Benatky_20069. septembra sa uzavrel jeden z najprestížnejších filmových festivalov na svete, 63. ročník MFF v Benátkach.

Porota, v čele s francúzskou herečkou Catherine Deneuve oznámila výsledky, ktoré mnohých prekvapili. Víťazom Zlatého Leva sa stal nezávislý čínsky film režiséra Jia Zhang Ke-ho Sanxia Haoren, ktorý rozpráva príbeh o ľuďoch hľadajúcich svojich stratených príbuzných. Ako najlepší režisér odišiel Alain Resnais, za svoj film Private Fears in Public Places.

Ocenenie pre najlepšieho herca išlo k Benovi Affleckovi, ktorý si za svoj výkon vo svojej najnovšej krimi dráme Hollywoodland vyslúžil veľmi pozitívny ohlas u kritikov. Ako mnohí očakávali, najlepšou herečkou festivalu sa stala Helen Mirrenová, ktorá účinkovala v novom filme režiséra Stephena Frearsa The Queen, ktorý bol jednoznačným favoritom tohtoročného festivalu. Mirrenová v ňom stvárnila kráľovnú Alžbetu II. a dej filmu sa sústredí na jej spor s Tonym Blairom po smrti princeznej Diany a rozhodovania o tom, čo sa môže a nemôže dostať do rúk verejnosti.

Film si vyslúžil takmer 15 minútové „standing ovations“ a okrem iného si odniesol cenu aj za najlepší scenár. Mirrenová porazila nominované herečky Isabelle Huppert (ktorú nominovali za novinku režiséra Patrice Cherau, rozprávajúcu o manželskej kríze jedného páru) a Sabine Anzema (ktorej film si odniesol cenu za najlepšiu réžiu).

Ale MFF v Benátkach to nie sú len zlaté levy. Okrem iného sa tu uskutočňujú premiéry najočakávanejších filmov roka. Poďme sa teda spoločne pozrieť na malú rekapituláciu tých najväčších ťahákov tohto ročníka.

Nový film Alfonsa Cuaróna Deti ľudí mal v Benátkach svoju európsku premiéru. Táto temná sci-fi dráma, rozprávajúca o budúcnosti, kde ženy strácajú schopnosť rodiť deti a zároveň vypovedajúca o zúfalom ochraňovaní dievčiny, ktorá akoby zázrakom otehotnie, si vyslúžila veľkú chválu kritiky a zároveň aj ocenenie za technické zvládnutie. Film prišla propagovať hlavná hviezda filmu, Clive Owen spolu s režisérom. Vo filme spoluúčinkuje Julianne Moore a Michael Caine. Pripomeňme že Clive Owen bol v boji o najlepšieho herca.

Benatky_2006Šťastný však rozhodne taktiež odchádza legendárny filmár David Lynch. Okrem ocenenia za celoživotný prínos svetovému filmu, ako sme vás informovali, predstavil aj svoj najnovší film Inland Empire, ktorý kritika nadšene prijala. Opäť sa jedná o klasickú Lynchovu mozaiku plnú snových scén a prekvapivých zvratov. Lynch nezaprel svoj zmysel pre humor, keď pred projekciou s iróniou povedal: ,, Malo by to dávať perfektný zmysel.“ .. a dodal svoj slávny úškrn.

Komu však tohto roku rozhodne šťastie neprialo bol vizionársky režisér Darren Aronofsky. Jeho novinka, sci fi romanca Fontána, mala neuveriteľné zlé prvé recenzie a na premietaní niektorí kritici film dokonca bez milosti vypískali. Film, ktorý sa odohráva v rozpätí jedného tisícročia, rozpráva o putovaní v čase, hľadaní elixíru večného života- lieku na smrť a rieši aj osudovú lásku. Fontánu úspešné obhajovala na tlačovej konferencii režisérova manželka a jedna z hlavných hviezd filmu Rachel Weisz. ,, Film je pre veľmi úzku skupinu divákov a uznávam že pre niekoho je až príliš náročný. Myslím, že v dnešnej dobe je film typu Fontána síce odlišný, zato však veľmi potrebný. Určite budem s Darrenom pracovať ešte raz.“ O opaku nás žiaľ podľa všetkého, na Slovensku Fontána nebude môcť presvedčiť.

