Uma ThurmanUma Thurman sa narodila 29. apríla 1970 v Bostone (štát Massachusettes). Prezeraním si jej rodokmeňu má človek často dojem, akoby sa ocitol v nejakom filme. Len posúďte sami. Babička Umy – Brigit bola pôvodom zo Švédska. Krásna severanka. Jedného dňa stretla táto diva mladého baróna Karla von Schlebrugge. Obaja sa do seba vášnivo zamilujú, neskôr vezmú a založia si rodinu. Do toho sa im však pripletie vojna a keďže pán barón spolupracoval so židovským podnikateľom, stal sa objektom prenasledovania nacistami a s ním aj celá rodina. Brigit sa nepáčila vidina, že by jej dcéra Nena (vtedy šestnásťročná) mala vyrastať pod takýmto tlakom.

Ako riešenie všetkých problémov sa ukázal fotograf Norman Parkinson, ktorý vzal Nenu do Londýna, kde fotila pre známy Vogue. Neskôr odišla do New Yorku, kde pokračovala v módnej kariére. V roku 1964 spoznala Timothyho Leary (profesiou guru!) a za neho sa aj neskôr vydala. Zatiaľ čo Nena sa stala pani Learyovou, Robert Thurman (otec Umy) cestoval po svete. Uchvátený budhizmom, odišiel až do Tibetu, kde sa ako prvý Američan stal budhistickým mníchom a prijal meno Tenzin. Zdalo by sa, že týchto dvoch ľudí môže dokopy spojiť snáď len nejaký švihnutý režisér. Ale nie! Napokon to zariadil osud, a tak sa jedného dňa Robert a Nena stretli. Ona opustila manžela, on sa vzdal mníšskeho habitu a nakoniec sa vzali v roku 1966. Spoločne mali tri deti, pričom o tom druhom – Ume sa tu teraz budeme chvíľku baviť.

Takže ako som už napísala, Uma sa narodila v Amerike. Ako ročnú ju rodičia vzali do Indie, obaja chceli vychovávať deti v úcte k budhizmu. V zásada však, svoju mladosť prežila v Massachusettes ako mnoho iných mladých Američanov. Aj keď ich rodinka nebola celkom ordinary. Otec viedol rôzne semináre a prednášky o budhizme, k ním domov chodili často neznámi ľudia uctievajúci toto náboženstvo. Rodičia viedli s deťmi často filozofické úvahy na celkom všedné témy, čo povzbudzovalo tvorivú myseľ ich ratolestí. Otvárali im dvere, ktoré boli pre iné deti zatvorené.

Uma ThurmanRodinka to bola čudná, akiste uznáte. Uma v podstate nechodila na žiadnu školu dlho, neustále ju preraďovali a ona sa tak naveky stala niekým „novým“. Ako tak rástla (najmä do výšky) a začala vyčnievať z radov svojich spolužiakov, neunikla posmešným prezývkam a úškľabkom. K tomu si pridajte jej severoeurópsky pôvod (čiže vzhľad celkom odlišný americkým prevažne tučným, nižším a tmavším deckám), samá ruka – samá noha a značne „cáklí“ rodičia. Vyrástla z nej jednoducho outsiderka a to sa jej rozhodne nepáčilo. Vinila rodičov za všetko a počas teenagerských rokov robila všetko pre to, aby aspoň v niečom vynikala, aby ju aspoň pár ľudí prijalo medzi seba. Márne! Teda…až na jednu vec. Herectvo. Akonáhle raz zakúsila chuť hrania, nedokázala sa jej vzdať. Chcela viac a viac, možno aj preto, že konečne našla niečo, čo ju skutočne bavilo a vynášalo na piedestál, tých najlepších na škole. A ona rozhodne potrebovala aspoň trochu pocítiť, čo je to byť obdivovaná.

V štrnástich rokoch pochopila a bola si tým celkom istá, že sa musí jednoducho stať herečkou. Prihlásila sa na Northfield Mount Hermon School. Toho roku cez leto, spolu s kamarátkou, odišli do New Yorku fascinované svetom filmu, divadla a modelingu. Keď si ju všimol agent hľadajúci talenty a ponúkol jej svoje služby, o budúcej škole pre Umu bolo rozhodnuté. Odišla z Northfield a presťahovala sa do New Yorku. Tam nastúpila na Professional Children’s High School a aj vďaka pomoci svojej mamy, sa stala tvárou mnohých modelingových agentúr. Onedlho prišla aj prvá filmová rola v Kiss Daddy Goodnight, kde si zahrala Laura, mladú zlodejku, ktorá lákala starších bohatých mužov, potom ich oklamala a okradla. Teda…až na jedného, ktorý sa do nej zbláznil.

Role a roličky sa neskôr začali hrnúť, niektoré menej, iné viac dôležité. Spomenúť by som azda mala film The Adventures Of Baron Munchausen alebo nám známejšie – Dobrodružstvá Barona Prášila. Príbeh sa odohráva v 17. storočí a skladá sa z neuveriteľných zážitkov starého vojaka, ktorý ich hovorí nadšenému publiku. Film bol vytvorený podľa knižnej predlohy Rudolpha Ericha Raspeho.

