Predátor

Filip Dóša
Kult

Predator „Niečo tam vonku na nás čaká a nie je to človek… všetkých to zabije.“ Slová indiánskeho stopára Billyho boli predzvesťou niekoľkých úmrtí. Jeho tušenie sa stalo realitou. Špeciálna jednotka, vedená majorom Dutchom Schaeferom (Arnold Schwarzenegger), ktorej bol Billy súčasťou dostala zvláštnu úlohu. Vypátrať a oslobodiť niekoľko rukojemníkov, zadržiavaných v nepriateľskom území partizánskych povstalcov, niekde v tropickom pralese Južnej Ameriky. Na prvý pohľad rutinná záležitosť. Počas pátracej akcie nájdu mŕtvych vojakov, ktorých niekto stiahol z kože, ale väčší význam tomuto nálezu neprikladajú. Myslia si totiž, že ich smrť majú na svedomí povstalci. Kto iný by niečo také predsa robil. Partizánsky tábor je následne zrovnaný so zemou, ale Dutchova jednotka nie je s výsledkom akcie veľmi spokojná. Podarilo sa im eliminovať povstalcov, ale rukojemníkov nevyslobodili. Stali sa obeťami menšieho podrazu. Boli zneužití agentom CIA, Dutchovym starým kamarátom Dilonom… Záchranná jednotka smeruje k miestu, kde ich majú vyzdvihnúť helikoptéry, ale situácia sa nečakane skomplikuje. Ako zistia, boj sa ešte zďaleka neskončil. Členovia jednotky sú po jednom likvidovaní ako lovná zver a ani najmodernejšie zbrane a výcvik im nie sú nič platné. Ich protivník totiž nie je z našej planéty. Dokáže splynúť s prostredím, je inteligentnou bytosťou, ktorá disponuje dokonalou bojovou stratégiou a v neposlednom rade má zbrane, ktoré sú účinné a nikdy neminú svoj cieľ. Je to lovec a práve dostal chuť na pár trofejí…

V určitom smere by sa dal Predátor prirovnať k nemenej kultovému snímku Jamesa Camerona – Votrelci. Námetom sú si dosť podobné. V žiadnom prípade sa však nejedná o vykrádanie, či už zo strany režiséra Johna McTiernana alebo scenáristov Jima a Johna Thomasa. Predátor a votrelec sú dve úplne rozdielne bytosti, ktoré majú spoločné nanajvýš to, že nepochádzajú z našej planéty. Okrem toho, vo filme Votrelci sme od začiatku vedeli, s čím majú špeciálne vycvičení mariňáci tú česť. Poznali sme dokonalý stroj na zabíjanie už z prvého Votrelca Ridleyho Scotta. Naproti tomu, v Predátorovi sme v podstate až do poslednej tretiny filmu vôbec netušili, čo sa skrýva v stromoch nehostinnej džungle. Atmosféra snímku bola o tom hustejšia a nervozita diváka rástla s každým záberom tajomného pralesa a s každým tónom vynikajúcej (mierne depresívnej) hudby Alana Silvestriho. V úvode filmu spoznávame neporaziteľné komando, no neskôr zisťujeme, že aj tí najtvrdší z najtvrdších môžu dostať niekedy strach. Najväčší strach máme totiž z niečoho nepoznaného. Dutchova jednotka sa nebojí toho, čo im je známe, ale toho, čo nedokážu identifikovať, popísať, toho, čo nevidieť. Pritom však vedia, že ich to chce zabiť. Práve neistota a strach sú hlavnými atribútmi celého filmu a tvoria základ dokonalej (až hororovej) atmosféry, ktorá je tak prehustená, že by sa dala krájať.

Most cez rieku Kwai Predator

Predátor je jednou z najväčších akčných sci-fi udalostí 80. rokov. Bol to kľúčový film pre dvoch ľudí. Vlastne pre troch. Prvým je nepochybne John McTiernan, ktorého snímok okamžite vystrelil k hollywoodskej režisérskej špičke. Druhým v poradí je samozrejme Arnold Schwarzenegger. Z herca, ktorý si predtým nemohol vyberať úlohy (bral všetko, čo mu ponúkali) sa stal pojem a vďaka tomuto filmu získal rešpekt aký mal v tom čase len málokto. Nasledovala spolupráca s ďalšími významnými režisérmi, ako napríklad Walter Hill (Červená horúčava) alebo Paul Verhoeven (Total Recall). Mimochodom, Schwarzenegger bol nepochybne tou najlepšou voľbou do hlavnej úlohy. Viete si predstaviť, že by sa proti mimozemskému nepriateľovi postavil napríklad Clint Eastwood? Stačí sa pozrieť na o tri roky mladšieho Predátora 2 v hlavnej úlohe s Dannym Gloverom a pochopíte, že Schwarzenegger bol na tú rolu ako stvorený… Tretiu významnú osobou podľa mňa predstavuje už nebohý černošský herec Kevin Peter Hall, ktorý sa skrýval pod dokonalou maskou Stana Winstona. Bývalý, 218 centimetrov vysoký basketbalista debutoval vo filme Harry a Hendersonovci, no najväčšiu slávu získal práve vďaka Predátorovi.

Zaujímavosťou je aj fakt, že jedným z hercov, ktorí si zahrali po boku bývalého Mr. Univerze bol neskôr známy scenárista Shane Blake. Presne o rok po Predátorovi si zarobil slušných 250 000 dolárov za scenár k filmu Smrtonosná zbraň. Mal vtedy len niečo cez 22 rokov (!). Okrem toho napísal aj scenár k výbornému Poslednému skautovi.

Predator Predator

Predátor sa natáčal v ťažkých podmienkach neprístupného terénu, blízko mexického tichomorského pobrežia Puerta Vallarta. Nádherná príroda je ideálnym prostredím pre šikovného kameramana, akým nepochybne je Donald McAlpine. Kamera, razantný strih, réžia, maska Stana Winstona a hudba Alana Silvestriho sú najväčšou devízou tohto filmu. Myslím, že zaslúžene. Ako poznamenal nemenovaný recenzent asi pred dvanástimi rokmi: „kto tento snímok nevidel, môže sa ísť rovno obesiť“. S týmto výrokom nemožno nesúhlasiť. V rámci žánru totiž predstavuje klasiku a základ. Len pre zaujímavosť, snímok bol v roku 1988 nominovaný na Oscara za najlepšie vizuálne efekty. Predátor je nezabudnuteľný film a dnes už kultová záležitosť. Aj vďaka nemu sa stala z Arnolda Schwarzeneggera legenda.

Originálny názov: Predator
Krajina: USA
Rok: 1987
Minutáž: 107 minút
Réžia: John McTiernan
Scenár: Jima Thomas, John Thomas
Kamera: Donald McAlpine
Hudba Alana Silvestriho
Hrajú: Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Elpidia Carrillo, Bill Duke, Jesse Ventura, Sonny Landham, Richard Chaves, R.G. Armstrong, Shane Black, Kevin Peter Hall, Sven-Ole Thorsen