/Málo ľudí vie, že Nicole nie je čistokrvná Austrálčanka. V skutočnosti má oveľa bližšie k Amerike. Narodila sa v Honolulu (Hawai) dňa 20. júna 1969, čím získala americké i austrálske občianstvo. Počas prvých rokov života sa rodina Kidmanovcov (otec Anthony, mama Janelle a sestra Antonia) sťahovala z jedného miesta na druhé. Chvíľku pobudli na ostrove, neskôr sa presťahovali do Washingtonu D.C. až nakoniec opustili pôdu Spojených štátov a preleteli na opačnú stranu sveta, do Austrálie.

Nicole bola veľmi aktívne a živé dieťa. Vyrastala v Longueville, na predmestí Syndney. V neskutočných troch rokoch začala navštevovať hodiny baletu, v ôsmich k tomu pridala hodiny mimiky a nakoniec v desiatich sa prihlásila na dramatické umenie. Niet teda divu, že už v šiestich rokoch po prvýkrát verejne vystúpila na divadelné dosky. Aj napriek tomu, že to bolo „iba“ detské vianočné predstavenie na základnej škole. Nicole rýchlo rástla, v prostredí, kde matka Janelle presadzovala svoje feministické názory, čím sa údajne snažila svoje dcéry pripraviť na skutočný život. Možno aj to zapríčinilo, že počas puberty sa Nicole odlišovala od svojich rovesníkov. Nielenže merala vyše 178 cm, ale miesto klasického naháňania chlapcov, nakupovania, či vylihovania na pláži s kamarátkami, trávila svoj voľný čas vo Philip Street Theatre, pozeraním a učením sa hereckého umenia. V štrnástich rokoch už aktívne hrávala v divadlených predstaveniach.

/V roku 1983 mala prvé verejné vystúpenie vo filme Bush Christmas. Je to príbeh chudobnej rodiny, ktorá svoje šťastie vsádza na svojho dostihového koňa. Avšak kôň je ukradnutý, a tak sa deti spolu s priateľmi (pôvodnými obyvateľmi Austrálie, aborigénmi) vydávajú na vlastnú päsť, nájsť nositeľa ich šťastia. Film sa stal veľkým hitom a pre Nicole celkom slušnou pozvánkou do kruhu hercov. Vedela však, že nestačí mať iba pozvánku, ale dokázať z nej vyťažiť v tej najvhodnejšej chvíli. Nenechala nič náhode a postupne si rozšírila svoje skúsenosti v Australian Theatre For Young People v Sydney a St Martin’s Youth Theatre v Melbourne (koncentrovala sa predovšetkým na hlas, produkciu a dejiny divadla). V sedemnástich si zahrala v telvíznom seriáli spoločnosti Walt Disney, Five Mile Creek. Päť dní týždenne nakrúcania, počas siedmich mesiacoch z nej urobili miláčika kamery. Avšak všetko sa zmenilo, keď jej mame Janelle diagnostikovali rakovinu. Nicole sa snažila mame, čo najviac pomôcť, dokonca si urobila kurz masérstva, aby jej dokázala poskytnúť fyzickú terapiu. Bolo to ťažké obdobie nielen pre Nicole, ale aj pre celú ich rodinu. Návrat pre kamery nedal na seba dlho čakať. Nicole sa pustila do snímok ako Wills & Burke, Nightmaster a Windrider. Práve vo Windrider sa zamilovala do herca Toma Burlinsona, s ktorým sa údajne vídala okolo troch rokov. Čo je na tom pravdy? Nuž, to vie iba samotná Nicole.

/Veľký pokrok v jej kariére nastal, keď získala rolu v miniseriáli Vietnam. Zahrala si tu podivnú profesorku na strednej dievčenskej škole. Medzičasom si Kidman našla vlastný byt a čiastočne sa osamostatnila. Film získal Australian Film Institute Award a vtedy sa Nicole definitívne rozhodla pre hereckú kariéru. O pár mesiacov neskôr jej zavolali z Hollywoodu a pozvali ju na konkurz do filmu Days Of Thunder, v ktorom by si zahrala s Tomom Cruisom. Už predtým skúšala šťastie v Amerike, ale nikdy sa jej to nepodarilo, a tak aj táto ponuka jej pripadala nereálna. Nakoniec však usúdila, že nemá čo stratiť a vybrala sa cez celý Atlantik do hviezdneho L.A. Stretnutie s “Cruiseovými” ľuďmi a samotným Tomom bolo plné rozpakov a po skončení si Nicole bola istá, že ju pošlú naspäť tam odkiaľ prišla. Na druhý deň ju však čakalo prekvapenie. Zavolali jej a oznámili, že je prijatá. Povráva sa, že značnú zásluhu na tom mal práve Cruise. Nasledujúcich päť mesiacov strávila v Daytona Beach ako Dr. Claire Lewicki, kde sa starala o profesionálneho pretekára, ktorý len o chlp unikol smrti. Samozrejme, že ho hral Tom Cruise. Zaujímavé je, že Cruise sa rozviedol so svojou prvou ženou Mimi Rodgers iba pár týždňov pred koncom natáčania. Žeby v tom mala prsty Nicole? Aj keď to popierala a tvrdila, že ich vzťah začal o niečo neskôr, ako sa Tom rozviedol, napriek tomu ich spolu videla na Academy Awards v roku 1990. V tom istom roku sa pár v Telluride (Colorado), presne na Vianoce, zosobášil.

/Nicole sa stala hviezdou a to aj vďaka, nič si nebudeme nahovárať, jej manželstvu s už známym Tomom Cruisom. Ponuky na filmy sa začali hrnúť zo všetkých strán. Zrazu chcel snáď každý americkí režisér práve s ňou a jej manželom spolupracovať. Spomeniem Billy Bathgate, kde si zahrala po boku Dustina Hoffmana, Flirting, My life a samozrejme snímky, v ktorých stála po boku svojho manžela ako Far and away a Eyes wide shut. Veľký úspech zaznamenala v roku 1995 vo filme Die for…, za ktorý získala Golden Globe. Počas natáčania muzikálu Moulin rouge to začalo v manželstve škrípať a možno aj fakt, že Nicole sa postupne stala žiadanejšou ako Tom, bol jeden z dôvod ich rozvodu. Ten sa uskutočnil vo februáry 2001. To však Nicole nezlomilo, ba naopak. Dalo by sa povedať, že po nadobudnutí slobody sa jej začalo ešte väčšmi dariť. Dôkazom toho sú snímky ako The Hours, Dogville, oscarovo ocenený Cold Mountain, The Human stain, The Stepfords wives,…ktoré sme mali možnosť vidieť aj v našich kinách. Mne osobne sa nesmierne páčila v tohtoročnom Bewitched (Moja krásna čarodejnica), kde si zahrala čarodejnicu Isabel Bigelow túžiacu po normálnom živote.

Nicole v súčasnej dobe patrí k Hollywoodskym stáliciam a myslím, že bude trvať ešte istú dobu, kým ju niekto na jej mieste nahradí. Je to všestranná herečka. Dokáže zahrať depresívnu manželku, tajuplnú ženu žijúcu so svojími deťmi v tmavom dome, zaujímavú tlmočníčku a dokonca aj milú a sladkú čarodejnicu.

Z jej súkromie sa dá napísať toľko, že spolu s Tomom sa snažila nieľko rokov otehotnieť, ale napokon to vzdali. Adoptovali si dve deti dcérku Isabellu Jane a syna Conora Anthonyho. Chodila s hercom Jude Law, spevákom Lennym Kravitzom, a dokonca aj s Robbiem Williamsom.