Originálny názov: Step Up

Žáner: Hudobná dráma, romantický
Minutáž: 100 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP

Réžia: Anne Fletcher
Scenár: Duane Adler, Melissa Rosenberg,
Kamera: Michael Seresin
Hudba: Aaron Zigman
Hrajú: Channing Tatum, Jenna Dewan, Damaine Radcliff, Drew Sidora, Rachel Griffiths, Josh Henderson..

Lets DanceFilmy, kde sa objavuje tanec a priam hrá hlavnú úlohu sa vo filmovom svete vyskytujú už pekných pár rokov, aj keď z počiatku len ako súčasti muzikálov. Len ťažko si vieme predstaviť niektoré muzikálové čísla bez sprievodnej tanečnej choreografie (napríklad taká hlavná scéna z filmu Singin´ in the Rain). Postupne sa ale oddelil žáner tanečného filmu v ktorom väčšinou hlavný hrdina / hrdinka objavuje čaro tanca a nevidí pre seba iný zmysel existencie, ako je tancovať do konca svojho života (a v druhom pláne aj stretnúť svoju životnú lásku).

Najlepšie kúsky tohto žánru vyprodukovali sedemdesiate a osemdesiate roky minulého storočia, Horúčka sobotňajšej noci z roku 1977 a Hriešny tanec z roku 1987 sa stali dokonca kultovým filmami celých generácií (druhý menovaný film sa dočkal pred dvomi rokmi nie veľmi vydareného a moderného pseudo pokračovania). V poslednej dobe sa u nás premietal jediný tanečný film Smiem prosiť? (čo bol vlastne dosť nešikovný remake japonského originálu) a teraz sa ku nám dostáva nový tanečný film s veľmi logickým názvom Let’s Dance (originálny názov filmu je pritom Step Up, čiže slovenský distribútor sa zase blysol perfektným názvom), ktorý sa snaží pokračovať v tradícii tanečných filmov, ale na najlepší film z tohto žánru (Billy Elliot) nemá ani zďaleka. V podstate to ani nebol cieľ tvorcov, oni chceli zaujať niečím iným ako perfektným príbehom.

Lets Dance Lets Dance

Tyler Gage je mladý rebel, hip-hoper, ktorý sa nevie veľmi vpratať do kože a dostáva sa do problémov s políciou. Naproti tomu Nora Clark je slušná primabalerína v súkromnej a renomovanej škole tanca. Ich osudy sa spoja, keď sa Tyler v rámci plnenia svojho trestu za istý delikt (po jednom večierku sa rozhodol s kámošmi trochu „vylepšiť“ Marylandskú školu umenia, čiže školu, ktorú navštevuje Nora) dostane ako pomocná pracovná sila na istý čas do blízkosti mladej tanečnice. Spočiatku sa Tyler správa ako mladý nafúkaný frajer (čo vlastne aj je), ale postupne sa Nore zapáči a to najmä v súvislosti s tým, že Nora nemá vhodného partnera pre svoje verejné tanečné kreácie. A do všetkého sa ako inak primieša aj kus romantiky…

Režisérka Anne Fletcher (pôvodným povolaním choreografka) a dvaja scenáristi viditeľne film zamerali na násťročných divákov okolo veku pätnásť rokov, ktorí tvoria najlepšie publikum pre takýto typ filmu. Navyše do filmu namontovali momentálne veľmi populárny hudobný žáner hip-hop a takisto veľmi svojský, pseudo černošský slang (You, nigga!). Mladí herci Channing Tatum a Jenna Dewan sú sexi, aj keď v ich prípade hovoriť niečo o herectve je zbytočnosť, veď aj načo, aj tak ide najmä o efektný tanec. A samozrejme nesmie chýbať hustý soundtrack v ktorom nájdeme také mená ako Sean Paul a Mario. Toto všetko cieľovej skupine divákov úplne stačí ku spokojnosti, veď načo sa zapodievať aj nad takými zbytočnosťami ako je príbeh.

Lets Dance Lets Dance

Ale ostatným divákom by som veľmi neodporúčal sa vybrať práve na tento film, pretože scenár filmu je len kopa prevarených situácií z iných filmov a navyše obsahuje jedno klišé za druhým. Pri niektorých scénach som sa aj pekne z chuti zasmial, aj keď na úkor tvorcov, keďže sa nejednalo o plánované vtipné scény. Občas mi dokonca film pripadal ako paródia na tanečné filmy, navyše sa scenáristi pokúšali zapliesť do príbehu aj trochu kritiky sociálnych pomerov v Amerike, keď porovnávajú životné podmienky Tylera a Nory, čo ale vyznieva dosť rozpačito a slúži len ako zbytočná výplň filmu. Jediné čo na filme stojí naozaj za pozornosť sú občasné tanečné kúsky, ktoré ale nemôžu potiahnuť celý film. Ale opakujem, publiku, ktorému je určený tento film tieto zápory budú ukradnuté a vyššie spomenuté „klady“ vyrobia pre nich vcelku dobrú zábavu. Pre ostatných ľudí, pre ktorých tanec nie je až taký dôležitý, sa jedná o zbytočnú návštevu kina a zbytočne vyhodené peniaze.

/