Žáner: Sci-Fi/Dobrodrúžny/Akčný
Minutáž: 140 minút
Krajina: USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 12

Réžia: George Lucas
Scénár: George Lucas, Jonathan Hales
Kamera: David Tattersall
Hudba: John Williams, David Tattersall
Hrajú: Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Christopher Lee, Frank Oz, James Earl Jones, Jimmy Smits, Anthony Daniels, Keisha Castle-Hughes, Ling Bai, Bruce Spence, Rena Owen, Claudia Karvan

STAIHNITE SI: Teaser (8,7MB), Trailer (31,2MB), Hudobné video (30,2MB)

Senátor je riadny šibal. Vie presne čo robí, hrá na dve strany. Ako nadriadený vodcu separatistov si získava na svoju stranu množstvá hviezdnych systémov. A zároveň za kancelárskym stolom, čo je najvyšší úrad (pamätáte si ako sa zaň šikovne dostal?), si mieša vlastnú polievočku. Jedným z jeho krokov je v čase ohrozenia republiky dať samému sebe plnú moc rozhodovať a narábať s armádou klonov. Týmto spôsobom sa mu dostáva pod kontrolu úplne všetko. Jedinou prekážkou sú rytieri Jedi.

Upozornenie: Nasledujúce riadky rozprávajú o vývoji príbehu tretieho Star Warsu, takže tí, ktorí ešte neviete ako tretí diel skončí preskočte radšej nasledujúci odstavec :).

Dej tretieho dielu hviezdnych vojen sa odohráva tri roky po . Vojna klonov je na konci. Obi-Wan Kenobi a Anakin Skywalker sa stali veľkými hrdinami v boji so separatistami. Vďaka ich zásluhám sa ubránilo množstvo hviezdnych systémov. Obi-Wan ako skúsený rytier Jedi, je povolaný vypátrať a zneškodniť armádneho generála separatistov Grievousa. Telom je na polovicu mimozemšťan a napoly robot. Dušou geniálny stratég a zručnosťami najväčší zabijak Jediov v Galaxii. Zabíjať ich, to mu robí radosť. Z Anakinovej blízkosti sa stratí tiež jeho tajná manželka Padmé Amidala a tak stratí všetok pozitívny vplyv. Jeho hlavu čoraz viac balamutí najvyšší kancelár Palpatin. Raz dokonca Anakina požiada aby sa stal jeho osobným zástupcom v rade Jediov. V krvi mu stúpa ješitnosť a stráca dôveru Rady. Do zmätku v jeho živote sa pridajú vidiny o Amidalenej smrti. Aby ju zachránil, je ochotný obetovať všetko. Stráca pevnú zem pod nohami a nachádza útechu žiaľ už v len v temnej strane sily. Obi-Wan Kenobi sa všetky chyby v Anakinovom vývoji snaží napraviť, ale je už neskoro. V záverečnom boji medzi nimi dvoma Anakin padá do lávy. Ostane nažive ale je závislí od svojho čierneho obleku. Rukou temnej sily nakoniec padne i celý rád Jediov až na Obi-Wana a majstra Yodu…

Fanúšikov starej trilógie poteší návrat Chewbaccu. Veľké množstvo Wookieov sa objaví už v prvej bojovej scéne a taktiež v poslednej. Chewbacca bude poverený doručením bábätiek Luka a Lei. Je trošku zvláštne, že sa nikdy predtým neobjavil ani náznak tohto vzťahu.V hlavných úlohách sa objaví tradičná zostava: Ewan McGregor (Obi- Wan Kenobi), Natalie Portman (Padmé Amidala), Hayden Christensen (Anakin Skywalker)

KRÁTKY POPIS NOVÝCH PLANÉT:

Kashyyyk – Rodná planéta Wookieov obdarená bujnou vegetáciou. Príbytky sú vystavané v korunách stromov. Jej bezpečnosť je ohrozená vpádom separatistov. Majster Yoda a republikánska armáda pomáha miestnemu vodcovi Tarffulovi s obranou.

Mustafar – Planéta ohňa a lávy. Miesta Boja Obi-Wana Kenobiho a Anakina Skywalkera.

Polis Massa – Vzdialená ťažná kolónia postavená na asteroide. Je veľmi vzdialená a slúži ako útočisko Jediov sledujúcich vzostup impéria.

Utapau – Planéta zložitých jaskynných miest vybudovaných pod jej povrchom.

Geogre Lucas už viackrát vyhlásil, že posledná časť novej trilógie bude veľmi odlišná od dvoch predchádzajúcich. Bude vraj dosť atmosférická (čím sa priblíži starej trilógie) a emotívna. Bude prebiehať vo veľmi smutnom a pochmúrnom tóne, ale to by malo len pridať na filmovom zážitku. No zároveň všetko naznačuje, že po „Pomste Sithov“ bude svet Hviezdnych vojen o mnoho bohatší a pestrejší.