MiamiViceNa dnešné preview som onehdá nasadil ceduľku s nápisom „očakávanie leta“, aby som si potom pol roka nervózne okusoval nechty, kedy že už spatrí svetlo v očiach divákov Slovenských kín remake jedného za mlákou kultového seriálu. Don Johnson (česť jeho charizme) alias ‘Sonny‘ Crokett a Philip Michael Thomas alias ‘Rico‘ Tubbs, vytvorili dvojicu neohrozených ochrancov zákona, ktorí sa v 111-epizódach jali vyčistiť od kriminálneho odpadu celú južnú Floridu. Drsný, neohrozený, čiernobiely párik presne v tradícii rokov 80-tych, sa na našich obrazovkách začal preháňať až po revolúcii, čo mu v horlivej záplave všemožných seriálov z otvorených dverí západného sveta, značne sťažilo úlohu výraznejšie sa presadiť. Škoda, lebo kto videl aspoň zopár častí, tak mi dá určite za pravdu, že toto šťavu malo.

Ale ak by som tvrdil, že za mojimi očakávaniami stojí len nostalgické slza uronená za seriálom, bola by to mierne povedané nepravda. A my tu v Cinemaview zásadne neklameme. To čo skutočne rajcuje filmové bunky nejedného fanúšika celuloidu (ehm!) je ten ujo na režisérskej stoličke a testosterónové duo zjemnené exotickou krásou orientu v hlavných úlohách. Áno! 4 uholník v zložení Michael Mann (Neľútostný súboj, Collateral, Muž, ktorý vedel priveľa, Posledný Mohykán), Collin Farrel, Jamie Foxx a Gong Li dáva projektu ambície byť trochu viac, než len pásový sezónny blockbuster. Aj keď s tými menami to nie je vždy tak žhavé. Stačí spomenúť výborný Mallickov New World, ktorý sa priam topil v záplave hviezd a skončil ako skončil. Po kasovom debakli v zámorí, sa táto krása ani nedostala cez profituchtivé sito distribútora. Smutná história sa v dnešnom prípade chvalabohu neopakuje a v mutliplexoch už tety zarovnávajú do poličky lístky na Miami Vice.

MiamiVice MiamiVice

Čiže na čo sa tešiť. Detektív Ricardo Tubbs (Jamie Foxx) je zdvorilý elegán, má manželku, vedú harmonický sexuálny život a pracuje v utajení. Sonny Crocket (Collin Farrel) je jeho opak, neortodoxný typ charizmatického záletníka, ktorý sa točí za každým zadkom a pracuje v utajení. Život oboch spája láska k práci, ktorá spočíva v infiltrácii do vytipovanej zločineckej veľryby, získanie si dôvery a následné rozloženie na malé ryby. A malé ryby už sú pre federálov jednohubky. Práve keď pracovali na gangu nútiaceho mladé dievčatá k prostitúcii, dostanú od značne rozrušeného informátora Alonza (John Hawkes) urgentný message, že obchod na ktorom spolupracovali s FBI je v ohrození. Poslední dvaja infiltrátori boli pri nedávnom nepodarenom obchode s árijskými gangstermi zastrelení a teraz prichádza ta najvhodnejšia chvíľa, aby Sonny a Ricardo oprášili tie najpodlejšie triky pustili sa do skutočnej práce.

Spomínaný gang dostáva drogy od juhoamerického kartelu, čiže najlepší spôsob ako sa dostať „in“ je zmeniť identity na bývalých zločincov a živiť sa nejakú tu chvíľu transportom nelegálneho zbožia. Našej dvojke to netrvá dlho, aby postúpili v hierarchii až Jesusovi Montayovi (John Cortiz), hlavnému kápovi celej organizácie. A Jesus ako hlavný kápo má dve dôležité veci. Kopec rozrobenej práce, ktorú treba poriešiť a sličnú manželku činsko-kubánskeho pôvodu (Li Gong). Ako napovedá táto stručná vsuvka do zložito tváriaceho sa príbehu, naša dvojka bude mať hafo problémov a na to má publikum jedinú odpoveď: hip hip hurá!

MiamiVice MiamiVice

Teraz je vhodný čas, aby som vybalil karty a objasnil dôvod prečo budem zajtra naložený v najväčšom multiplexe a to hneď v prvej rade. Hlavné lákadlo je Michael Mann. Okrem vyššie spomínaných hitoviek je tento štýlovo veľmi osobitý režisér synonymum dlhodobej kvality. Človek, ktorý vie čo chce, vie ako to natočiť a nebojí sa experimentovať. Miami Vice je po Collateral v poradí druhý jeho snímok točený komplet na digitálnu kameru (preto to ehm! vyššie), čo môže v vzbudzovať trochu neistoty. Ta je, ale rozmetaná na pomyselné cimp campr trajlerom, ktorý do rytmu Linkin Park dávkuje neuveriteľne dynamickú a štýlovú hi-fi estetiku, kombinovanú s roztrasenou live kamerou policajných záťahov a dvoma neprekonateľnými buddies v hlavnej úlohe. No povedzte, kto by odolal?