ZodiacDavid Fincher je jedna z najväčších režisérskych hviezd, ktoré sa objavili v priebehu deväťdesiatych rokov minulého storočia. Režisér, ktorý sa dokonca stal pre mnohých filmových fanúšikov kultovým režisérom a ktorého každý film je očakávaný s obrovskými požiadavkami na kvalitu. Fincher začínal v Lucasovej firme ILM ako tvorca vizuálnych efektov pre mnohé známe filmy a v priebehu osemdesiatych rokov sa vydal na sólovú dráhu režiséra, najmä rôznych reklám pre svetové značky, kde si vyprofiloval svoj režisérsky štýl, ktorý by sa dal označiť ako klipovitý štýl MTV. Takisto točil aj hudobné videa, napríklad pre Madonnu. V roku 1992 si prvýkrát vyskúšal réžiu celovečerného filmu, a bol to rovno tretí diel Votrelca, ktorý sa ale veľmi nevydaril, keďže Fincher neustále narážal na odpor producentov, ktorým sa jeho depresívny ba až príliš pesimistický štýl nezdal vhodný do filmu. Po neúspechu sa Fincher na tri roky odmlčal, ale potom uzrel svetlo sveta jeden z najlepších filmov všetkých čias.

Jedná sa o film Sedem (Se7en, 1995), ktorému sa dostalo celosvetového úspechu medzi divákmi a takisto aj medzi kritikmi. A to skutočne zaslúžene. Už samotný scenár Andrewa Kevina Walkera, rozprávajúci príbeh vraha, ktorý zabíja svoje obete podľa biblických siedmich smrteľných hriechoch, je značne depresívnym výtvorom, ale práve Fincherová réžia urobila z tohto filmu o sériovom vrahovi niečo nové, netradičné. Takmer celý príbeh sa odohráva v daždi, všade je plno beznádeje a bolesti. Dokonca aj koniec je na Hollywood netradične zlý. Fincher sa mohol oprieť aj o skvelých hercoch, ako Morgan Freeman, Brad Pitt, alebo Kevin Spacey. Ďalším filmom Finchera bol o dva roky neskôr paranoidný thrriler Hra, v ktorom Micheal Douglas riešil veľmi netradičnú životnú situáciu. Napriek vcelku zaujímavému nápadu, sa jednalo o vcelku bežný thrriler, nie až tak originálny ako bol Sedem.

Zodiac Zodiac

V roku 1999 ale prišiel ďalší Fincherov zlomový film, konkrétne preslávený Klub bitkárov. Film je adaptáciou knihy Chucka Palahniuka a ukazuje netradičný obraz našej spoločnosti na prelome milénií. Obraz, ktorý je značne psychopatický, schizofrenický ale napriek tomu vizuálne geniálny. Fincher sa znovu oprel o skvelých hercov – vo filme sa zaskveli Edward Norton, Brad Pitt a Helena Bonham Carter. Napriek relatívnemu kasovému neúspechu v USA sa film stal okamžite kultovým dielom, obzvlášť medzi mládežou. Ďalší film od Finchera sa objavil v roku 2002 pod názvom Úkryt (Panic Room), ktorý kritici prirovnávajú k niektorým thrrilerom majstra Hitchcocka. Hlavnú úlohu si zahrala Jodie Foster, ktorá musela prerušiť natáčanie pre tehotenstvo. Po tomto film sa Fincher na chvíľu odmlčal, až bol minulého roku ohlásený ďalší thriller, Zodiac.

Príbeh Zodiacu sa točí okolo zvláštneho prípadu, ktorý fascinoval vyšetrovateľov na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia. Tajomný vrah, ktorý dostal prezývku Zodiac (podľa znamení, ktoré za sebou zanecháva) je nočnou morou pre policajné oddelenie San Francisco Bay Area, pretože pred každým svojim vražedným �inom pošle do redakcie novín San Francisco Herald podrobný plán svojho ďalšieho zločinu spolu so zvláštnym kódom a napriek tomu polícii stále uniká. Tento reálny prípad zostal dodnes nevyriešený a do povedomia verejnosti sa dostal najmä po tom, čo vyšla kniha s rovnomenným názvom od Roberta Graysmithe, ktorý ako karikaturista spomínaných novín dostával listy od Zodiaca. A podľa tejto knihy vznikol aj film.

Zodiac Zodiac

Keď ste už niekde zazreli trailer na Zodiac (ak nie, môžete to ihneď napraviť, vpravo hore je odkaz) tak ste si možno všimli, že spracovanie Zodiacu nie je až také depresívne ako to bolo v prípade Sedem a že Fincher sa skôr sústredil na čo najrealistickejšie vykreslenie atmosféry daných rokov. Napriek tomu ale vyzerá vizuálne spracovanie stále veľmi atraktívne a Fincherov cit pre svetlo sa ani v tomto prípade nezaprie. Do hlavnej úlohy karikaturistu obsadil Fincher čoraz lepšieho Jaka Gyllenhaala, ktorý sa preslávil ako Donnie Darko v rovnomennom filme a bol aj jedným z cowboyov v Skrotenej hore. Do úloh policajných vyšetrovateľov boli obsadení Mark Ruffalo a Anthony Edwards (herec známy zo seriálu Pohotovosť) a vo filme sa ešte mihne napríklad aj Robert Downey Jr.

Zodiac vyzerá byť veľmi zaujímavým filmom, ktorý sa bude odlišovať od typických thrrilerov o masových vrahov už len tým, že koniec príbehu dopredu vieme. Preto bude veľmi zaujímavé, ako sa s týmto menším problémom Fincher popasuje, snáď sa mu to podarí. Zaujímavou informácie je napríklad aj to, že film je dlhý 160 minút, čo je na thriler veru netradične číslo. No uvidíme, čo z tohto filmu vznikne, zatiaľ to vyzerá nádejne a možno bude platiť aj pravidlo, keď Fincherové filmy majú striedavú kvalitu, čiže po slabšom Úkryte by mohlo nasledovať niečo, čo by sa vyrovnalo v kvalite filmom ako Sedem, alebo Klub bitkárov. Keď sa Zodiac podarí, tak sa máme veru na čo tešiť.