Posledný skaut © 1991 Warner Bros. Posledný skaut © 1991 Warner Bros.

Po dvojročnej pauze sa scenárista Smrtonosnej zbrane (1987) hecol a napísal svoj „masterpiece“. Shane Black bol prvým scenáristom, ktorý za svoj autorský počin zinkasoval v Hollywoode milión dolárov a po 30 rokoch od premiéry Posledného skauta (1991) môžem konštatovať, že zaslúžene. Takú explozívnu kadenciu hlášok žiaden iný buddy-movie nepriniesol.

Bruce Willis v tej dobe, po úspechu druhej Smrtonosnej pasce (1990), zažíval časy najväčšej slávy. Ako sa o ňom tradovalo, pokora ho obchádzala. S hereckým kolegom Damonom Wayansom si tak práve nesadli a dá sa povedať, že celkový tvorivý proces bol veľmi náročný. Zišli sa v ňom komplikované osobnosti zvyknuté tvrdo presadzovať svoju víziu. Reč nie je len o Willisovi, ale aj o režisérovi Tonym Scottovi a najmä o nekompromisnom producentovi Joelovi Silverovi. Ten sa dokonca stal predlohou pre postavu kokaínom nasiaknutého hulvátskeho producenta v ďalšom filme Tonyho Scotta Pravdivá romanca (1993). Hudobný skladateľ Michael Kamen prácu na filme vyslovene neznášal. Jediný dôvod prečo ju dokončil bolo osobné priateľstvo s Willisom a Silverom.

Posledný skaut © 1991 Warner Bros.

Napriek nezhodám ohľadom scenára vznikol pozoruhodný akčný film, ktorý sa v 90-tych rokoch síce nestal hitom, ale po čase zaslúženou klasikou. Shane Black tvrdil, že pôvodný scenár bol ešte o triedu lepší ako finálne nakrútená verzia. To už sa síce nedozvieme, ale príbeh ošarpaného súkromného detektíva Joea Hallenbecka je stále nesmierne zábavný a to aj po mnohých opakovaniach. Bruce Willis vdýchol hlavnej postave tú správnu dávku nezúčastneného ostrovtipu a zosobnil jedného z najdrsnejších detektívov filmového plátna.

Hallenbecka si najme tanečnica Cory, aby jej robil osobného strážcu. Joe zlyhá na plnej čiare. Čokoládová kráska, ktorú stvárnila mladučká Halle Berry, po pár minútach umiera pod paľbou zabijakov. Joe zázrakom vyviazne a spojí sa s jej priateľom, bývalým futbalistom Jimmym Dixom (Damon Wayans), aby vypátrali jej vrahov. Ponoria sa tak do špinavého prípadu skorumpovanej futbalovej mafie, v ktorom ide každých 5 minút o život.

To, čo robí Posledného skauta nezabudnuteľným dielom, je vražedný humor, pomocou ktorého sa hrdinské duo dostáva z každej nebezpečnej situácie. Bez neho by zapadol v rade ďalších klasických akčných príbehov z daného obdobia. Hoci, tradičný videoklipový vizuál Tonyho Scotta predsa len vyťahuje tento kúsok vysoko nad priemer, podobne ako jeho Policajta z Beverly Hills 2 (1987). Film disponuje aj správne slizkým záporákom Milom, ktorého obstaral vynikajúci Taylor Negron. Vyžíva sa v brutalite a neustále oslovuje ostatné postavy ich celým menom. Zaslúžil by si o trochu viac priestoru, ale aj takto si vydobyl čestné miesto medzi najlepšími filmovými zlosynmi.

Shane Black dej prešpikoval svojimi obľúbenými trademarkami. Príbeh sa klasicky odohráva v období Vianoc, dôjde na únos, nesúrodá dvojica si k sebe v zábavných situáciách nájde cestu, autá lietajú vzduchom a hrdinovia sa z prestrelky dostávajú tradičným rozrušením nepriateľov. Noir thriller Tonyho Scotta potvrdil postavenie Brucea Willisa v sieni nesmrteľných akčných hrdinov. Postava Joea Hallenbecka je medzi jeho fanúšikmi druhá najobľúbenejšia. Prím hrá, logicky, smrtonosný John McClane.

Ostrieľané bonmoty Shanea Blacka nikdy nezostarnú. Nastavenú latku však už scenárista vo svojej kariére nedokázal prekonať. Je tak dobrou správou, že jeho vrcholné dielo nikdy nedostalo pokračovanie. Posledný skaut tak ostáva klenotom vo filmografii všetkých zúčastnených.

P.S.: Nebo je modré, voda je mokrá a ženy majú tajomstvá.