Napriek pretrvávajúcej pandémii bol rok 2021 bohatý na filmy. Niektoré sme mali šancu vidieť v kine, iné sme si vychutnali na streamingových službách. V našom rebríčku sú tie snímky, ktoré mali na Slovensku premiéru v minulom kalendárnom roku.
Tentoraz sa do hlasovania zapojilo sedem našich redaktorov. Prvých päť miest nájdete nižšie, vo finálnom rebríčku nájdete aj slovenský film, blockbuster či jeden severský kúsok.
5. Posledný súboj
Veľkolepý film režijného matadora Ridleyho Scotta kombinujúci historický kontext s paralelným presahom do našej aktuálnej prítomnosti. Scott nakrútil rýdzu dobovú konverzačku vygradovanú v katarzný finálny duel. Film chytro kontruje rytierskej službe evokujúcej boj po spravodlivosti temnou stranou hedonistickej zhýralosti všemocnej šľachty. Tri hlavné postavy majú svoju pravdu a divák má šancu pochopiť motívy všetkých zúčastnených. Nie nadarmo sa vraví, že diabol sídli v detailoch.
Martin Zielosko
4. Cenzorka
Skľučujúce prostredie ženskej väznice na Ukrajine, hlavná hrdinka, ktorá zabila svojho manžela a zdanlivo neriešiteľný problém, ktorý vdova má – kto sa postará o dieťa, kým bude vo výkone trestu? Režisér Peter Kerekes ponúkol zaujímavý emočný mix, ktorému nechýbajú vtipné momenty, ale najmä dávka autenticity. Výnimočný slovenský počin, ktorý ocenili aj na filmovom festivale v Benátkach, kde si odniesol cenu za najlepší scenár.
Ján Janočko
3. Otec
Film, ktorý v mnohom pripomína divadelné predstavenie, je hereckým koncertom ústrednej dvojice Hopkins a Colmanová. Snímka fantasticky pracuje s emóciami a aj napriek pomerne prostej premise poskytuje koncert emócií tak surových, až idú do morku kosti. Otec je krásnym príkladom toho, že s dobrým nápadom, ktorý sa uchopí správne, sa dá vyprodukovať dielo, na ktoré sa dá len ťažko zabudnúť. Film o neľahkej téme spracovaný veľmi citlivo a zároveň naturálne bez zbytočného zľahčovania problematiky mentálneho zdravia možno nie je súci na ľahké oddychové pozeranie, no ponúka veľmi veľa. Tento film sa jednoducho vryje do pamäte.
Ivan Rokošný
2. Rytieri spravodlivosti
Čiernočierna severská komédia o sile konšpiračných teórií, o hľadaní vinníkov tam, kde nie sú aj o toxickej maskulinite, ktorá je vo svojej podstate strašne smiešna. Všetky humorné scény majú hlbší význam. Nič a zároveň všetko sa v Rytieroch spravodlivosti (ne)deje náhodne, práve preto film ponúka aktuálne posolstvo, hoci je na prvý pohľad skryté. To, čo máme na severskej kinematografii najradšej, sa snúbi práve v tomto kúsku režiséra Andersa Thomasa Jensena.
Ján Janočko
1. Duna
Duna bola azda najočakávanejším filmom roka. Režisér Villeneuve nestál pred ľahkou úlohou, podarilo sa mu však udržať si povesť záchrancu milovaných sci-fi kultov. Duna ponúka vizuálne opulentný zážitok a skvelo balansuje v zložitom postavení: látku podáva jednak fanúšikom knihy i divákom, ktorí knižnú predlohu nikdy nečítali alebo ani o nej nepočuli. Veľkolepý film, ktorý robí mnoho vecí dobre, minimalisticky a so zreteľnou pozornosťou a citom pre detail. Monumentálna sága skôr zoznamuje diváka s prostredím a jeho bohatým svetom a zrejme to naplno rozbalí až v druhej polovici. No aj napriek tomu nie je chudobný na akciu i výborné zvraty. Navyše dramaturgicky i hudobne diváka pripúta k sedadlu prakticky od úvodnej minúty.
Ivan Rokošný