Originálny názov: Venkovský učitel

Žáner: dráma
Minutáž: 117 minút
Krajina pôvodu: ČR/Francúzsko/SRN
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Bohdan Sláma
Scenár: Bohdan Sláma
Kamera: Diviš Marek
Hudba: Vladimír Godár
Hrajú: Pavel Liška, Zuzana Bydžovská, Ladislav Šedivý, Marek Daniel, Tereza Voříšková, Miloš Černoušek, Marie Ludvíková, Miroslav Krobot, Zuzana Kronerová

VenkovskyUCitelBohdan Sláma je u našich západných susedov takým netypickým režisérom, keď jeho filmy nezapadajú veľmi medzi ostatné filmy českej produkcie. Najmä majú ďaleko od hrejivých poetických filmov Ján Hřebejka, alebo Svěráka juniora. Jeho prvým úspechom sa stal film Divoké včely, ktorý síce v Čechách nespôsobil až taký veľký poprask, ale film bol ocenený na viacerých festivaloch po celom svete. Už v tomto svojom filme použil Sláma svoje trademarky – prostredie vidieka, roztrasená kamera, malý počet strihov, mierne depresívne príbehy so sociálnou tematikou a Pavel Liška. Všetky tieto veci sa objavili aj v ďalšom film Štěstí, ktorý už zaznamenal uznanie aj vo svojej krajine výroby, čoho výsledkom bolo získanie až siedmich Českých levov. Bohdan Sláma po troch rokoch (počas ktorých sa z neho stal aj vysokoškolský pedagóg) prináša do našich kín ďalší film, rovnako kriticky zameraný film Venkovský učitel.

Mladý učiteľ Peter, vo voľnom čase čítajúci filozofiiu, prichádza do malej vidieckej školy zo známeho pražského gymnázia. V dedine ho postupne príjmu domáci, najlepšie si asi rozumie so statkárkou Máriou, ktorá sama vychováva svojho syna Láďu a popritom chová kravy. Všetko sa ale zmení, keď na dedinu príde učiteľov ex-priateľ, ktorý svojim šviháckym štýlom života prevráti vzťahy miestnych ľudí hore nohami. Priateľ síce čoskoro odíde do Nemecka, ale vezme si so sebou Láďovú priateľku Berušku. Po tomto odchode sa začne Peter čoraz viac upínať na mladého chlapca, ktorého začne doučovať matematiku…

VenkovskyUCitel VenkovskyUCitel

Motto filmu je „Každý niekoho potrebuje“. Film je teda najmä o medziľudských vzťahov, ktoré sú ale v tomto filme trocha netradičnejšie, oproti iným filmom pojednávajúcich o podobných veciach. Petrova orientácia je preňho osobne dosť veľkým problémom a prechod z Prahy na vidiek predstavuje istú formu úniku od riešenia tohto problému. Ale ako sa to bežne stáva, problém ho dostihne a spôsobí mu ešte väčšie trápenie. Rozprávaniu príbehu ustúpila formálna stránka, keď režisér Sláma sa v tomto filme viacej sústredil na “čistotu“ formy, keď kamera nie je taká surová a roztrasená ako napríklad vo filme Divoké včely. Takisto je film natočený najmä pomocou pomalých plynúcich scény, ktoré sú umocnené ešte faktom, že strihov je vo filme len 81. Dôležitú úlohu zohráva aj hudba, ktorá je zložená z výrazných skladieb, napríklad aj z clivých ľudoviek.

Film je výrazne postavený aj na hereckom umení Slámovho obľúbenca Pavla Lišku, ktorý je vo filme jednoducho úžasný. Jeho herecký kreácia je na míle vzdialená od jeho občasného “pitvorenia“ v niektorých jeho starších filmoch. Jeho Peter je civilne pôsobiaci, inteligentný mladý muž plný trápenia a vnútorného zápasu, čo najviac vidieť vo vrcholnej nočnej scéne. Druhý vrchol hereckého trojuholníka tvorí Zuzana Bydžovská ako matka-chovateľa kráv, ktorá ako zvyčajne hrá čiastočne nevyrovnanú postavu občas holdujúcu alkoholu. Jej syna Láďu hrá zase absolútny neherec Ladislav Šedivý, na ktorého výkonu vôbec nevidieť fakt, že ho Sláma našiel v učilišti blízko miesta natáčania. Ak bude Šedivý pokračovať ďalej s filmom, tak má nádej stať sa veľmi kvalitným hercom.

VenkovskyUCitel VenkovskyUCitel

Film Venkovský učitel sa zaoberá témou, ktorá je stále u nás a aj u našich západných susedov čiastočne tabuizovaná. Tento film na ňu pozerá s nadhľadom, svojskou poetikou a dokonca občas aj s humorom. V niektorých častiach síce Slámov počin pôsobí rozťahaným dojmom a strihačské nožnice by sa občas mohli viac používať, ale napriek tomu sa jedná o jeden z najlepších českých filmov tohto desaťročia a pre mňa je to oveľa lepší film ako bolo trocha prekombinované a preceňované Štestí.

/