Logan: Wolverine © 2017 CinemArt Logan: Wolverine © 2017 CinemArt

Austrálčan Hugh Jackman vdýchol život najobľúbenejšiemu mutantovi z početnej formácie X-menov na dlhých 17 rokov. Žiaden z deviatich filmov série o špeciálne obdarených hrdinoch sa neobišiel bez jeho plnohodnotnej, či aspoň cameo prítomnosti. Aktuálny počin je od začiatku koncipovaný ako posledné wolverinie zbohom.

I keď v Hollywoode tieto marketingové ťahy treba brať s určitou rezervou. Vzhľadom na komerčné (ne)úspechy Jackmanových projektov mimo mutantieho univerza, je veľmi pravdepodobné, že po istej časovej odmlke príde ponuka s neodolateľne tučným šekom a my opäť zazrieme Wolverina s pôvodným predstaviteľom. Ale to zatiaľ predbieham.

Zápletka Logana je voľne inšpirovaná komiksovým príbehom Old Man Logan, ktorý sa u hardcore fanúšikov stále teší veľkej popularite. Ten je zasadený do postapokalyptickej budúcnosti s nádychom dystopie, čo ešte umocňuje ošarpaný look hlavného hrdinu.

Logan: Wolverine © 2017 CinemArt

X-meni utrpeli globálnu porážku a preživší Wolverine s Profesorom X (Patrick Stewart) sa ukrývajú v okolí mexickej hranice. Po krku im ide hrozivá spoločnosť, ktorá sa špecializuje na likvidáciu mutantov a ich pretvorenie na smrtiace zbrane. Pod tlakom neblahých okolností navyše Logan postupne prichádza o schopnosť regenerácie a u Profesora Xaviera sa začínajú prejavovať známky Alzheimera. Ich snahu skryť sa pred svetom nečakane naruší mladá mutantka Laura Kinney (Dafne Keen). Práve unikla zo zajatia, v ktorom sa z nej snažili vytvoriť vražednú supervojačku. Netrvá dlho a starý dobrák Wolverine sa jej ujme.

Náčrt príbehu dáva tušiť, že Logana s mladou dievčinou spája viac ako sú si na začiatku schopní pripustiť. Z dostupných informácií cítiť skutočnú snahu tvorcov o uzavretie Wolverinovho životného oblúku. Zároveň je očividné, že tretia Jackmanova sólovka nijako nezapadá do konceptu s rozširujúcou sa mladou generáciou. Na rozhádzané dejové línie hojného počtu mutantích filmov, ktoré spolu nie vždy úplne korešpondujú, sme si však už akosi zvykli.

Logan: Wolverine © 2017 CinemArt

Režisér James Mangold poňal Wolverina v starom železe ako krvavý a násilný komiks s westernovo temnou atmosférou. Neveselú náladu filmu výborne vystihol už prvý teaser k filmu s podfarbujúcou piesňou Hurt od hudobnej legendy Johnnyho Casha. Mangold v niektorom z rozhovorov uviedol, že Jackman sa dobrovoľne vzdal časti svojho honoráru, aby mohli film nakrútiť ako mládeži neprístupný. K rozhodnutiu ohodnotiť Logana R-kovým ratingom dopomohol aj megaúspech minuloročného, rovnako označeného Deadpoola.

Podľa trailerov sa zdá, že fanúšikovia konečne dostanú poriadne zúrivú porciu kanadského drsniaka trhajúceho obete na kusy. Dospelého Wolverina vo svojej temnej podstate, na ktorého sme dlhú dobu čakali. Ako táto komiksová rozlúčka nakoniec vypáli, sa dozvieme v kinách 2. marca.