Kliatba Zlateho KvetuÁzijské bojové umenia odjakživa fascinovali našu západnú kultúru, čo sa v oveľa väčšej miere prejavilo až príchodom filmového umenia, keď sa všemožne gymnasticko-akčne „zábavky“ dostali na filmové plátna a celé zástupy chlapcov chceli vedieť rozkopnúť dvere a la Bruce Lee, alebo prejsť 36 komnát Shaolinu ako zabijácky mních. Väčšinu chlapcov táto záľuba postupom času prešla, niektorým zostala (asi jeden z dôvodov veľkej obľuby bojových umení v súčasnosti), ale východné bojové umenia z filmov nevymizli, len sa postupne predstavili asi všetky možné štýly takéhoto boja. Keď sa už napríklad karate zunovalo, nastúpilo kung-fu a tak ďalej. V poslednej dobe veľké úspechy slávi štýl, keď bojovníci „lietajú“ (stačí si spomenúť na úspech filmu Tiger a Drak) a celý film je zvláštne kostýmovo-farebný. Keď máte chuť na ďalší podobný film, aj keď nie úplne lietací, tešte sa na Kliatbu zlatého kvetu.

Hlavná dejová línia filmu sa točí okolo čínskeho cisára desiateho storočia menom Ping, ktorý je vo veľmi ošemetnej situácii, pretože neskutočne miluje svoje druhú manželku Phoenix, ale zároveň cíti k nej silnú nenávisť, pretože sa dozvedá, že jeho manželka sa zaľúbila do jeho syna z prvého manžela, do princa Wana, ktorý jej city opätuje. Cisár Ping následne pod vplyvom vžieravej nenávisti rozbieha vysokú hru, keď sa pokúsi svoju manželku postupne jedom zabiť. Lenže neráta s možnosťou, že Phoenix má obrovskú vôľu žiť a vyhrať túto mocenskú partiu. Všetko je ešte skomplikované prítomnosťou ďalších troch synov – princov, ktorí sa nevedia jednoznačne rozhodnúť na ktorú stranu sa majú pridať.

KliatbaZlatehoKvetu KliatbaZlatehoKvetu

Režisérom filmu Kliatba zlatého kvetu je čínsky režisér Yimou Zhang, ktorý sa od počiatku svojej kariéry stretáva s problémami okolo svojich filmov, pretože viaceré jeho diela boli v jeho domovskej krajine zakázané (napríklad film Žiť, ktorý sa dočkal ohromného úspechu v Európe a v USA), pretože komunistický režim ich považuje za nevhodné pre bežného diváka v Číne. Zhang sa napriek tomu nevzdáva a stále natáča filmy, keď postupne prešiel viacerými žánrami od vojenskej drámy, cez komorné ľudské príbehy až ku epickým príbehom s bojovými scénami. Posledne menovaný žáner načal prvýkrát v roku 2002 filmom Hrdina, v ktorom účinkovali mnohé ázijské hviezdy a film sa dočkal veľkého kasového úspechu v USA napriek svojmu riadne komplikovanému príbehu. Zhang pokračoval v tomto žánri ďalším filmom z roku 2004 s názvom Klan lietajúcich dýk. Tento film už nebol taký úspešný ako Hrdina, ale aj tak si udržal vysokú kvalitu najmä vo vizuálnej stránke a v prevedení súbojov. Horšie to bolo už s príbehom, ktorý bol oproti Hrdinovi jednoduchší, možno až príliš.

Zhang sa pri výbere hercov do hlavných úloh sústredil na ich herecké kvality, ale takisto nezabudol ani na známe mená, pretože v hlavnej úlohe cisára Pinga sa predstaví herec Yun-Fat Chow, ktorý je známy ako hlavný herec v akčných hongkonských filmoch Johna Woo pred jeho odchodom do Hollywoodu. Chow sa predstavil takisto v treťom diely Pirátov Karibiku. Jeho filmovú manželku v Kliatbe zlatého kvetu si zahrala dvorná herečka režiséra Zhanga, Li Gong, ktorá ale dlho neúčinkovala v jeho filmoch kvôli ich údajnému mileneckému pomeru. Pre Li Gong je to už ôsma filmová rola vo filmoch režiséra Zhanga a vyzerá to tak, že škandál okolo ich vzťahu už utíchol. Princa Wana bude hrať zase taiwanský herec Jay Chou, ktorý sa stal známym po účinkovaní v hongkonskej “verzii“ filmu Rýchlo a zbesilo s názvom Initial D.

KliatbaZlatehoKvetu KliatbaZlatehoKvetu

Trailery a obrázky k filmu vyzerajú veľmi zaujímavo, vidieť na nich, že film bude kvalitný minimálne po vizuálnej stránke. Pri výrobe filmu sa použilo najviac dekorácii v histórii čínskej kinematografie, len samotné natáčanie bojových scén trvalo viac ako 30 dní a natáčania sa zúčastnilo až 1000 živých „vojakov“, čo je ale v prípade takéhoto monumentálneho príbehu vcelku logické. Čiže máme sa na čo tešiť a teraz treba len dúfať, aby sa Zhang príliš nezamotal v príbehu, alebo aby z filmu nebola len nudná „bojovka“ bez potrebného príbehového pozadia. Či sa to režisérovi Zhangovi podarilo budeme môcť zistiť v našich kinách od 4.10.2007.