Na festivale si odbila premiéru aj novinka slávneho režiséra Briana De Palmu, The Black Dahlia. Kriminálka rozpráva o jednej z najbrutálnejších vrážd Hollywoodu a o zúfalom pátraní, ktoré nasledovalo a o sprisahaniach, ktoré vyšli na povrch. Vo filme účinkuje Josh Hartnett, Scarlett Johanssonová a Hilary Swanková a kritici ho označili, ako za prvý oscarový film tohto roku. Obdobným námetom a s rovnako skvelou kritikou prišiel aj už spomínaný film Hollywoodland, ktorý rozpráva zase o zavraždení Georga Reevesa (ktorého hral ako sme už spomenuli ocenený Ben Affleck), známeho z televízneho seriálu 50tych rokov o Supermanovi. Vo filme Allena Coultera spoluúčinkujú Adrien Brody a Diane Lane.

Benatky_2006Politika bola jedným z hlavných tém väčšiny filmov a okrem novinky Olivera Stona, o útoku na dvojičky nebola výnimkou ani novinka Emilia Esteveza, Bobby. Táto poviedková dráma rozpráva o posledných hodinách senátora Roberta Kenneddyho a jeho následnom zavraždení v hoteli. Film vychádza z originálnej myšlienky a rozpráva dej z niekoľkých uhlov pohľadu. Napriek tomu, že film má superhviezdne obsadenie, začínajúc Anthonym Hopkinsom, cez Demi Moore či Sharon Stone až po Ashtona Kutchera, neprišiel film z tých väčších hviezd podporiť ani jeden z nich. Film si však zrejme vedel poradiť aj bez ich podpory, nakoľko zabodoval u kritikov.

Svoj nový film tu predstavil aj kontroverzný holandsýy režisér Paul Verhoeven (Základný Inštinkt) a čo sa miery kontroverzie týka, nebolo o ňu núdza ani teraz. Film Zwartboek rozpráva príbeh holandskej židovky, ktorá zázrakom prežije vojnu vo svojej krajine s jej následným pátraním potom kto zradil a dal vyvraždiť jej rodinu, a neprídeme ani o jej boj za spravodlivosť. Film v mnohých prípadoch poburoval a kritika ho prijala neutrálne.

Benatky_2006Spomínate ešte na minuloročných oscarov? Figuroval v ňom životopisný film Capote o spisovateľovi Trumanovi Capotovi a jeho inšpirácii na jeho najslávnejší román Chladnokrvne. V rovnakom čase začal vznikať aj konkurenčný projekt Infamous, ktorý sa sústredí na rovnakú časť spisovateľovho života. Film režiséra Douglasa McGartha vsádza na hviezdne obsadenie (spomeňme Sandru Bullock, Daniela Craiga, Gwyneth Paltrow či Isabellu Rossellini), pričom Trumana Capoteho tu stelesnil pomenej známy Toby Jones (ktorý nahovoril postavičku škriatka Dobbyho z Harryho Pottera).

Medzi horúcich domácich kandidátov na víťazstvo dominovala dráma Emanuela Crialesa a jeho film o talianskych emigrantoch. Dej jeho filmu sa odohráva začiatkom 20. storočia, poukazuje na odchod Talianov z vlasti a príchod do nového, neznámeho sveta. Film s názvom The Golden Door mal veľké šance na úspech.

Ceny sú rozdané a filmy sa ako horúce zemiaky valia do ďalších festivalov, niet divu, už čoskoro sa blíži čas pre cenu najprestížnejšiu. Zlatého Oscara.