The Bourne UltimatumJason Bourne a Róbert Kazík. Viete, čo majú spoločné? Obaja sú podľa všetkého bývalými agentmi a ani jeden z nich si na to nepamätá. Je medzi nimi však aj podstatný rozdiel. Zatiaľ čo filmové vystúpenia Jasona Bourna v poslednej dobe predstavujú tú najvyššiu kvalitu vo svojom žánri, vystúpenia Róberta Kazíka zreteľne napĺňajú odkaz priezviska svojho hlavného predstaviteľa – pozriete sa na ne a máte pokazený celý večer. Jedine že by ste boli vášnivými gerontofilmi ukájajúcimi sa na babkách tlieskajúcich absolútne mimo rytmu.

Čo teda môžeme očakávať od ďalšieho pokračovania agentskej série? Samozrejme, v hlavnej úlohe uvidíme opäť udatného Matta Damona. Na režisérsku stoličku sa znovu posadil Paul Greengrass, ktorý si urobil meno už viacerými vlastnými projektmi (naposledy filmom Let číslo 93). Tentoraz však nepôjde len tak o nejaký diel, ale o finále série. Niektorí fanúšikovia akčného žánru nad opätovnou voľbou práve tohto režiséra iba krútia hlavou a namiesto experimentovania so štylistickou stránkou by radšej privítali klasický akčný trhák. Na druhej strane, niektorí sa naopak tešia, že nové vízie akčného filmu (ktoré predstavujú J.J. Abrams, Michael Mann a aj samotný Greengrass) sa už stali priam modernou klasikou, pričom očakávajú, že Greengrass bude v tomto trende pokračovať aj v jeho najnovšom filme.

The Bourne Ultimatum The Bourne Ultimatum

Herecké obsadenie je tradične na vysokej úrovni. Najväčším oživením môže byť postava hlavného zlosyna Noaha Vosena, ktorú stvárnil David Strathairn. Ten pred tým zažiaril napríklad vo filme Dobrú noc a veľa šťastia. Vosenovi nie je zrovna po chuti snaha Bourna dopátrať sa k svojej minulosti a ku informáciám o organizácií Treadstone, ktorá Bourna vytrénovala. Sám by totiž rád založil novú organizáciu pokračujúcu v šľapajach tej predchádzajúcej. Bourne sa momentálne skrýva, no dôvod na odchod z úkrytu sa čoskoro objaví. Predstavuje ho novinárka Simon Ross (Paddy Considine), ktorý sleduje jeho príbeh od začiatku a získal nové poznatky o ňom a o Treadstone. V pätách sú im však hneď dvaja agenti – Pamela Landy (Joan Allen), ktorú poslal Vosen a Paz, jeden z mála žijúcich zabijakov Treadstonu. Na túto postavu bol istú dobu zvažovaný Gael Garcia Bernal, no napokon do nej obsadili pomerne neznámeho Edgara Ramireza (Domino).

Otázka, kto je vlastne Jason Bourne, pred nami síce stále stojí už od začiatku prvého dielu, najväčší dôraz však na nej nestojí. Napokon, tí, ktorí čítali knihu, to už dávno vedia a množstvo informácií máme z predchádzajúcich dielov. Rovnako aj tvorcovia divákom odkazujú, aby nečakali veľké strhujúce prekvapenia v samotnom deji. Samozrejme, dozvieme sa Bournovo pravé meno, rodisko a tak ďalej, ale to by bolo dosť málo na celý film. Pravým ťažiskom bude akcia. Greengrass sa už nechal počuť, že tempo filmu bude strhujúce. Okrem samotného rýchleho spádu scén sa budú rýchlo striedať aj lokácie ako Londýn, Madrid, či Paríž. Sľúbená je aj úchvatná dych berúca automobilová naháňačka v uliciach New Yorku, kde sa odohrá aj celkové vyvrcholenie samotného filmu a tým aj celej série.

The Bourne Ultimatum The Bourne Ultimatum

Nuž, agenti sa vynárajú všade okolo nás. Viacerí z nich strácajú pamäť, väčšinou dokonca radi a dobrovoľne. Osud Jasona Bourna je však iný – on sa nesnaží na minulosť zabudnúť, ale si na ňu spomenúť. Akého kostlivca pri tomto pútavom pátraní nájde a hlavne, ako sa k nemu dostane, to všetko sa už čoskoro dozviete na filmovom plátne.