ale aj silných scén. Dve scény z tohto filmu sú všeobecne známe a často krát parodované. Jedna sa preslávila vetou Play it again, Sam (scéna s černošským klaviristom) a druhá zase vrcholí známou vetou – „Louis, myslím, že toto je začiatok krásneho priateľstva“. Okrem týchto dvoch scén je ale toho vo filme ešte dosť na zapamätania, napríklad na taký spevácky súboj medzi Nemcami a Francúzmi sa len tak ľahko nezabúda .

K úspešnému filmu neodmysliteľne patria vynikajúce herecké výkony, ktoré sú aj v Casablanca skvelé. Hlavnú úlohu Ricka dostal americký miláčik Humphrey Bogart, ktorý sa na rolu cynického a svetáckeho Ricka výborne hodil, podobných chlapíkov si zahral vo svojej kariére už požehnane, aj keď na drsného detektíva v Maltézskom sokolovi sa hodil trochu viac. Hlavnú ženskú rolu Ilsy dostala Ingrid Bergmanová, ktorá zaujala kritikov aj divákov skvelým stvárnením ženy, ktorá rieši ťažkú životnú dilemu. Traduje sa, že Bergmanová nevedela počas natáčania ako film skončí a preto je vraj jej výkon tak hodnoverný. V ďalších úlohách sa predstavili Paul Henreid ako Viktor Lászlo a Claude Rains ako Renault, ich herecké výkony ale v porovnaní s ústrednou dvojicou nie sú až tak skvelé, napriek tomu nekazia film.

Casablanca Casablanca

Ťažko je povedať, čím konkrétnym si získala Casablanca toľko fanúšikov, keďže film neoplýva skvelým pointou, ani novým dych berúcim spracovaním. Casablanca je jednoducho klasickým filmom plným nezabudnuteľných scén a krásnych klišé spolu so skvelou dvojicou Bogart-Bergmanová. A keď vám toto nestačí na klasiku kinematografie, tak sa Casablance radšej vyhnite. Prídete ale o zaujímavý zážitok…

Originálny názov: Casablanca
Krajina: USA
Rok: 1942
Minutáž: 102 minút
Réžia: Michael Curtiz
Scenár: Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch
Kamera: Arthur Edeson
Hrajú: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Claude Rains, Conrad Veidt, Sydney Greenstreet, Peter Lorre, Dooley Wilson, Marcel Dalio, Creighton Hale, Dan Seymour, George J. Lewis, Hans Heinrich von Twardowski