Profil

Wolfgang Petersen /
Tour de force, ktorá dobyla Európu i Hollywood

Róbert Humeník / Profil /

12.8.2022 zasiahla svet smutná správa: vo veku 81 rokov nás opustila nemecká režisérska legenda, Wolfgang Petersen. Rodák z Emdenu možno nemal na poličke rad Oscarov a posledné roky sa o ňom v kuloároch dlho nehovorilo, na celuloide zanechal napriek tomu nezmazateľné stopy. Petersen navštevoval divadelnú školu v Hamburgu. Počas tohto obdobia už získaval prvé skúsenosti s natáčaním filmu. Svojpomocne tvoril krátke…

Jean-Paul Belmondo /
Legenda francúzskeho filmu

Martin Zielosko / Profil /

Ako významná osobnosť francúzskej kultúry bol v roku 2007 Jean-Paul Belmondo ocenený najvyšším francúzskym štátnym vyznamenaním, rádom Čestnej légie. Na festivale v Cannes dostal v roku 2011 Čestnú palmu za celoživotný prínos francúzskej kinematografii. 6. septembra 2021 nás Jean-Paul Belmondo navždy opustil.

Sean Connery /
Opustil nás škótsky velikán

Martin Zielosko / Profil /

31. októbra zaspala večným spánkom legenda strieborného plátna. Sir Sean Connery sa dožil úctyhodného veku 90 rokov. Tohtoročné dušičkové obdobie sa tak nieslo v znamení spomínania na škótsky národný poklad v jeho najslávnejších filmových inkarnáciách. Skôr než sa zapísal do dejín ako prvý a najslávnejší filmový predstaviteľ Jamesa Bonda, čím sa dostal na piedestál svetovej smotánky, musel sa…

Eva Green /
Žena, ktorá stvorila Bonda

Martin Zielosko / Profil /

Svojím uhrančivým pohľadom a podmanivým hlasom si získala srdcia fanúšikov po celom svete. Nemožno sa čudovať, že jej šarmu neodolal ani 007. Vypracovala sa na hereckú stálicu s čoraz zaujímavejšou kariérou. Nič iné od vynikajúcej Evy Green ani čakať nemôžeme.

Margot Robbie /
Austrálčanka, ktorá posadila svet na zadok

Martin Zielosko / Profil /

Po sérii prestížnych austrálskych ocenení sa po troch sezónach v seriáli Neighbours rozhodla opustiť rodnú hrudu a skúsiť šťastie v Hollywoode. Uchádzala sa o rolu v nových Charlieho anjeloch, no producenti si ju vybrali do jednej z úloh v seriáli o letuškách Pan Am s Christinou Ricci.

Mark Ruffalo /
Šťastné dieťa z veľkej talianskej rodiny

Martin Zielosko / Profil /

Počiatky jeho hereckej kariéry siahajú k divadelným koreňom. Po presťahovaní do San Diega dostal príležitosť v divadelnej spoločnosti Orfeus, pre ktorú písal a režíroval hry. Láska k divadlu mu vyniesla v roku 1996 Cenu Lucille Lortelovej za najlepší mužský herecký výkon v hre To je tvoja mladosť.

Jesse Eisenberg /
Železný kopec s kučerami

Martin Zielosko / Profil /

Mladý kučeravý Eisenberg bol vychovávaný v židovskej rodine. Vďaka svojej úzkostlivosti a prehnanej precitlivenosti mal problémy v škole, ale začal sa venovať divadlu. Už v siedmich rokoch tak hral Olivera Twista v študentskom muzikáli Oliver!

Jim Jarmusch /

Ján Pekarik / Profil /

V 80. rokoch vstúpila na filmovú scénu osobnosť, ktorá sa dodnes môže honosiť prívlastkom „guru amerického nezávislého filmu.“ Filmy Jima Jarmuscha, ich estetika a spôsob, akým pracuje s hercami, vskutku predstavujú osobitnú kapitolu v rámci autorského prístupu ku kinematografii.