Tim Robbins

Michal Šmajda
Profil

Tim RobbinsTim Robbins, celým menom Timothy Francis Robbins, sa narodil 16. októbra 1958 v Kalifornii, no prevažnú časť detstva prežil so svojimi dvoma súrodencami (bratom a sestrou) v bohatej new yorskej štvrti Greenwich Village. Jeho cesta k filmovému umeniu sa začala rysovať už počas štúdia na strednej škole, kedy začínal v divadle tak trochu zahanbujúcou prácou osvetľovača.

Po stredoškolskom štúdiu nastúpil mladý Robbins na New York University, ale štúdium predčasne ukončil. O čosi neskôr sa húfne pustil do štúdia drámy na renomovanej University of California, po dokončení ktorej (v roku 1981) odcestoval študovať herectvo do Paríža, kde sa tvrdo zdokonaľoval.

Začiatkom 80. rokov založil divadelný súbor The Actor´s Gang, v ktorom si vyskúšal pozíciu nielen herca, ale aj režiséra a scenáristu. O obľúbenosti tejto divadelnej skupiny svedčila aj účasť na Edinburgskom festivale v roku 1989. Týmto Tim dokázal, že cesta ku kvalitným komerčným filmom ide cez tvrdú prácu v divadle.

Svoje prvé vedľajšie roličky si zahral v druhej polovici 80. rokov. Vidieť sme ho mohli v kinohite Tonyho Scotta Top Gun (1986), kde boli takmer všetci zúčastnení (vrátane režiséra) v tieni vtedajšieho sex symbolu – mladého Toma Cruisa.

Účinkoval tiež v prepadáku roka Káčer Howard (1986), v dráme Five Corners (1987) po boku Jodie Foster, a v úspešnej komédií Tapeheads (1988) s Johnom Cusackom. Jeho posledná malá rola bola vo filme Bull Durham režiséra Rona Sheltona z prostredia amerického baseballu, ktorý s obľubou nakrúca filmy o športovcoch (Zelený svet, Boxeri). Sekundoval tu hereckým osobnostiam ako K. Costner či Susan Sarandon, priateľstvo s ktorou časom prerástlo do lásky. Od roku 1988 žijú spolu v manželskom zväzku a do dnešného dňa splodili tri deti. Po baseballovej záležitosti prišla na rad fantasy od Monty Pythona, Terryho Jonesa – Erik the King (1989).

Tim RobbinsJeho prvý skutočný herecký úspech prišiel s filmom Jakubov rebrík (1990), kde zosobnil hlavého hrdinu. Jacob Singer je vietnamsky veterán žijúci so svojou rodinou v Brooklyne, ale vojna, ktorú zažil, mu nedáva spávať. Následkom tajných drogových experimentov počas vietnamského konfliktu sa zmieta v nočnej more, ktorá ho privádza na tenkú hranicu života a smrti. V ten istý rok sme ho ešte mohli vzhliadnuť v komédii Twister a v krimi-komédii Cadillac Man s Robinom Williamsom.

Za jeho stúpajúcu popularitu sa pričinil aj legendárny Robert Altman, keď ho obsadil do hlavnej úlohy svojho nového filmu Hráč (1992). A oplatilo sa to obidvom. Film sa tešil medzinárodnému úspechu (aj u nás je Hráč oveľa známejší ako jeho predošlé počiny) a Timovi dokonca vyniesol ocenenie z festivalu v Cannes. Robinns stvárnil mladého vedúceho pracovníka filmového štúdia, ktorého traumatizujú anonymné pohľadnice od neznámeho scenáristu, ktorý sa mu vyhráža smrťou. Millovi sa podarí zistiť totožnosť autora a osobne sa s ním stretáva, no v záchvate zúrivosti sa neovládne a nechtiac ho zabije. Polícia ho vyšetruje, ale žiadne dôkazy neexistujú. Anonymné pohľadnice však chodia aj naďalej a Milla to privádza do šialenstva. Zabil nevinného človeka? Čoskoro si s milenkou zavraždeného scenáristu vytvorí intímny vzťah, jeho kariéra je na vzostupe, ale na chrbát mu dýcha nový, ambiciózny pracovník. O necelý rok sa mu ozýva autor pohľadníc – ponúka mu scenár Hráč, ktorý je o vedúcom pracovníkovi filmového štúdia, ktorý zabije nepohodlného scenáristu a spravodlivosť ho ľahko minie…

