Originálny názov: Stormbreaker

Žáner: Akčný, dobrodružný
Minutáž: 93 minút
Krajina pôvodu:Veľká Británia / USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP

Réžia: Geofry Sax
Scenár: Anthony Horvwitz
Kamera: Chris Seager
Hudba: Alan Parker
Hrajú: Alex Pettyfer, Ewan McGregor, Mickey Rourke, Bill Nighy, Sophie Okonedo, Alicia Silverstone, Missi Pyle, Sarah Bolger, Robbie Coltrane, Stephen Fry, Andy Serkis

StormbreakerJe to možno náhoda, že sa pár dní pred oficiálnym uvedením novej bondovky do kín doplazilo jeho adolescentné balenie s nonamom v hlavnej úlohe a jednou hviezdou prevej triedy featuring, ako bonus. 14 ročný melírový fracek z tiluky Brava v službách MI6, ktorý nepije, nebalí ženské to bude mať u diváka ťažké. Ale aby som veľmi nepredbiehal, tak som bol celkom zvedavý a moje očakávania boli naladené na pozitívnej vlne. Trajler vyzeral celkom fajne, a že to Ian Rider (Ewan McGregor) dotiahne do nejakej 10-tej minúty a poputuje pod fialky sa, ku mne chvalabohu dostalo. Ťah prdnúť jeho meno do proma s veľkými, tučnými písmenami je síce logický ťah, ale môže trochu rozladiť.

Kniha Stormbreaker je už od roku 2000 v UK (a nielen tam) hitovka, po ktorej sa Potterovi od závisti mlžia lenonky. Spisovateľ a zároveň scenárista Anthony Horowitz nasadil pekelné tempo a na svete už je šiesta kniha s dobrodružstvami Alexa Ridera. Osem miliónov predaných kníh po celom svete, preložených do 28 jazykov je celkom slušná pálka, pod ktorou nejeden producent počuje šuštiace dolárovky. Čiže filmový Strombreaker bol len otázka času. Ale keďže som knihu nečítal, nemôžem referovať kvality.

Alex Rider (Alex Pettyfer) je skromný študent. Rodičia mu zomreli keď bol malý a výchova ostala na bedrách strýka Iana (Ewan McGregor), ktorý oficiálne pracuje pre banku a je strašne busy. Jedného dňa, ale zaklopú na dvere agenti s pozvánkou na pohreb pod pazuchou, a že veci sa majú trochu inak. Strýko Ian je dead a Alex je vhodný adept na jeho miesto tajného agenta. Psychicky nepriestrelný mladík po chvíľkovom ošívaní hodí tragédiu za hlavu, a už ho ťahajú bažinami vo výcvikovom tábore. Úloha je jasná. Zabrániť celosvetovej hrozbe v podobe zakomplexovaného miliardára Darriusa Sayle (Mickey Rourke) a jeho darčeku pre elitárske decká. Ten sa rozhodol, že daruje školám po celom UK výukový super počítač Stormbreaker a keďže MI6 neverí nikomu, vysielajú nášho Babybonda, aby poriešil túto nedokončenú misiu. Bude tam nejaká kuleha. Sayle nevyzerá na charitu.

Stormbreaker Stormbreaker

Základ fajn, motivácia a aj celý akčný úvod bez nejakých prebytočných vysvetlovačiek nasadzuje filmu sympatický drajv. Príjemný nadhľad už v prvej akčnej scéne, kedy je raketometom vyhodené do vzduchu bábkové divadlo sľubuje odpočinkovú jazdu. Žiaľ Geofrymu Saxovi (Hlas Smrti, Vdovy) veľmi skoro dochádza palivo a zbytok filmu (zhruba od polovice) fachá na autopilota a to bez nápadu, bez tempa. Ku koncu to s ním ide totálne dolu kopcom a tak ako začiatok pumpoval nadšenie a nádej, tak koniec plný skratkovitých kľučiek facká každého kto mal pocit, že to konečne vyjde a vznikne nadpriemerne kvalitný akčný film pre deti. Žánrové odkazy (dokonca aj na rovesníka Pottera) sú síce fajn, ale so schizofrenickým scenárom, ktorý balancuje na hranici medzi paródiou a vážnym špionážnym filmom, sa to tento krát ustáť nepodarilo.

Filmu určite neprospela voľba Alexa Pettyfera, ktorý bol vybraný z 500 uchádzačov (to už je riadna kopa). V mojom mini rebríčku toporných teenagerov zosádza z trónu Haydena Christensena a jeho Anakina. Horšie je na tom akurát, kedysi krásna tvárička Alicia Silverstone, ktorá (okrem toho, že pribrala) vyfásla svoju úplne zbytočnú a nesympatickú postavu asi za trest. A úplné peklo (nech to máme kompletné) je Mickey Rourke s modrými očnými tieňmi a záporňákom zabudnutým niekde v 70-tych rokoch. Na opačnej strane figuruje geniálna karikatúra šéfa MI6 v podaní Billa Nightyho, ruská natzi-domina Nadia v podaní Missi Pyle, či Andy Serkis alias vrhač nožov s úsmevom od ucha k uchu. Zrasteným. Ewan McGregor je kapitola sama o sebe, ktorému stačia 2 minúty na plátne, aby ho ľudia pasovali za nového Bonda.

Stormbreaker Stormbreaker

Zdá sa to byť paradox, že človek dokáže byť po projekcii sklamaný aj keď na začiatku nič nečaká. Odpoveď je jednoduchá: nevyužitý potenciál. V tomto smere by som nehádzal Stormbreakera do žita. Ide o technicky kvalitne odrobený materiál, bez zbytočných infantilností a kvalitnou choreografiou (Donnie Yen), za ktorý sa robotníci nemusia hanbiť. Skôr šéfovci. Ale keďže je jeho 5 bračekov na ceste, príležitosť na zvýšenie reputácie tu bude a pri troche umu a poučení z jednotky sa môže Rowlingovej začať triasť sukňa. Uvidíme. Ja si zatiaľ počkám na Casino Royale.

/