Originálny názov: Slumdog Millionaire

Žáner: romantická dráma
Minutáž: 120 minút
Krajina pôvodu: Veľká Británia
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Danny Boyle
Scenár: Simon Beaufoy podľa románu Vikasa Swarupa
Kamera: Anthony Dod Mantle
Hudba: A.R. Rahman
Hrajú: Dev Patel, Freida Pinto, Ayush Mahesh Khedekar, Anil Kapoor, Irfan Khan, Azharuddin Mohammed Ismail, Madhur Mittal, Ashutosh Lobo Gajiwala…

Milionár z chatrčeDanny Boyle po svojich dvoch úspešných filmoch Trainspotting a Sunshine prichádza s romantickou drámou Milionár z chatrče. Zdá sa, že India si po vlastnom Bollywoode vydobýja miesto vo filmovom svete aj zaujímavými námetmi. Príbeh o negramotnom chlapcovi, ktorý sa vďaka svojmu ťažkému životu stal milionárom vyznieva ako americký tuctový film. Opak je však pravdou. Táto britská snímka získala na poslednom udeľovaní Oscarov až 8 zlatých sošiek.

Jamal Malik (Dev Patel) je malý negramotný indický chlapec. Spolu so svojim bratom Salimom (Madhur Mittal) a ich matkou žijú v chudobnej štvrti Bombaja. Deti Indie vyrastajú na naše pomery v špinavom prostredí, no i napriek tomu sa dokážu o seba postarať. Až raz prichádzajú o matku, spoznávajú sa s malou Latikou (Freida Pinto) a celý život sa mení.

Životná „story“ Jamala sa pre diváka začína na policajnej stanici, kde sa dostane kvôli podozreniu z podvodu v súťaži. Svoj príbeh rozpráva retrospektívne, otázku po otázke. Na pozadí odhaľovania jednotlivých úsekov Jamalovho života nachádzame obrazy Indie ako krajiny plnej protikladov. Milionár z chatrče preto nie je len príbehom jedného chlapca, ale je príbehom celej krajiny.

Neustále na cestách v snahe dosiahnuť pokojný život. Úteky pred priekupníkmi s deťmi, hľadanie Latiky, dospievanie a boj o miesto v spoločnosti. Jamalov život je skutočne plný náhod, ktoré ho privedú až do milionárskej súťaž. Alebo to tak proste malo byť?

Milionár z chatrče Milionár z chatrče

Danny Boyle vo svojej snímke zobrazuje náboženské nepokoje medzi moslimami a hinduistami, ktoré v Indii existujú. Venuje sa sociálnym problémom v tejto krajine. Mafia, chudoba, ale i výstavba nových miest a turizmus, to všetko je India. Výborným spôsobom poodhaľuje praktiky obchodovania s mladistvými. Scény, ktoré nie sú pre slabé žalúdky sú síce kruté, ale zároveň reálne. A zrejme aj pre túto svoju presvedčivosť si film vyslúžil toľko cien a chvál.

Dobre skomponovaná hudba dotvára celkovú atmosféru filmu. Jednotlivé scény spája kvalitný strih a kompozícia záberov je taktiež bezchybná. 120 minút s Jamalom Malikom a putovaním po Indii stojí za to. Mladík so základným vzdelaním si svojou úprimnosťou získal srdcia celej krajiny a film Milionár z chatrče si získal uznanie polky zemegule.

„Chcete sa stať milionárom?“ Návod ako na to, vám poskytne Milionár z chatrče. Jamalovi Malikovi sa to totiž podarilo. Ak holdujete cestovaniu a láka vás pravá nefalšovaná a exotická India, neváhajte a vyberte sa do kina. Tak trochu romantiky, trochu drámy a reality. Vitajte v Indii a v hre „ako sa stať milionárom“.

/