Marvel nespí na vavrínoch a po železnom mužíčkovi prišiel toho roku na rad ďalší Avenger. Mocný kladivobijca sa po udalostiach zo zdecimovaného New Yorku vracia na scénu pod režijným dohľadom Alana Taylora. Tvorca Hry o tróny (Game of Thrones) vysiela asgardského rodáka na nebezpečnú cestu. Boh hromu sa bude musieť pričiniť o mier vesmíru v celej jeho rozpínavej nekonečnosti a čeliť nepriateľovi silnejšiemu než samotný Odin dá zabrať aj robustnému Thorovi.

V blížiacom sa veľkolepom dobrodružstve otestuje odolnosť germánskeho boha nepriateľský elf Malekith, ktorý chce pomocou mystického artefaktu zoslať na svet nekonečnú zimu. Zblíženie sa so spanilou Jane Fosterovou si vyžiada krutú daň v podobe jej obety pre záchranu ľudstva. Majú to tí hrdinovia, veru, ošemetnú profesiu. Spása sveta je na dennom poriadku, nadčasy neplatené, podnikové benefity v nedohľadne a osobný život na bode mrazu. Dress code je čoraz bizarnejší, ale ten pocit zadosťučinenia, keď sa misia podarí, na nezaplatenie. Na všetko ostatné je tu bezlimitný kredit zo superhrdinského fondu Stark Industries. No nezabojuj trochu o ten svetový mier.

Thor: Temný svet (Thor: The Dark World, 2013) Thor: Temný svet (Thor: The Dark World, 2013)

Prestížne pokračovanie pracuje s fantasy premisou, podľa ktorej pred prvopočiatkom vesmíru jestvovala iba ľadová temnota. Sľubný scenár majú na svedomí dvaja autori, ktorých doterajšia práca hovorí za všetko. Don Payne má v autorskom portfóliu viaceré epizódy Simpsonovcov, pokračovanie Fantastickej štvorky so Silver Surferom (4: Rise of the Silver Surfer, 2007) a vrcholom tvorby bol prvý diel Thora (2011). Nakoľko sa osvedčil, pokračoval druhou časťou, no dostal posilu vyzbrojenú Oscarom za pôvodný scenár k vojenskému eposu Zachráňte vojaka Ryana (Saving Private Ryan, 1998), pána Roberta Rodata . Tandem, ktorý je schopný milo prekvapiť. K tomu si pripočítajte režijné vedenie v podaní fantasy guru Alana Taylora, a máme zarobené na nemalé očakávania.

Ušným bubienkom sa pokúsi ulahodiť burácajúcim akčným rytmom melodicky zdatný Brian Tyler, za kvality ktorého hovoria referenčné soundtracky ako Constantine (2005), dvojica superakčných Expendables či séria Rýchlo a zbesilo. Odborník, ktorému dôveruje samotný Sly Stallone už od štvrtého Ramba, jednoducho nemôže sklamať. Ako ideálne miesto pre nakrúcanie temnej krajiny Svartalfheim zvolila produkcia Island, pre jeho unikátne tmavé vulkanické zátišia. Milovníci severskej prírody ocenia najmä sekvencie s európskym najsilnejším vodopádom Dettifoss, ktorý patrí k islandským dominantám. Vodopád predstavoval z rôznych uhlov základ pre prírodné krásy Asgardu, Thorovej rodnej hrude. Zvyšok filmu sa nakrúcal v Anglicku pod krycím menom „Thursday Mourning“. V nórskej mytológii bol štvrtok pomenovaný po Thorovi, ako Thursday – teda Thor´s Day.

Thor: Temný svet (Thor: The Dark World, 2013) Thor: Temný svet (Thor: The Dark World, 2013)

Máloktorý komiksový superhrdina má pridelený svoj deň v týždni. Evidentne to nie je len pajác v pláštenke, ale mytologicky nadupaný borec s božským pôvodom. Nuž a dámy dajú iste za pravdu, že sa produkcia rozhodla správne, keď pred nakrúcaní prvého filmu vyberala medzi bratmi Liamom a Chrisom Hemsworthovcami. Popri osvedčenému lídrovi z jednotky sa vrátia všetky kastingové esá ako Natalie Portman, Anthony Hopkins či Tom Hiddleston ako ľstivý Loki. Newcomerom bude Christopher Eccelston známy zo 60 sekúnd či jednotky G.I. Joea, v úlohe zlovestného elfa Malekitha. Či nás v závere tohtoročnej komiksovej nádielky čaká zlatý klinec, sa dozvieme už o týždeň. Prvotné dojmy z testovacích projekcií hlásajú nečakanú chválu. O úrovni najnovšieho prírastku v marveláckej pospolitosti sa môžete presvedčiť vo vašom kine už 7. novembra. Dovtedy si pokojne smiete trénovať švih mjölnirom.