Čo sa týka R. Altmana, spolupracovali spolu ešte na filmoch Krátke strihy (1993) a Pret-a-Porter (1994). Keďže si úlohu režiséra vyskúšal už v divadle, nemohol to neskúsiť ani vo filme. Jeho režijný debut prišiel tesne po Hráčovi a niesol názov Bob Roberts, ku ktorému napísal nielen scenár, ale aj filmové skladby. Filmový, ale sčasti aj hudobný talent zdedil po svojom otcovi – Gillovi Robbinsovi, ktorý si práve v tomto filme zahral reverenda.

Akonáhle ho prefíkaný člen správnej rady (Paul Newman) v komédií bratov Coenovcov Záskok (1994) dosadil ako čerstvého absolventa univerzity do pozície prezidenta veľkej finančnej firmy, aby uskutočnil svoje ziskuchtivé plány, prišiel ozajstný prevrat v Robbinsovej kariére.

Tim RobbinsPrišiel jeden z najmilovanejších a najobľúbenejších filmov svetovej kinematografie – Vykúpenie z väznice Shawshank (1994). Vtedy neznámy režisér Frank Darabont (Zelená Míľa) sa rozhodol nakrútiť väzenskú drámu podľa novely Stephnena Kinga a do hlavnej úlohy obsadil práve Tima Robbinsa. V tomto fascinujúcom filme za rozprávačského majstrovstva Morgana Freemana (nominovaného na Oscara) stvárnil mladého, ale šikovného bankového manažéra odsúdeného na doživotie za dvojnásobnú vraždu svojej manželky a jej milenca, ktorej sa však nedopustil. Končí vo väznici Shawshank, ktorá ma povesť najobávanejšej väznice v širokom okolí. Film, ktorý nám realisticky vykreslil všedný i nevšedný život vo väznici počas niekoľkých desaťročí, získal 7 nominácií na Oscara, no ani jednu sa mu nepodarilo premeniť. Na oscarovú smolu si však nemohol sťažovať taktiež veľmi silný a zaujímavý film Forrest Gump, ktorý v roku 1995 odcválal so 6-timi pozlátenými soškami na konte. Zarážajúce je, že Tim Robbins si za svoju životnú a isteže aj najmilovanejšiu úlohu nevyslúžil ani čestnú nomináciu.

Nominácia nakoniec prišla o rok neskôr a nie hocijaká. Za svoj druhý režisérsky počin Mŕtvy muž prichádza (1995), kde do hlavných úloh obsadil Seana Penna a manželku S. Sarandon, bol nominovaný za najlepšiu réžiu. Výsledok bol až prekvapujúco ohromný. Dráma o mužovi, ktorý je odsúdený na trest smrti a pár dní pred popravou sa so svojím trpkým príbehom zveruje svojej duchovnej sestre, si vyslúžila celkovo 4 nominácie na Oscara. Svoju manželku dokonca ukorigoval až k samotnej pozlátenej soške za herecký výkon v hlavnej úlohe, ktorá tvorila čestného Oscara na konte jeho režijnej drámy.

Tim RobbinsPo týchto dvoch náročných projektoch sa uberal Robbins pár rokov cestou jednoduchších, oddychovejších rolí. Vo filme Niet čo stratiť (1997) stvárnil úspešného muža, ktorý sa zrútený manželkinou neverou rúti vlastným autom do neznáma, no na križovatke mu do auta vtrhne zlodejíček v podaní Martina Lawrenca. Svoje pozície si v zápale zúrivosti vymenia a spoločne sa vydávajú na dobrodružstvo do arizonskej púšte a hľadajú spôsob ako spoločnými silami prísť k peknému balíku peňazí. O dva roky neskôr vymenil komediálnu úlohu za mrazivú rolu teroristu Olivera, ktorý na prvý pohľad žije dokonalým, typickým americkým životom. Má manželku, dve deti a príjemného suseda. Priateľský susedský vzťah však prerastá v silnejšie puto a sused, univerzitný profesor M. Farady (Jeff Bridges), žijúci po smrti svojej manželky so synom v skvelom thrilleri Miluj blížneho svojho zisťuje, že jeho sused nie je celkom čistý a ani zdravý.