V roku 1988 sa podieľala na nesmierne cenenom projekte Dangerous Liaisons, ktorý nielenže získal mnohé nominácie na Oscara a iné, ale zahrnul v sebe také zvučné mená ako Michelle Pfeiffer, John Malkovich, Glenn Close,… Čo to však znamenalo pre Umu? Krok vpred či vzad? Dalo by sa čakať, že takáto snímka urobí v kariére začínajúceho herca poriadny otras a ona aj urobila. Aj keď nie práve tým najpozitívnejším spôsobom. Tak ako na začiatkoch práve spomínanej Michelle Pfeiffer i Uma Thurman bola zrazu považovaná za hlúpy sex symbol, ktorý dostáva role IBA a VÝHRADNE kvôli svojmu zovňajšku. A čo môže byť horšie pre herečku, ktorá sa chce presadiť na základe svojho talentu, než „obvinenie“ takéhoto typu?

Uma ThurmanPoďme však ďalej. Deväťdesiate roky znamenali veľký posun v kariére mladej herečky (napokon ako u väčšiny hercov jej vekovej kategórie). Spomeňme si filmy ako Final Analysis – napínavý psychologický triler v hlavných úlohách s Kim Basinger a Richardom Geereom; Jennifer Eight – kde Uma stvárnila jednu z obetí masového vraha, ktorého sa snaží dolapiť policajt John Berlin; Mad dog & Glory – hlavnou postavou je opäť policajt (tentokrát Robert De Niro), ktorý zachráni život mafiánskemu bossovi Milovi. Za odmenu mu Milo ponúka spoločnosť jednej zo svojich „spoločníčok“ Glorie (Uma Thurman); Even Cowgirls Get the Blues – Uma ako kovbojka bola vďaka tejto roli nominovaná dokonca na najhoršiu herečku! (no nie vždy to vyjde, čo už?!).

Malou roličkou sa môže pochváliť aj v kultovom filme Pulp Fiction z roku 1994. Možno práve tu došlo k momentu, kedy si režisér Quentin Tarantino všimol krásy a hereckého umenia Umy a o niekoľko rokov neskôr jej tak ponúkol nesmierne lukratívnu ponuku, ktorá v podstate urobila v živote herečky zásadnú, ale naozaj zásadnú zmenu. Hm…ktovie?!

Mnohí zrejme poznajú romantickú komédiu z 1996 The truth about cats & dogs o mierne zakomplexovanej rozhlasovej moderátorke, ktorá sa zamiluje do fotografa, ale kvôli svojmu vzhľadu pošle na slepé rande s ním svoju susedku – krásnu modelku Noelle (Uma Thurman). Nechám na Vás, aby ste uhádli, ako to celé asi dopadne?!

Tvár Umy sa objavila aj v Sci-fi, a zároveň ďalšom pokračovaní Batman & Robin a tiež v rafinovane akčnom filme The Avengers ako šikovná tajná agentka Emma Peel. Veľmi zaujímavým a nevšedným je príbeh s názvom Tape, ktorý právom patrí do americkej nezávislej kinematografie. Ide v podstate o jednoduchý dej, založený na dlhým rozhovoroch a dialógoch medzi troma, a zároveň jedinými postavami (hrajú Ethan Hawke, Robert S. Leonard a samozrejme Uma Thurman).

Uma ThurmanVeľmi akčnou snímkou je aj Paycheck z 2004, kde si Thurman zahrala po boku Bena Afflecka. Je to príbeh skvelého vedca Michaela, ktorý pracuje pre jednu nie tak celkom obyčajnú spoločnosť. Nezvyčajné na jeho práci je fakt, že zamestnávatelia mu pravidelne vymazávajú pamäť. Všetko funguje až do momentu, keď príde o veľkú sumu peňazí a nepamätá si, že by sa jej niekedy dobrovoľne zriekol tak, ako mu to je povedané. Rozbieha sa teda kolotoč boja Micheala proti „tým druhým“, pri ktorom mu pomáha jeho bývalá spolupracovníčka a žena, ktorú ľúbil Rachel (Uma).

V tom istom roku sa do kín dostáva druhé, a zároveň posledné pokračovanie akčného Kill Bill, kde sa „Nevesta“ opäť vydáva, a tak končí svoju misiu, za pomstou. Zahrali si tu napr. Lucy Liu, Daryl Hannah, Samuel L. Jackson, atď Prime je romantická komédia z roku 2005 o vzťahu staršej ženy Rafael a o 14 rokov mladšieho muža Davida, ktorý je náhodou synom Rafinej terapeutky. Všetko sa zamotáva, občas sa človek zasmeje, ale inak je to veľmi nenáročný a pohodový film, čo je azda poriadna zmena po predchádzajúcich pár snímkach.

Trošku uleteným filmom je My Super Ex–girlfriend. Príbeh o tom, ako sa vedia ženy pomstiť, keď im muži zlomia srdce. Samozrejme, dalo by sa to radiť do kategórie miernych paródií.

Keďže Uma je skutočne pekná žena, v jej súkromí určite nechýba (ani nechýbal) muž. Dva roky bola vydatá za herca Garyho Oldmana (mimochodom, bol o takmer 14 rokov starší ako herečka, čo je celkom vtipné vzhľadom na film Prime, kde si Uma vyskúšala celkom opačnú pozíciu) a neskôr v roku 1998 sa vydala za Ethana Hawkea (teraz už šťastne rozvedený párik), s ktorým má dve deti, dcérku Mayu Ray a syna Roana.