Mandalorian © 2019 Disney Mandalorian © 2019 Disney

Prvý hraný seriál z preďalekej galaxie vrcholil zhruba v rovnakú dobu ako IX. epizóda hlavnej ságy Star Wars. Budil však oveľa menej rozpakov a teší sa pozícii tretieho najsledovanejšieho online seriálu na streamovacích službách za minulý rok.

Nová služba Disney+ vložila dôveru do rúk rutinéra Jona Favreau a ten odviedol pri písaní scenára solídne remeslo. Príbeh nájomného žoldniera z cechu mandalorianov je zasadený do westernového štýlu, ktorý často odkazuje na klasiky žánru s Clintom Eastwoodom. Divoký západ evokuje aj vynikajúca hudba Ludwiga Göranssona. Príbehová línia nie je veľmi komplikovaná a hýbe sa priamočiaro vpred. Niektoré diely až trochu pripomínajú videohru, v ktorej hrdina spĺní epizodickú misiu, získa odmenu alebo si vylepší zbroj. V závere sa príbeh navráti k pôvodne nastolenej zápletke a ukážkovo sa uzavrie. Všetko je navyše popretkávané známymi odkazmi na starú klasiku.

Tvár Pedra Pascala veľmi neuvidíme, ale napriek tomu prácou s hlasom vytvoril charizmatického hlavného hrdinu. Vo vedľajších rolách uvidíme bojovnú Ginu Carano, ktorá po dlhej dobe pôsobí sympaticky. Veterán Carl Weathers stvárnil veľmi nevyspytateľnú postavu Karga. Nemecký režisér Werner Herzog zahviezdi svojou povestnou úlisnosťou a zamaskovaného Nicka Nolteho spoznáte hádam len po hlase. Postavu malého Baby Yodu, okolo ktorého sa krúti celý intergalaktický dej, si zamilujete.

Mandalorian © 2019 Disney

O réžiu sa postaralo celkom šesť režisérov, z čoho boli najlepšie hodnotené diely od Taika Waititiho, ktorý zároveň nadaboval postavu IG droida. Waititi do seriálu prepašoval cenný humor, ktorý najmä v scéne s dvomi hádajúcimi sa stormtroopermi pôsobil veľmi sviežo. Akčné scény vedia strhnúť, dočkáme sa zopár vynikajúcich prestreliek. Nahliadneme aj do samotného cechu nájomných žoldnierov, ktorí žijú podľa veľmi špecifického vierovyznania.

Odhliadnuc od trošku slabších dielov v strede série, ktoré navodzovali pocit, že dej nikam nesmeruje a niektorí ho prirovnávali až k televíznej Hviezdnej bráne, sme získali sviežu osem dielnu jednohubku, ktorá sa odohráva v rovnakom vesmíre ako osudové Hviezdne vojny. Na základe pár spoločných atribútov vytvára celkom nový príbeh, ktorý otvára dvere viacerým možnostiam, ako rozprávať príbehy bez opozeraného rodu Skywalkerovcov.

Po ukončení rozpačitej rodinnej ságy si vydarený Mandalorian s Baby Yodom získavajú srdcia fanúšikov pomerne suverénne a druhej série ich dobrodružstiev sa dočkáme už tento rok.

Disney opäť nešliapol vedľa a dokazuje, že si svoje nadobudnuté značky dokáže postrážiť. Mandaloriana vyzbrojil veľmi vydarenou znelkou s grafickou galériou ikonických postáv v úvode. Dali si záležať aj na prekreslení kľúčových storyboardov z príbehu, ktoré vídame počas tituliek v závere. Dokonca na krátko nahliadneme aj pod hrdinovu prilbu. Námezdný lovec je zdá sa v tých najlepších rukách.

Osobne mi imponovala aj menšia plocha rozprávania, ktorá sa pri niektorých dieloch približovala len k 30 minútam. Príbehy tak nestačili nudiť a dej mal ten správny spád. Mohutné finále presvedčí aj skeptikov, ktorí v poriadne vesmírne dobrodružstvo nedúfali.