Predvianočná nočná moraVianoce – sviatky radosti a pokoja. Toto motto, alebo heslo do nás hustia média, supermarkety a podobné šikovne zarábajúce spoločnosti často už dva mesiace pred týmto špeciálnym sviatkom v decembri. Celé hordy kúpychtivých a rozhadzovačných ľudských stvorení sa roztrúsia po najbližších nákupných strediskách, všade je plno zhonu, upratuje sa, pečie sa a sviatky pokoja sú v nedohľadne. Napriek tomu tieto sviatky takmer všetci milujeme. Ale vždy sa nájde niekto, kto by Vianoc najradšej zrušil. K takémuto typu ľudí, možno že patrí aj Tim Burton, ktorý napísal scenár a produkoval jeden veľmi zaujímavý a netradičný antivianočný film, ktorý by mal vidieť každý, kto považuje minuloročnú Mŕtvu nevestu za jediný film svojho druhu. Ide o kultovú Predvianočnú nočnú moru.

Jack Skellington je nekorunovaný vládca Halloweenového mestečka. Ako najlepšieho strašiaka v histórii mesta, si ho každý váži, miestny obyvatelia sa k nemu správajú s veľkou úctou. Ale Jack nie je extra spokojný so svojím životom. Jednoducho sa nudí. Navyše sa (napriek svojej bezhraničnej kreativite pri tvorbe nových spôsoboch strašenia) nestal počas tohtoročného Halloweenu hviezdou strašenia, vyhrali jednoducho mladší – štýloví upíry. Jack sa začne len tak bezcieľne potulovať, až sa jedného dňa ocitne v úplne inom svete – vo Vianočnom meste. Tu je okamžite uchvátený skvelou atmosférou týchto sviatkov a rozhodne sa urobiť Vianoce po svojom. K tomu sa rozhodne využiť svojich spoluobčanov z Halloweentownu. Čoskoro sa ale ukáže, že tento nápad nie je až tak ľahko realizovateľný, najmä istý pán menom Santa Claus bude menším problémom…

Príbeh pre film vznikol tak, že Tim Burton raz pozoroval v obchodnom dome ako zamestnanci menia reklamy z Halloweenu na vianočné reklamy. V tej chvíli vraj začal v jeho mysli vyrastať príbeh, kde by sa tieto dva svety tradičných sviatkov voľajako preplietli. Následne tento príbeh napísal vo forme básne, ktorú sa rozhodol pretvoriť na animovaný film. Keďže ale nemal skúsenosti s tak veľkým projektom podobného štýlu (aj keď je pravda, že Burton sa najprv živil ako animátor v štúdiu Disney, ale jedine jeho debut Vincent je animovaný, aj to len šesťminútový) rozhodol sa, že réžiu zverí Henrymu Selickovi. Jemu najprv prečítal svoju báseň a následne spoločne s ďalšími spolupracovníkmi napísali scenár, ktorý výrazne rozvinuli prvotnú báseň, najmä čo sa týka postáv, keďže v Burtonovej básni figuroval jedine Jack Skellington.

Predvianočná nočná mora Predvianočná nočná mora

Najväčšou devízou filmu je jeho skvelé hravé a farebné spracovanie. Film nie je typickým animovaným filmom, jedná sa o veľmi netradičnú zmes fantastických a občas až desivých vízii Tima Burtona a zvyšku štábu. Halloweentown je vykreslený ako ponuré miesto plné kostlivcov, nemŕtvych a množstva iných milých potvoriek, ktoré tvoria temne farebný a hravý svet trochu iný, ako je typický svet rozprávky. Imaginácia tvorcov týchto postavičiek a scenérii je ozaj úchvatná, občas sa dokonca na plátne deje toho toľko, že divák nestíha všetko vnímať. K tomuto efektu výrazne prispievajú rôzne vizuálne gagy, ktoré sa medzi jednotlivými postavičkami v Halloweentowne odohrávajú. Oproti tomuto temnému svetu stojí zase klasický farebne gýčovitý svet Vianoc, ktorý ale našťastie takisto nie je úplne klasickým zobrazením ducha týchto sviatkov, aj tu sa dá nájsť množstvo vychytávok.

Predvianočná nočná mora by sa dala asi najlepšie popísať ako animovaný muzikál, keďže pesničky tvoria veľmi dôležitú, ba dalo by sa povedať, že až hlavnú úlohu v prevedení filmu. Hudobný soundtrack dostal za úlohu vytvoriť Danny Elfman, dvorný to autor hudby pre filmy Tima Burtona (medzi jeho najlepšie práce patria soundtracky pre filmy ako Ospalá diera, Mŕtva nevesta, alebo Charlie a továreň na čokoládu). Elfam sa okrem veľmi podareného soundtracku, ktorého niektoré hudobné melódie sa vám okamžite zapíšu do pamäte, podieľal na výrobe filmu aj ako jeden z producentov a takisto sa postaral o dabing niektorých postáv. Dokonca samotný hlavný hrdina, Jack Skellington, je nahovorený Elfmanom a musím uznať že mu to ide skvelo napriek tomu, že to nie je jeho bežná práca.

Predvianočná nočná mora Predvianočná nočná mora

Predvianočná nočná mora sa rýchlo po svojom uvedení stala hitom a tradičným sprievodcom Vianoc v americkej televízii (dokonca aj istá naša televízia túto veľmi netradičnú rozprávku na Vianoce pustila). Niet sa veľmi čudovať kultovosti tohto filmu, keďže netradičný príbeh, fascinujúce spracovanie a okúzľujúca hudba dokáže každého filmového fanúšika dostatočne potešiť. Ako som v úvode naznačil, Burton pokračoval v duchu tejto rozprávky v podobe filmu Mŕtva nevesta, kde sa už sám ujal réžie a podľa mňa sa mu tento filmu vydaril ešte trošičku viac. To je ale subjektívne, oba filmy sú skvelé.

Originálny názov: Nightmare Before Christmas
Krajina: USA
Rok: 1993
Minutáž: 76 minút
Réžia: Henry Selick
Scenár: Tim Burton, Michael McDowell, Caroline Thompson
Kamera: Pete Kozachik
Hudba Danny Elfman
Hrajú: Chris Sarandon, Catherine O’Hara, William Hickey, Glenn Shadix, Paul Reubens, Ken Page, Danny Elfman