Legendárnych Sedem samurajov (Shichinin no samurai, 1954) Akiru Kurosawu, popredného japonského režiséra, dostalo v roku 1960 adaptovanú podobu amerického westernu. Z nájomných japonských bojovníkov sa síce stali pištoľníci z divokého západu, no príbeh cti ostal stáť na rovnakých pilieroch ako originál.
Sedem statočných (The Magnicifent Seven, 1960) režiséra Johna Sturgesa sa medzičasom stal jedným z najslávnejších žánrových filmov a Hollywood si na jeho prerábku brúsil zuby nejednu dekádu. Tento projekt doviedol do finále až videoklipový vizionár Antoine Fuqua, režisér, ktorému príbehy so silnými chlapskými charaktermi nie sú cudzie. Fuqua predviedol, čo dokáže s hrdinskou družinou, už v Slzách slnka (Tears of the Sun, 2003).
Vojaci námornej pechoty pod velením veterána Brucea Willisa skutočne pripomínali variáciu na siedmych statočných. Svoje unikátne cítenie Fuqua tentoraz presunie na starý západ, ktorý potrebuje hrdinov ako soľ. Nazrieme do mesta Rose Creek, ktoré je pod kontrolou smrtiaceho Bartholomewa Boguea. Zúfalí mešťania si tak zaplatia ochranu siedmich vyhnancov. Ide o lovcov ľudí, hazardných hráčov a predovšetkým nájomných vrahov. V príprave na násilné zúčtovanie sa však ocitne týchto sedem žoldnierov v boji za viac ako len peniaze.
Do hereckého tímu nového spracovania siedmich statočných sa hlásili behom dlhých rokov príprav hviezdy ako Tom Cruise, Bruce Willis, či Christian Bale. Nakoniec sa hlavným ťahúňom stal Denzel Washington, ktorý s režisérom Fuquom nakrútil oscarový Training Day (2001) i macgyverovský Equalizer (2014). Ďalších hrdinov predstavujú Ethan Hawke, Denzelov herecký partner z Training Day, strážca galaxie Chris Pratt či Vincent D´Onofrio, ktorý v poslednej dobe zažiaril ako Kingpin v seriálovom Daredevilovi. Zvyšní traja statoční nie sú veľmi známi, ale práve týmto filmom sa vám môžu vryť do pamäti.
Vo svojej podstate nejde priamo o remake pôvodného filmu z roku 1960, dej rozpráva príbeh iných postáv. Scenáristom to dalo do určitej miery voľnú ruku. Pôvodný samurajský scenár Hidea Oguniho tentoraz upravili John Lee Hancock a Nic Pizzolatto. Hancock má westernové skúsenosti z Pevnosti Alamo (The Alamo, 2004) či dávnejšej kriminálky s nádychom westernu, Eastwoodovho Dokonalého sveta (A Perfect World, 1993). Pizzolatto je talentovaný scenárista vynikajúceho seriálu Temný prípad (True Detective, 2014), nakrúteného podľa jeho vlastnej rovnomennej novely.
Zdá sa, že nový kabát jednej z najslávnejších westernových klasík je v dobrých rukách. O hudobnú stránku sa postaral skladateľ James Horner, ktorý má na konte nezabudnuteľné melódie zo Statočného srdca (Braveheart, 1995), Titanicu (1997) a mnohých ďalších. Horner sa spriatelil s Fuquom pri ich predchádzajúcej spolupráci na Bojovníkovi (Southpaw, 2015). Nanešťastie stihol k Siedmim statočným zložiť len sedem melódií (sedmička sa osudovo opakuje) a minulý rok v júni vo veku 61 rokov skonal. O zvyšok soundtracku sa postaral pomerne neznámy Simon Franglen.
Či sa niektorá z Hornerových skladieb vyrovná legendárnej melódii pôvodných Siedmich statočných Elmera Bernsteina, zistíme už v septembri. Sedem pištoľníkov sa postupne postretá na pomoc chudobným dedinčanom proti divokým zlodejom vo vašich kinosálach presne 22. septembra.