V celkom slušnej sci-fi Briana De Palmu so zaujímavou myšlienkou – Misia na Mars (2000) si zahral člena posádky, ktorá je vyslaná na červenú planétu s cieľom nájsť život a iné záhady, ktoré táto planéta v sebe ukrýva. Film bol zaujímavý, no nestretol sa s pochopením u divákov a stal sa z neho viac menej menší prepadák, aj napriek tomu, že prvý víkend mal v kinách ohromujúci zárobok. Nasledovali komédie s Johnom Cusackom Sex, dievčatá, čokoľvek (2000) a Zlez zo stromu (2001), na ktorom pracoval režisér Michael Gondry a scenárista Charlie Kaufman, ktorí dosiahli obrovské uznanie neskorším snímkom Večný svit nepoškvrnenej mysle. Robbins tu stelesnil zvláštneho vedca Nathana Bronfmana, ktorý sa posnaží o prevratný experiment, keď sa pokúsi mladého Puffa, muža, ktorý vyrastal celé roky v divočine, zmeniť na inteligentného a slušného človeka, ktorý sa uplatní v civilizovanej spoločnosti.

Vynikajúca komorná krimi Clinta Eastwooda Tajomná rieka (2003) znamenala najväčší úspech, aký sa hercovi môže dostaviť. Timova zatiaľ najumeleckejšia úloha, úloha Davea, ktorého celý život traumatizuje sexuálne znásilnenie pedofilom a v dospelosti je obvinený z desivej vraždy svojho niekdajšieho najlepšieho priateľa, mu vyniesla Zlatý Glóbus a dokonca aj Oscara za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Oscarom za výkon v hlavnej úlohe sa mohol popýšiť aj jeho kolega Sean Penn, ktorý si vo filme strihol drsného otca zavraždenej.

Tim RobbinsPo oscarovom úspechu sme ho vo významnejšej úlohe mohli vidieť až v Spielbergovom „filme desaťročia“, v sci-fi Vojna svetov (2005), kde si popri hlavnej hviezde Tomovi Cruisovi zahral zaujímavú a vtipnú rolu zblázneného Harlana Ogilvyho ukrývajúceho sa vo svojej chatrči a odhodlaného postaviť sa zoči – voči mimozemskej civilizácii s brokovnicou v ruke.

Nedávno sa objavil v rodinnej fantasy Zathura – vesmírne dobrodružstvo (2005), v tak trochu vesmírnej verzii Jumanji. Na Slovensku má už dnes premiéru oceňovaná španielska dráma Tajomstvo slov (2005), v ktorej Robbins stvárnil muža žijúceho na odľahlom mieste na otvorenom mori, ktorý pri nehode prišiel o svoj zrak. Na ostrov za ním prichádza žena (Sarah Polley), ktorá sa má o neho postarať. Vzniká medzi nimi neskutočné puto plné úprimnosti. Film sľubuje skutočný herecký potenciál, a ako to dopadlo, to sa už čoskoro dozviete v našej recenzii.

Takmer dvojmetrový Tim Robbins predsa len nepatrí k tým najlepším hereckým kalibrom. Kolísavo sa pohybuje v špičkovej hereckej lige, no v posledný rokoch sa úroveň jeho výkonov ustáluje. Je to viac menej tým, že ho mnohí režiséri obsadzujú zväčša do vedľajších, menších úloh. Keď však príde Darabont a Eastwood a ponúknu mu veľký priestor s dostatočne kvalitným scenárom, výsledok je ohromujúci. S Timom Robbinsom je to už asi tak ako s Elijahom Woodom a jeho Frodom. Každý si ho navždy zapamätá ako Andyho, ktorý sa pyšne a hrdo za bijúceho dažďa v neskorej noci vykúpil zo Shawshanku.