Už to bude nejaký ten týždeň, čo nebolo treba ľudstvo zachrániť od úplného zániku. Našťastie tu máme nových mutantov od Bryana Singera, ktorý si pre tento diel osvojil masívne deštrukčný štýl á la Roland Emmerich. Finále trilógie prvej triedy X-Menov bude veľkolepé. Spoznáme v ňom úplne prvého a zároveň najsilnejšieho mutanta, ktorý bol od počiatku civilizácie uctievaný ako boh.

Apocalypse (Oscar Issac) načerpal silu všetkých ostatných mutantov, a stal sa tak nesmrteľným a neporaziteľným. Po viac ako tisícročnom spánku sa prebudil a z okolitého sveta nie je veľmi nadšený. Rozhodne sa tak nastoliť nový svetový poriadok, očistiť ľudstvo (rozumej vyhladiť) a vládnuť na zemi tvrdou rukou. Chce na to využiť zopár extraničivých mutantov, vrátane nestabilného a sklamaného Magneta (Michael Fassbender). Osud ľudstva je tak opätovne na vlásku, naporúdzi je však Charles Xavier (James McAvoy) s bandou mladých X-Menov a nevyspytateľnou Raven alias Mystique (Jennifer Lawrence).

X-Men: Apocalypse (2016)

Porážka najväčšieho nepriateľa bude síce opäť scenáristická malina, nás však zaujímajú všetky tie efektné súboje a orgie skazy. Prvá trieda nám ukázala, ako prišiel zlosyn Magneto k svojim jedinečným schopnostiam miestami až v bondovskom tóne. Budúca minulosť predviedla silu Profesora X, keď sa jeho zdecimovaná myseľ génia dokázala pozviechať a všetkých spasiť. Záver trilógie nám ukáže, ako to vyzerá, keď sa títo dvaja mutantí titani postavia na vrchole síl proti sebe. Nehovoriac o modrom arcilotrovi z čias, keď ešte ľudia otrocky uctievali svojich bohov.

Deštrukčného Apokalypsu vybrali tvorcovia filmu na počesť jeho 30-eho výročia. Prvýkrát sa objavil v komikse v roku 1986. Cesta na plátno bola zdĺhavá, ale bude stáť za to. Také peklo skazy, aké dokáže rozpútať práve Apocalypse, doposiaľ mutantí filmový svet nepoznal. Koniec trilógie neznamená konečnú pre hrdinov s faktorom X, už teraz je v hre viacero možných filmových inkarnácií. Vyzerá to však na príbehy menej známych postáv.

X-Men: Apocalypse (2016)

Samozrejme, okrem budúcoročnej sólovky Wolverina. Najobľúbenejší hrdina by sa rád so cťou rozlúčil, no fanúšikovia túžia po stále nových príbehoch. Trojica adamantiových pazúrov zdobila i záver traileru na aktuálny počin, čiže wolvieho skalní môžu ostať pokojní. Hugh Jackman sa ukáže aspoň v drobnom cameu i v tomto diele.

Bryan Singer by rád finišoval so cťou, raz už od záveru zdrhol ku konkurenčnému Supermanovi, čo bol riadny prešľap. Budúcou minulosťou vrátil do hry známe tváre a najmä pripomenul divákom, že mutantom stále rozumie. Apokalypsa zatiaľ zo zámorských projekcií hlása pomerne rozporuplné reakcie, som si však istý, že nudiť sa nebudeme. Na to sa na tomto projekte zišlo až príliš veľa talentov.

Záver trilógie u nás vchádza do kín už dnes.