Originálny názov: 12 Angry Men

Žáner: krimi dráma
Minutáž: 96 minút
Krajina: USA
Rok: 1957
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Sidney Lumet
Scenár: Reginald Rose
Kamera: Boris Kaufman
Hudba: Kenyon Hopkins
Hrajú: Henry Fonda, E.G. Marshall, Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Cobb, Ed Binns, Jack Warden, Ed Begley, George Voskovec a ďalší

Dvanásť rozhnevaných mužovPíše sa rok 1957. Sidney Lumet si sadá na svoju režisérsku stoličku, aby nakrútil poslednú ostrú klapku. A vznikla dráma, ktorá si po celom svete získala milióny divákov. Snímka Dvanásť rozhnevaných mužov patrí medzi starú dobrú americkú klasiku. V roku 1997 sa dočkala aj kvalitného remaku.

Predstavte si piatok večer. V televízii bude už čoskoro bežať baseballový zápas roka. A vy? Sedíte na súde ako porotca. Prípad je viac než jasný, obvinený mladík na základe usvedčujúcich dôkazov spáchal vraždu. Sudca vás poučí o právach a povinnostiach a spolu s ostatnými porotcami odchádzate rozhodnúť o osude chlapca. Nad čím by ste mali rozmýšľať? Veď je to také jasné. A ešte k tomu vás doma čaká žena s večerou alebo kamarát, s ktorým sa chystáte pozerať zápas. Dôkazy sú jednoznačné. Vidinu príjemného večera vám však naruší jeden z vašich prísediacich. Zdá sa mu, že to nie je až také jasné… ten mladý chlapec si možno elektrické kreslo nezaslúži…

„Guilty or not guilty?“ to je otázka, ktorá sa celým filmom nesie od začiatku až do konca. „Vinný, vinný, vinný,“ už je, zdá sa, rozhodnuté. Avšak v porotcovskej sále sedí ktosi, kto nie celkom súhlasí. Porotca v ľanovom obleku pri rohu stola, pokrúti hlavou: „Nevinný!“ dôkazy nie sú postačujúce. Veď mladému chlapcovi hrozí elektrické kreslo! Poďme sa porozprávať o cene života tohto mladíka. Henry Fonda ako prvý odporca rozpúta v sále búrlivú diskusiu. A zrazu nie je sám.

Dvanásť rozhnevaných mužov Dvanásť rozhnevaných mužov

Postupne vystupuje na povrch čoraz viac otázok. Pochybnosti o vine chlapca rastú. Diskusia sa priostruje. Dôkazy sú čím ďalej, tým viac nepostačujúce, a svedectvá spochybniteľné. Pravda nadobúda viditeľnejšie kontúry, no spolu s ňou stúpa nervozita. Rozhovory porotcov, ich argumenty a reakcie odhaľujú charaktery ľudí, ktorí o prípade rozhodujú. Okrem slov prichádza aj na rekonštrukciu prípadu, hypotézy, odhady. A stále o čosi viac svetla a nádeje pre záchranu života mladého človeka. V miestnosti sa nálada priostruje. Neostane len pri slovnej výmene názorov…

Film sa nevenuje len otázke práva na život. Otázke neustáleho kolobehu hľadania pravdy. Rozoberá človeka ako bytosť do hĺbky. Prežité životné situácie jednotlivých porotcov vrhajú na prípad odlišné svetlo, ktoré nakoniec zabliká v prospech obvineného. Agresivita a pochopenie sú dva protiklady príznačné pre jednotlivé scény. Na konci filmu zaznieva z úst porotcov slovo „nevinný“. Každý jeden z nich má na to však iné dôvody. Niektorí tomu skutočne veria, iným je to jedno, chcú mať len pokoj.

Dvanásť rozhnevaných mužov Dvanásť rozhnevaných mužov

Výborná práca s kamerou a dynamické striedanie detailov a polodetailov skvelo kooperujú s hereckými výkonmi. Rôznorodosť postáv sa neprejavuje len v ich slovných prejavoch, ale aj v pestrosti typov hereckých tvárí. Paleta postáv, ktoré Sidney Lumet vytvoril, prezentuje všehochuť ľudských názorov a postojov. Životné príbehy porotcov sa odhaľujú s každým novým dôkazom o chlapcovej nevine.

Celý príbeh sa odohráva v jednej uzavretej miestnosti. Umenie zdynamizovať dej v statických obrazoch je skutočne náročné, režisérovi sa to však podarilo vďaka skvelým dialógom a práci s kamerou. Za zmienku stoja aj kvalitné herecké výkony Henryho Fondu, Georga Voskovca, E.G. Marshalla a ďalších filmových porotcov.

Otázku, akú cenu má ľudský život, sa Sidney Lumet pokúsil vyriešiť v 96 minútovej dráme Dvanásť rozhnevaných mužov. Čaro čiernobieleho filmu, napätie visiace vo vzduchu, vôňa pochybností a nakoniec dobrý pocit. Ak preto máte chuť na filmovú maškrtu zo starých archívov, určite siahnite po Lumetovom filme.