Nový film režiséra Martina Šulíka je jediným zástupcom slovenskej aj českej kinematografie v súťaži o hlavnú cenu na prestížnom medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Doposiaľ však získaval na popularite najmä vďaka mediálnej pozornosti týkajúcej sa reklamnýh plagátov filmu vo vlakoch. Železničná spoločnosť totiž videla v plagáte rozpor s dobrým vkusom a aj podnecovanie k rasovej neznášanlivosti. Po mediálnom spore s distribučnou spoločnosťou nakoniec železnice ustúpili a plagát vo vlakoch uvidíme.

Režisér Šulík nakrúcal v autentickom prostredí rómskych osád v Richnave, Kluknave a Levoči. Pôjde o pohľad na životné podmienky Rómov na východnom Slovensku, o ktorých široká verejnosť nemá doposiaľ ucelenú predstavu. Podľa režiséra nepôjde iba o film o rómoch, ale o človeku vo vypätej životnej situácii. Hlavný hrdina sa vyrovnáva s problémom ako prežiť svoj život. Nesúhlasí s podmienkami okolo seba, ale nájsť východisko nebude jednoduché. Nejde len o nehostinné sociálne podmienky, ale aj o tvrdé pravidlá rómskej osady.

Cigán (2011) Cigán (2011)

Adam je 14 ročný chlapec, ktorému zabijú otca. Nikto nevie čo sa stalo, nie su žiadne dôkazy. Mama je nútená postarať sa o deti, a tak sa krátko po pohrebe vydá za otcovho úžerníckeho brata Žiga. Adamovi sa kruto zmení život zo dňa na deň. Predčasne dospieva. Je nútený pomáhať matke, stará sa o svojich súrodencov a snaží sa ich ochrániť pred zlodejskými chodníčkami odľuda Žiga. Jedinými radosťami v jeho ťažkom živote sú čiernooká Julka a box. Mama náhle odchádza do pôrodnice a Žigo ho spolu s bratmi zaťahuje do zlodejského kšeftu. Pri jednom záťahu chlapcov lapí polícia a od basy ich ochráni iba maloletosť. Adam postupne stráca všetko, čo mu na svete bolo milé. Vyhadzov z boxerského oddielu i strata Julky, ktorú rodičia predajú do Čiech, ho dostávajú do čoraz častejších konfliktov s vlastnou komunitou. Chlapec pochopí, kto stojí za tajomnou smrťou otca a v snahe o únik z beznádejnej situácie spácha tragický čin. Zabije človeka.

Cigán (2011) Cigán (2011)

Scenárista Marek Leščák putoval s režisérom pri písaní scenára po rómskych osadách. Stretávali sa s množstvom zaujímavých ľudí, ktorí im porozprávali svoje príbehy. Ich poskladaním vznikol film Cigán. Tvorcovia sa rozhodli obsadiť do filmu skutočných Rómov a nie bielych hercov, ktorí by sa za nich vydávali. Vo filme budú Rómovia sami sebou a budú hovoriť vlastnou rečou. Pôjde o pravdivé zachytenie ich života, ktorý je do určitej miery odrazom toho nášho. V Šulíkovom osvedčenom tíme okrem Leščáka nesmie chýbať hudobný skladateľ Vladimír Godár ani producent Rudolf Biermann. Kameramana Martina Štrbu nahradil Čech Martin Šec.

Festival v Karlových Varoch už pre Šulíka nie je novinkou. V roku 1995 na ňom zabodoval s filmom Záhrada, keď zaň získal Zvláštnu cenu poroty a Hlavnú cenu poroty Fipresci. Režisérovu komédiu Slnečný štát taktiež zaradili do súťaže pred šiestimi rokmi. Cigán si odbije svetovú premiéru na spomínanom fetivale už 5. júla. Nazrieť do autentického rómskeho sveta môžeme v slovenských kinách od 14. júla.