Medicine ManHudba: Jerry Goldsmith

Skladateľa, myslím, netreba zvlášť predstavovať. Jerry Goldsmith je legenda a tí, ktorým toto meno nič nehovorí, sa môžu ísť rovno obesiť. Je to niečo podobné, ako keby v rámci filmovej réžie niekto nepoznal napríklad Stevena Spielberga. V roku 2004 nás tento hudobný velikán náhle opustil, no jeho melódie budú žiť večne.

Exotický Medicine Man (Šaman) z roku 1992 nepatrí medzi jeho najlepšie (a najznámejšie) kúsky, ale to nič nemení na tom, že ide o dokonalé dielo. Skladateľovi sa zvykne vyčítať, že niektoré jeho soundtracky obsahujú len jeden hlavný motív, ktorý je neustále obmieňaný. Nie je to však prípad tohto nenápadného výtvoru. Osobne som pri počúvaní postrehol až tri vynikajúce motívy. Skladby sú všetky do jednej melodické a možno ich počúvať aj samostatne.

Goldsmith v tomto prípade dal prednosť jednoduchším melódiám (i keď aj to je relatívne) a namiesto veľkého orchestra, ktorý zaznieva len miestami, využíva syntezátory, rôzne druhy bubnov, gitary a viaceré dychové nástroje (píšťalky, flauty a pod.). Toto rozhodne nie je soundtrack, ktorý by vás fascinoval svojou veľkoleposťou. Ak hľadáte niečo „veľké“ (a sofistikovanejšie), siahnite po nejakých starších skladateľových dielach. Medicine Man je napriek tomu silná hudba, ktorá očarí, rozosmeje, roztancuje a dokonca (možno aj) rozplače.

Za vrchol soundtracku považujem poslednú (štrnástu) skladbu s názvom A Meal and a Bath. Dobrodružný, romanticko – dramatický film Johna McTiernana si takú krásnu a precítenú hudbu možno ani nezaslúžil. O kráse však nemá zmysel hovoriť (tobôž nie písať), treba ju vidieť, vlastne v tomto prípade počuť. Uvoľnite sa, opustite na chvíľu každodennú (krutú) realitu, zatvorte oči a celých 50 minút počúvajte. Hneď budete mať lepšiu náladu. Je to perfektná relaxácia!

/