Projekt Z alebo ako sa točí zombie film © Film Europe 2022 Projekt Z alebo ako sa točí zombie film © Film Europe 2022

Tak trochu paródia a tak trochu pocta – s hororovou príchuťou. Nórsky Projekt Z je v slovenských kinách, aby potešil nielen fanúšikov filmov so zombíkmi.

Originálny názov
Prosjekt Z

horor, komédia
2021 / 89 min. / MP 15
Nórsko

Réžia
Henrik Martin Dahlsbakken
Scenár
Henrik Martin Dahlsbakken

Partia študentov sa rozhodne nakrútiť hororový film v nórskych horách. Dej je jednoduchý, rozpočet je nízky a postáv je priveľa. Všetko sa však dá s prižmúrením oka prepáčiť, predsa len, ide o amatérsky projekt. Atmosféra na pľaci hustne. Ľuďom je smutno za domovom, za priateľmi, za lepšími rolami. Jednoducho, každému už lezie zombie film hore krkom a štáb by bol rád, keby sa toto dobrodružstvo skončilo.

Lenže problém nastane, keď sa za relatívne dobre spravenými maskami neskrývajú herci, ale skutoční zombíci. Napádajú hercov, štáb a už beztak náročné nakrúcanie zmenia na úplné peklo. Podarí sa dotočiť film? A v akej zostave sa vráti štáb späť domov?

Projekt Z trochu pôsobí ako kompilát found footage, ale označiť ho takto by nebolo presné. Niektoré zábery síce tak vyzerajú, ale väčšina deja sa odohráva v klasickom filmovom šate. Film je zároveň paródiou aj poctou hororovému zombie žánru, pričom niekedy nie je ani zďaleka jasná hranica. Nechýbajú hlúpe dialógy, ktoré akoby vypadli z Tarantinových filmov, ako aj explicitné scény, hoci tie viac ako šokovať majú za úlohu pobaviť. Navyše, podobne ako vo filmoch slávneho režiséra, aj tú sú prítomné až tiesnivo dlhé scény, pri ktorých film balansuje na hrane bizarnosti a nudy. Relatívne úspešne.

Projekt Z treba pochváliť za krásne výhľady na prírodu (ale to je sčasti podvádzanie, lebo za to nemôže režisér, scénograf, ale nórska príroda). Práca so zvukom je netradičná a mne osobne sa veľmi pozdávala a práve preto by bola škoda nevidieť film v kine, ktoré vytiahne aj toto pozitívum do popredia.

Z práce kamery sa divákovi môže zatočiť hlava. Platí to pri scénach v neosvetlených skladoch, ale aj pri priznaných epizódkach zobrazujúcich „film o filme“. Tie sú veľmi bizarné a odkazujú na to, aké povrchné a tupé dokážu byť zombie snímky.

Projekt Z alebo ako sa točí zombie film © Film Europe 2022

Lenže ani scenár Projektu Z nepatrí medzi výkladné skrine kinematografie. Že sa v ňom divák stratí, to nie je až taký problém. Horšie však je, že tempo deja je takmer statické a nedeje sa tu takmer nič. V mnohých pasážach film len prešľapuje na mieste a vyslovene nudí. Nepomáhajú mu ani na pohľad hlúpe (ale pomerne vtipné) dialógy, momenty prekvapenia nie sú vôbec prekvapivé a svojské správanie niektorých postáv už prechádza z humornej roviny do trápna.

Úprimne povedané, Projekt Z alebo ako sa točí zombie film má veľký potenciál, lenže jeho naplneniu sa vyhol priveľkým oblúkom. Vízia režiséra Henrika Martina Dahlsbakkena je príliš komplikovaná a ťažká na pochopenie. Prípadne si Dahlsbakken naložil na plecia viac, než dokázal zvládnuť.

Zasmejete sa, niektoré scény si zapamätáte, ale zážitok, na ktorý budete spomínať do konca života, to nie je. Škoda, lebo inak sa Projekt Z alebo ako sa točí zombie film mohol stať vo svojom žánri priekopníkom.