Originálny názov: The Bling Ring

Žáner: kriminálna dráma
Minutáž: 90 minút
Krajina:  USA | Veľká Británia | Francúzsko | Nemecko | Japonsko
Rok: 2013
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Sofia Coppola
Scenár: Sofia Coppola, Nancy Jo Sales
Kamera: Christopher Blauvelt, Harris Savides
Hudba: Daniel Lopatin, Brian Reitzell
Hrajú: Katie Chang, Israel Broussard, Emma Watson, Claire Julien, Taissa Farmiga, Georgia Rock, Leslie Mann, Carlos Miranda, Gavin Rossdale, Stacy Edwards, G. Mac Brown, Marc Coppola a ďalší

Bling Ring: Ako VIP-ky (The Bling Ring, 2013)Najnovšie filmové dielo od Sofie Coppola má potenciál prilákať do kín množstvo divákov. Tí sa pravdepodobne delia na dve skupiny. Prvou sú zvedavci na režisérkin nový výtvor, keďže už v minulosti upútala verejnosť i odbornú kritiku výborným filmom Stratení v preklade (Lost in Translation, 2003). Druhou časťou je mládež, ktorá tvorí základňu početných fanúšikov Emmy Watson, z ktorej vďaka vytrvalému mávaniu čarovným prútikom vyrástla modla svetového mena. Na film sa nie je dôvod vopred netešiť – spojenie výnimočnej režisérky, populárnej herečky a príbehu podľa skutočnej udalosti je príťažlivým argumentom pre návštevu kina.

Partia stredoškolákov túžiacich po luxuse, akým disponujú celebrity, začne vykrádať domy svojich idolov. Predmetom krádeže je najmä oblečenie od svetových návrhárov a iné módne doplnky. Po roku napáchajú škodu až vo výške 3 miliónov dolárov. Kriminálnikov chytili v roku 2009 a prípad prilákal vlnu medializácie – s páchateľmi robila exkluzívny rozhovor redaktorka Vanity Fair. Predloha je teda zaujímavá a v spojení so Sofiou Coppola signalizuje výnimočnú generačnú výpoveď. Bling Ring je veľmi autentický, v podstate sa pozmenili iba mená predstaviteľov.

Bling Ring: Ako VIP-ky (The Bling Ring, 2013) Bling Ring: Ako VIP-ky (The Bling Ring, 2013)

Film mal znázorňovať skazenosť a rozvrátené priority dnešnej násťročnej generácie. Musím konštatovať, že ide o pekný pokus, ale škoda, že nevyšiel. Filmu chýba dynamika a presvedčivé herecké výkony. Deja je plytký a diváka vyslovene nudí. Spracovaním sa hrá na zmes dokumentu a hraného filmu, čo by mohlo byť celkom zaujímavé, no bohužiaľ to pôsobí amatérsky. Plusovým bodom sú skutočné zábery slávnych osobností z červeného koberca a rozhovory s nimi, ktoré dopĺňajú mozaiku materiálneho sveta. Bling Ring totiž myšlienku má – a to kritiku médií. Tie propagujú superhviezdy filmového a hudobného neba ako nadľudí. Spoločnosti vštepujú morálku založenú na dôležitosti a obľúbenosti medzi rovesníkmi, štýlového odevu a bujarého nočného života. Chybou je absencia hĺbky a dotiahnutia vývoja do konca.

V konečnom dôsledku, ak film Bling Ring neuvidíte, nebudete ukrátení. Neurazí, no ani neočarí. Z filmu si divák odnesie zopár zmiešaných pocitov, pretože mohlo ísť o skvelý filmový zážitok, ak by viac popracoval na charakteroch postáv a vizuálna stránka pôsobila profesionálnejšie.