Will Smith

Dalibor Šerfel
Profil

WillSmith Sú herci, ktorí dokážu pritiahnuť do kín množstvo ľudí a spraviť zo svojich filmov komerčné hity a sú herci, ktorí zaujmú predovšetkým filmových kritikov. No je len veľmi málo takých, ktorí by sa dali zaradiť do oboch týchto skupín. Will Smith je jedným z nich.

Narodil sa 25. 9. 1968 vo Philadelphii v dobre situovanej rodine ako druhé zo štyroch detí. Jeho dospievanie možno označiť za šťastné a bezproblémové. Bol mimoriadne inteligentný a v škole vždy vynikal, hlavne v matematike a fyzike. Keď mal dvanásť rokov, spolu s Jeffom Townesom založili rapové duo DJ Jezzy Jeff and the Fresh Prince a koniec osemdesiatych rokov im priniesol nielen veľkú popularitu, ale aj s tým spojené značné bohatstvo. A tak keď vo svojich dvadsiatich rokoch preberal cenu Grammy, bol už Will Smith milionárom.

WillSmith Od hudby je len malý krôčik k filmu. Mladý rapper sa však nevrhol priamo na film, ale svoje herecké schopnosti sa rozhodol vyskúšať najskôr v televíznom seriáli The Fresh Prince of Bel-Air, kde si zahral hlavnú úlohu mladíka, ktorý sa prisťahuje k bohatým príbuzným do Kalifornie. Seriál bol veľmi úspešný a trval šesť sezón, počas ktorých bral Will hodiny herectva a študoval svojich obľúbených komikov Eddieho Murphyho, Toma Hanksa a Robina Williamsa. Zrejme sa mu to vyplatilo, alebo mal možno vrodený talent, nech už je to akokoľvek, výsledkom boli dve nominácie na Zlatý Glóbus.

Kto zaznamená úspech v televízií, automaticky nasleduje jeho presun na filmové plátno a tak sa v roku 1993 Will objavil v malej úlohe v komédii Made In America a v zaujímavej úlohe homosexuálneho podvodníka v adaptácii divadelnej hry Johna Guareho Six Degrees of Separation. Vo všetkých oblastiach, do ktorých sa vrhol, sa dokázal veľmi rýchlo presadiť a inak tomu nebolo ani vo filme. Konkrétne to bolo v roku 1995, kedy mu producent Jerry Bruckheimer ponúkol jednu z dvoch hlavných postáv v akčnej krimi Bad Boys. Spolu s Martinom Lawrenceom tu vytvorili dvojicu detektívov pátrajúcich po nebezpečnom šéfovi drogového gangu. Z filmu sa stal hit, ktorý si neskôr vyžiadal pokračovanie. Svoju stúpajúcu hviezdu Smith potvrdil ďalšími kasovými trhákmi Deň nezávislosti (1996) a Muži v čiernom (1997). V prvom si zahral elitného stíhača Stevena Hillera a v druhom špeciálneho agenta J, pričom obaja mali rovnakú úlohu – zneškodniť mimozemských votrelcov. Všetko to podčiarkol výborným thrillerom Nepriateľ štátu (1998), kde si zahral právnika, ktorý sa dozvedel niečo, čo nemal, vďaka čomu sa stal z neho štvanec, ktorému je v pätách množstvo vládnych agentov.

WillSmithPo hereckých úspechoch sa vrhol Smith opäť do niečoho nového, založil si vlastnú produkčnú spoločnosť, no hneď prvým filmom riadne zakopol. Extra drahý Wild Wild West (1999) bol veľkým prepadákom, no tento neúspech nezanechal na Smithovi výraznejšie stopy. Aj naďalej natáčal v kľudnom tempe jeden film za rok, aj keď nie s každým z filmov zabodoval. Presun z komerčných do umeleckých vôd zaznamenal v roku 2000, keď ho Robert Redford obsadil do úlohy anjela strážneho Baggera Vancea, ktorý pomáha bývalému skvelému golfistovi vrátiť sa späť na vrchol v dráme Legenda o slávnom návrate. Vzápätí prišla zrejme jeho životná rola, keď stvárnil boxera Muhammada Aliho vo filme Ali (2001). Za svoj výkon bol odmenený svojou prvou nomináciou na Oscara. Potom sa opäť preladil na komerčnejšiu strunu, keď si zahral v pokračovaniach svojich dvoch veľkých hitov Muži v čiernom 2 (2002) a Bad Boys 2 (2003). V roku 2004 sme ho mohli vidieť v hlavnej úlohe detektíva Spoonera vo veľmi kvalitne spracovanej adaptácii sci-fi poviedok Isaaca Asimova Ja, robot. O rok neskôr výrazne zmenil žáner a v romantickej komédii Hitch: Liek pre moderného muža stvárnil vyhľadávaného odborníka, ktorý pomáha mužom získať ženu ich snov. V melodráme Šťastie na dosah (2006)si zahral otca rodiny, ktorého opustí žena a tak sa musí o svojho synapostarať sám. Náročná úloha priniesla Smithovi druhú nomináciu na Oscara a v úlohe jeho syna sa tu objavil jeho skutočný syn Jaden. Tento rok sa opäť vrátil k žánru sci-fi vo filme Ja, legenda, kde stelesnil vedca Roberta Nevilla, ktorý dokázal prežiť ničivé následky zhubného vírusu a stal sa jedinou nádejou ľudstva na prežitie.

Úspech nebýva dielom náhody, dosiahne ho ten, kto sa oň snaží zo všetkých síl. A Will Smith je ten typ, ktorý vždy tvrdo ide za svojim cieľom a nikdy sa nevzdáva. Dokázal to, čo pred ním žiadny iný afroameričan – je jedným z najlepšie platených hercov súčasnosti a popri tom dokáže zbierať za svoje herecké výkony množstvo významných ocenení. Kariéra však nie je to, čo je preňho v jeho živote najdôležitejšie. Už desať dokov žije v šťastnom manželstve s herečkou Jadou Pinkett-Smithovou (čo je na svet showbiznisu úctyhodná doba) a majú spolu dve deti – syna Jadena a dcéru Willow.