Téma

Etiuda & Anima: Festivalový Krakov

Ivan Rokošný / Téma /

Event od roku 1994 organizovaný v Krakove má veľmi zaujimavý koncept. Skladá sa z dvoch častí. Etiuda je medzinárodná súťaž študentských filmov z rôznych filmových škôl. Druhú časť festivalu tvorí Anima, súťaž profesionálnych animátorov.

Slovenské kraťasy na Anči

Juraj Kovalčík / Téma /

Fest Anča udeľuje od minulého ročníka cenu za najlepší slovenský animovaný film Anča Slovak Award. V aktuálnom ročníku 2015 pribudla motivácia navyše – distribučná cena. Z 26 prihlásených filmov sa do súťaže dostalo 12.

Od renesancie k blockbusterom
Labutia pieseň americkej Novej vlny

Vladimír Ovsenák / Téma /

Americká nová vlna, taktiež často nazývaná aj ako „post-klasický“ alebo „Nový Hollywood“ je z pohľadu dejín filmu pojmom, ktorý dodnes vzbudzuje v očiach milovníkov kinematografie nemý údiv. Napriek tomu, že filmy prichádzajúce spoza „veľkej mláky“ boli stále produktami veľkých filmových štúdií.

Nová Godzila je symbolom pre sklopený zrak

Tomáš Farkaš / Téma /

Gareth Edwards už svojim nezávislým filmom Monsters z roku 2010 ukázal, že jeho primárny záujem sa netočí okolo veľkolepých efektov, ani dramatických výbuchov. Edwardsova verzia Godzilly z roku 2014 rozvíja ďalej všetky témy, ktorých sa dotkol v Monsters.

Batman: 75 rokov okrídlenej legendy

Martin Zielosko / Téma /

Batman sa stal popkultúrnou ikonou, uznávanou po celom svete. Prítomnosť postavy sa rozšírila z pôvodných komiksových políčok vďaka filmom a ich merčendajzingu do verejného povedomia. Z neživých obrázkov sa zmenil na stelesnenie modernej masovej kultúry.