Slovenský názov: Hannibal: Zrodenie zla

Žáner: thriller
Minutáž: 117 minút
Krajina pôvodu: USA / Francúzsko / Veľká Británia
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 18

Réžia: Peter Webber
Scenár: Thomas Harris
Kamera: Ben Davis
Hudba: Ilan Eshkeri, Shigeru Umebayashi
Hrajú: Gaspard Ulliel, Li Gong, Dominic West, Rhys Ifans, Kevin McKidd, Brian Caspe, Marek Vašut

Hannibal: Zrodenie zlaSpisovateľ Thomas Harris sa narodil v roku 1940 v mestečku Jackson v americkom štáte Tennessee, ale krátko po narodení sa jeho celá rodina presunula do štátu Mississipi, konkrétne do mesta so zaujímavým názvom Rich. Harris študoval na vysokej škole v meste Vaco v Texasu, kde v roku 1964 promoval v odbore angličtina. Už počas štúdia pracoval ako novinár v miestnych novinách, kde ho zaujímali najmä kriminálne príbehy pri ktorých bol fascinovaný genialitou niektorých zločincov. Po krátkej kariére v Texase sa vybral do New Yorku, aby bol v centre diania a zároveň aby pracoval ako novinár pre organizáciu Associated Press.

Jeho prvou knihou bol príbeh o tom, ako teroristi chcú nastražiť bombu na štadióne počas najväčšieho amerického športového sviatku, počas Super Bowlu. Kniha vyšla v roku 1975 pod názvom Čierna nedeľa (Black Sunday) a Harrisa vraj na jej napísanie inšpirovali udalosti na Mníchovskej olympiáde v roku 1972. Kniha mala nečakaný úspech (aj film podľa nej z roku 1977) a preto sa Harrisa začal venovať najmä tvorbe románov a tak v roku 1981 vydal svoju druhú knihu Červený drak (Red Dragon) v ktorej vytvoril svoju najslávnejšiu postavu, psychopatického a mimoriadneho inteligentného doktora-vraha Hannibala „Kanibala“ Lectra. Táto postava je vynikajúco napísaná, preto sa stala leitmotívom všetkých jeho ďalších kníh. Červený drak bol päť rokov po vydaní sfilmovaný pod názvom Lovec ľudí (Manhunter) režisérom Michaelom Mannom a úlohu Hannibala stvárnil Brian Cox, ale film veľkú dieru do filmového sveta neurobil (ale druhá verzia z roku 2002 sa dočkala väčšieho úspechu, za čo asi najviac môže hviezdne herecké obsadenie na čele s Anthony Hopkinsom a Edwardom Nortonom, keďže film sám o sebe až tak skvelý nie je).

Sedem rokov po Červenom drakovi vyšlo pokračovania pod názvom Mlčanie jahniat (Silence of Lambs), ktoré bolo s obrovským úspechom v roku 1991 sfilmované. Táto novodobá filmová klasika urobila z Harrisovej postavy Hannibala Kanibala hviezdu filmového plátna. Je ale pravda, že najväčší podiel na úspechu tejto postavy mal jej herecký predstaviteľ, Anthony Hopkins, ktorý sa neuveriteľne vžil so svojou postavou natoľko, že sa asi navždy bude spájať s jeho menom. Po obrovskom úspechu filmu sa čakalo na pokračovanie, ale Harrisa si dal na čas a tak až v roku 1999 napísal pokračovanie s jednoduchým názvom Hannibal, ktoré sa dočkalo svojho filmového spracovania o dva roky neskôr pod taktovkou Ridleyho Scotta. Tento film zaznamenal ešte väčší kasový úspech ako Mlčanie jahniat (výrazne tomu napomohli média, ktoré neustále prinášali správy o tom, aký je tento nový film šokujúci), ale filmová kvalita išla dole napriek tomu, že Hannibala znovu stvárnil Anthony Hopkins.

Hannibal: Zrodenie zla Hannibal: Zrodenie zla

Thomas Harris pokračoval v príbehu Hannibala Lectra aj vo svojej ďalšej knihe, ktorá bol priamo písaná na sfilmovanie. Vyšla v minulom roku pod názvom Hannibal: Zrodenia zla (Hannibal Rising). Harris sa v nej zameral na udalosti spred deja svojich predchádzajúcich románov, keď sa dej knihy točí okolo Hannibala od jeho detstva po zhruba jeho dvadsiatku. Kniha začína v Litve, kde Hannibal žije so svojou rodinou na starobylom rodinnom hrade, kde má spolu so svojou mladšou sestričkou Míšou krásne detstvo. Túto idylku ale zničí prichádzajúca Hitlerova armáda, kvôli ktorej sa musí celá rodina uchýliť do horskej chaty, kde sa im darí niekoľko rokov v bezpečí sa ukrývať. Príde ale rok 1944 a všetci Hannibaloví rodinní príslušníci sú zabití vo víre vojny za veľmi pohnutých okolností. Hannibal sa následne dostane do Francúzska, kde žije jeho strýko spolu so svojou japonskou manželkou. A práve tam začne Hannibal plniť svoj plán pomsty za smrť svojej rodiny…

Kniha je napísaná tak, že sa pekne ľahko číta, podobne ako knihy Dana Browna. Obsahuje viacero znamenitých momentov a príbeh je vcelku umne vystavaný pomocou rôznych dejových odbočiek, ktoré ale niektoré sú úplne zbytočné a takisto koniec je viditeľne stavaný pre hollywoodské filmové spracovanie. Kniha je výborným odpočinkovým čítaním, ktoré je vhodné takmer pre každého, čo sa ale nedá povedať o filme. Film, ktorý na základe knihy vznikol, režíroval Peter Webber a scenár napísal sám autor Thomas Harris. V scenári boli viaceré veci oproti knihe zmenené, ale nedá sa povedať, že by to boli zmeny k lepšiemu, skôr bola kniha ešte viac upravená pre to správne filmové spracovanie a la Hollywood. Film trpí na zbytočné predlžovanie niektorých scén, pri ktorých sa režisér snažil občas o nejakú tú poetiku, ale podarilo sa mu vyrobiť len nudu. Celkovo film ku koncu začína čoraz viac nudiť a akčný koniec tomu ešte viac napomáha. Ani zďaleka sa nedá film nedá porovnať s predošlými filmami o Hannibalovi Lectrovi, obzvlášť nie s Mlčaním jahniat.

Hannibal: Zrodenie zla Hannibal: Zrodenie zla

Hannibal: Zrodenia zla je oveľa lepšia kniha ako film. Možno k tomu napomáha aj fakt, že v tomto príbehu o Hannibalovi Lectrovi neuvidíme herca par excelance Anthony Hopkinsa, ktorý vo veľkej miere vytváral tú skvelú atmosféru predošlých filmov podľa Harrisovej predlohy. Herecký predstaviteľ mladého Hannibala v tomto novom film, francúzsky herec Gaspard Ulliel, má síce výborný démonický pohľad, to ale na stvárnenie jednej z najslávnejších postáv filmovej histórie nestačí a jeho výkon napomáha k celkovo slabému dojmu z filmu. Škoda, kniha sa dala adaptovať oveľa lepšie, ale čo už narobíme, keď štúdio hľadí najmä na zárobky a kvalita preto ide občas výrazne do úzadia.