Avatar

Eva Šimková
Preview

Najočakávanejší film súčasnosti, vyše 10 rokov príprav, 4 roky náročného nakrúcania, 500 miliónový rozpočet, digitálna revolúcia a comeback jedného z najväčších režisérov. Bude to úspešný film s miliardovými tržbami alebo najdrahší prepadák všetkých čias? To sa dozvieme už za mesiac, ale čo sa stihlo všetko zomlieť, kým k tomu došlo…

James Cameron je typ režiséra, pri ktorom na plagát stačí uviesť jeho meno, a všetko ostatné je nepodstatné. V čase, keď Cameron vyhlasoval , že je kráľ sveta, Titanic vládol kinám, hudobným hitparádam a dievčenským izbám, sa v jeho hlave zrodil nápad na Avatara. Skryl sa do úzadia a natáčal filmy pre IMAX kiná. Dokumentárne 3D filmy produkoval práve kvôli Avataru. Od začiatku vedel, že to bude 3D film, niečo veľké, čo tu ešte nebolo.

Avatar Avatar

Pred štyrmi rokmi sa konečne pustil do náročného nakrúcania. Verejnosť roky nevedela, o čom bude film, kto sa v ňom objaví, a ani kedy film uvidí. Cameronovi sa úspešne podarilo (a darí) tajiť pred svetom informácie. Do roly plukovníka Quaritcha bol pôvodne navrhnutý Michael Biehn. Dokonca sa s Cameronom niekoľkokrát stretol, hovoril s ním o úlohe a videl ukážky 3D záberov. Nakoniec si to Cameron rozmyslel, pretože nechcel, aby si ľudia čakali ďalších Votrelcov (v obsadení už mal Sigourney Weaver). Pred rokom sa konečne objavila prvá fotografia (Cameron pred zeleným pozadím a veľkým „sarkofágom“ pred sebou) a výtvarný návrh modrého mimozemšťana. Na tohtoročnom Comic-cone fanúšikovia videli prvé ukážky a informácie o filme. V auguste bol Avatar Day po celom svete – prvý verejný trailer na internete (stránka Apple s trailerem bola ihneď preťažená a pravidelne vypadávala) a 15 minútová 3D ukážka v kinách. Výsledok? Nadšené ohlasy a ľudia začali byť nervóznejší než predtým.

Päťnásťminútová ukážka v kinách bola poskladaná z piatich rôznych scén, ale takmer nič neprezradila. Prostredie, v ktorom sa väčšina ukážok odohráva, je veľmi fantastické. Je to vďaka vynikajúcim trikom a nenútenému použitiu 3D, ktoré nijako nekompromituje Cameronovo brilantné vedenie kamery. Žiadne kompromisy, dokonca ani v akčných scénach. Mimozemšťania síce nezaprú svoj digitálny pôvod, no oproti iným filmom sú oveľa realistickejší. Cameron vychytal detské chyby technológie motion capture, dotiahol využitie tretieho rozmeru a ukázal, kam až dokáže zájsť ľudská fantázia.

Avatar Avatar

Film si už stihol pripísať aj jednu žalobu. Za vykradnutie nápadu. Ak ste nepočuli o animáku Delgo (2008), nič si z toho nerobte, film sa do našich končín kvôli neúspechu nedostal. Žaloba prišla po prvom traileri. Na istom serveri sa objavili komentáre typu „Cameron so svojím vplyvom v Hollywoode nechal z Delga spraviť prepadák kvôli podobnosti s jeho filmom“. Cameron síce na filme pracuje 14 rokov, ale prvé návrhy Delga pochádzajú z roku 1998. Súd je na Cameronovej strane, pretože keď pred rokom vyšiel na svet návrh Na’vi (jeden z prvých obrázkov), producenti animáku boli ticho.

A o čom vlastne Avatar má byť? Príbeh sa odohráva v ďalekej budúcnosti. Vojnový veterán Jake Sully (Sam Worthington), pripútaný k vozíku, dostane šancu znova chodiť. V projekte Avatar je jeho myseľ presunutá do umelo vypestovaného, modrého trojmetrového mimozemšťana. Vyšlú ho na planétu Pandora, ktorá je obývaná humanoidnou rasou Na’vi s vlastnou kultúrou a jazykom. Musí si získať ich dôveru. Ľudia a domorodci však už čoskoro narazia na problémy a konflikt je na svete. Jake si musí vybrať, na ktorej strane chce bojovať…

Tak čo? Bude to veľký návrat veľkého režiséra alebo najväčšie sklamanie desaťročia?